A+ A A-

 

Milas’ın Ketendere Mahallesi İskele Sokak’ta yaşayan vatandaşlar, kaderlerine terk edildi. Mahalle halkı 21. yüzyılda yaşamalarına rağmen ne elektrik, ne su, ne de yol hizmeti alamamalarından şikâyetçi… Uzun yıllar boyunca zorlu koşullara direnen ve kültürlerini yaşatmak isteyen yöre halkı, yetkililerden hizmet gelmesini bekliyor.

31072018milletuzayacikiyor.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan
Milas’ın Ketendere Mahallesi İskele Sokak’ta yaşayan insanlar, çağın gerektiği hizmetleri alamamaktan şikayetçi. Yaklaşık 500 yıldır geleneklerini yaşatmaya çalışan yöre halkı, gelmeyen hizmetlerden ötürü zor durumda kalıyor. Ne elektrikleri, ne suyu ne de gidilebilecek bir yolu olmayan yöre halkı, çaresizce yetkililerden kendilerini fark edip hizmet gelmesini bekliyor.
İskele Sokak’ta 86 hanede yaşayan yaklaşık 200 vatandaş, defalarca yetkililere başvurmalarına rağmen yetkililerin yöreye hizmet verememesi durumuna anlam veremiyor.
“500 YILLIK KÜLTÜR YAŞATILIYOR”
Ketendere Mahalle merkezine yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta bulunan İskele Sokak sakinleri, çağın gerektirdiği hizmetleri almayı dört gözle beklediklerini ifade ederek: “Ketendere Mahallesi’nde yaklaşık Bin 200 kişi yaşıyor. Bizim bulunduğumuz sokakta ise 200 kişi ikamet ediyor. İskele Sokak’ta bulunan haneler, Milas Belediyesi tarafından belirlenmiş ve devlet sisteminde de gözüken hanelerdir. 150 seçmen burada yaşıyor. Dağ tarafında yaşadığımız için bize hizmet hiç gelmedi. Yaklaşık 500 yıldır burada bir kültür yaşatılıyor. Kültürümüzü yaşatmamız için de bazı temel haklarımızı almamız gerekir. Ne suyumuz, ne elektriğimiz ne de gidebilecek bir yolumuz var.” dediler.
“MAHRUMİYET BÖLGESİNDEYİZ”
Çağ dışı bir uygulamaya maruz kaldıklarını ifade eden mahalle halkı, “21. yüzyılda yaşıyoruz ama çağ dışı bir haldeyiz. Sokağımızda yol yok, arabalar girmiyor. Eşek ve katırlarla ulaşım sağlayabiliyoruz. Ulaşımın sıkıntı olması ve su, elektrik gibi olmazsa olmaz unsurların kazandırılmaması sebebiyle, yöreden göçler başladı. İnsanlar, zorlu yaşam koşullarından dolayı göç etmek durumunda kaldı. Nüfusumuz gün geçtikçe azalmaya başladı. Biz kültürümüzü korumak ve insanlarımızın buradan göç etmemelerini istiyoruz. Tankerlerle su alıyoruz, çeşmelerden sularımız akmıyor. Geceleri hep karanlıktayız, devir teknoloji devri ama biz bundan mahrum bırakıldık. Haliyle elektrik olmadığı için telefon da kullanamıyoruz. Çünkü telefonlar şarj istiyor. Hiçbir yerle iletişim kuramıyoruz, acil sağlık sorunları yaşadığımız zaman bunları iletemiyoruz. Mahrumiyet bölgesinde yaşıyor gibiyiz. Biz yetkili mercilerden, çağrımızı duymalarını istiyoruz. İskele Sokak’a bir an önce acil hizmetlerin kazandırılmasını bekliyoruz. Kültürümüzün yok olmasına göz yummasınlar. Hak ettiğimiz hizmetlerin kazandırılmasını ve yetkililerin bir an önce duruma el atmasını rica ediyoruz.” diyerek yaşadıkları zor koşulları bir kez daha gözler önüne serdiler.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin