A+ A A-

 

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan ve Milas’ın 25 yıllık çöp depolama sorununu giderecek olan Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi, törenle hizmete açıldı.

28072018acilis_9cacc.jpg
Haber: Yunus Erman Doğruyol

Milas’ta kronik bir sorun haline gelen vahşi çöp depolama tarihe karışıyor. Çevre sorunlarının önüne geçilmesi amacıyla yapımı tamamlanan Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi ile birlikte çöplerin oluşturduğu kirlilik engellenecek, çöpten elektrik üretilecek.
Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Milas’ın 25 yıllık ihtiyacını giderecek olan tesisin açılışı dün yapılan törenle gerçekleştirildi. Törene CHP Muğla Milletvekilleri Suat Özcan ve Süleyman Girgin, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Hüseyin Çiçek, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, CHP Eski Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, Veteriner Fakültesi Dekanı Hayrettin Akkaya, CHP Milas İlçe Başkanı Hüseyin Çöllüoğlu, kurum amirleri, mahalle muhtarları, oda ve STK temsilcilerinin yanı sıra vatandaşlar katıldı. Tören öncesinde protokol üyeleri, tesis ile ilgili incelemelerde bulundu. Daha sonra ise saygı duruşu gerçekleştirildi ve İstiklal Marşımız okundu. Muğla Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Halk Oyunları Topluluğu tarafından yöresel halk oyunları gösterisi gerçekleştirildi.
“BURAYA HAS BİR YAPI OLUŞTU”
Törende ilk konuşmayı yüklenici firma Noston İnşaat Müh. A.Ş. yapım yüklenicisi Tanju Demirezen gerçekleştirdi. Demirezen, “Milas için yapılan projede sona geldik. Bundan sonraki aşamada da işletme dönemi başlayacak. Ama burada birçok katı tesis imalatlarını incelemiş olarak buraya has, özel bir yapı oluştu. Umuyorum ki, en yakında Bodrum’un da sıkıntıları var. En kısa zamanda çözüme ulaşır. Şimdiden Milasımıza ve Büyükşehrimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.
“PROJE 19 MİLYON 307 BİN LİRAYA ULAŞTI”
Daha sonra sahneye çıkan Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Aylin Giray ise çevre hassasiyetinin söylemlerle değil icraatlarla gösterilmesi gerektiğini belirterek yaptığı açıklamada, “Ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen, en ekonomik ve güvenli atık bertaraf yöntemi, atıkların düzenli olarak depolanmasıdır. Düzenli depolama, atıkların kontrollü olarak kabul edildiği, depolama yapıldıktan sonra atıklarda meydana gelen reaksiyonlar sonucunda atıkların kontrol edildiği alanlar olarak tanımlanır. Düzenli depolama alanlarında zemin geçirimsizlik sistemi sağlanır, çöp sızıntı suları ve metan gazının kontrolü düzenli olarak yapılır. Göreve geldiğimiz 2014 yılında büyükşehir belediye başkanımızın bize çevre konusunda verdiği ilk talimat ilimizdeki mevcut düzenli depolama tesislerindeki iyileştirme gereken yerlerin tespiti, düzenli depolama tesisi olmayan ilçelerimizde ivedilikle yapılması için çalışmalara başlanması oldu.” dedi.
Milli Emlak Müdürlüğü tarafından 331 bin 616 metrekarelik yapılan tahsis alanında 60 bin metrekarelik depolama alanı yapıldığını belirten Giray, tesisin 1 milyon 235 bin 186 metreküp depolama hacmi bulunduğunu söyledi. Giray ayrıca, tesiste günlük 250 ton atığın bertarafının yapılacağını ve 25 yıl boyunca Milas’ın çöp sorununu çözeceğini ifade etti.
Giray sözlerinden satır başları şöyle: “Sözleşme bedeli 17 milyon 134 bin doğan fiyat farkları ve projedeki bazı hususlarda değişiklik yapılması nedeniyle proje maliyeti 19 milyon 307 bin 520 liraya ulaştı. Ayrıca metan gazından elektrik üretilmesi amacıyla 15 yıllığına yap işlet devret modeli ile 25 Mayıs 2017 tarihinde ihalesi gerçekleştirildi. Üretilen elektriğin bir kısmı serada kullanılacak, diğer kısmı ise en yakın yerleşim yerlerinde kullanıma açılacak. Üretilen elektrik yaklaşık 100 konutu ısıtabilecek düzeyde olacak.”
“HALKA SORSAK YOL İSTER”
Törende konuşan Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ise “Biz belediye başkanları, halka sorsak ‘Belediyeden ne istersiniz? Önceliğiniz nedir?’ desek, evlerinin önündeki yolun yapılmasını ister, konforlu bir ulaşım ister, musluktan akan suyunun her zaman akmasını ister ama çevreye yatırım geleceğe yatırımdır, çocuklarımıza yapılan yatırımdır.” ifadelerini kullandı.
“EN MUTLU, EN HEYECANLI BENİM”
Gümüş’ün ardından konuşma gerçekleştiren Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, “Herhalde bugün, buradaki en mutlu ve en heyecanlı katılımcılardan birisi benimdir.” diyerek sözlerine başladı. Tokat, “Milas’ta altyapı sorunlarını bilen ve bunun çözümü için çok önemli irade koyan bir belediye başkanı olarak ilçemize böyle bir yatırımın kazandırılmış olmasından son derece gururluyum ve mutluyum. Günümüzde çöp, hem önemli bir sorundur hem önemli bir değerdir. Özellikle tesisin özelliği ve ilerde planlanan ilaveler düşünüldüğünde bu tesisin çöpün hem sorun oluşuna hem de bir değer oluşuna hitap eden bir tesis olduğunu hepimiz görürüz.” dedi.
Tokat sözlerini, “Köy sayısı itibariyle gerçekten de Türkiye’de en önde gelen ilçelerden biri olması ve mahalle sayısının fazla olması, Muğla’da alanı en geniş ilçe konumunda olması, mahalle sayısı açısından birinci olması gibi özellikler dikkate alındığında Milas’a verilen önemi şükranla karşılıyoruz. Bugün büyük bir onurla, gururla açılışını gerçekleştirdiğimiz bu tesis sebebiyle Osman Gürün’e, daire başkanımıza ve belediye meclis üyelerimize teşekkürlerimi sunuyoruz. Büyükşehir Belediyemizden önümüzdeki süreçte Milas’la ilgili yatırımlarını artırarak devam ettirmesi ve beklentileri karşılaması konusunda güvenimizi ifade ediyorum.” diyerek sonlandırdı.
“SİZİNLE BİRLİKTE ÇALIŞAN ÜNİVERSİTE VAR”
Göreve yeni atanan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Hüseyin Çiçek ise, 10 yıldır Muğla’da yaşayan biri olduğunu belirterek bu bölgenin hassasiyetlerini çok iyi bilen birisi olduğunu ifade etti. Çiçek, “Biz şu anda senkronize durumdayız. Biz de üniversite olarak, bu bölgeye büyük katkılarda bulunacağız. Veteriner Fakültemiz var. Bu fakülteyle ilgili üretilecek birçok projemiz var. İnanın sizinle birlikte çalışan bir Muğla Üniversitesi var, bir rektörü var ve çalışanları var.” dedi.
“ŞEHRİMİZ DUMAN VE SİS ALTINDA KALIYORDU”
CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan ise, “Ben yaşamımın önemli bir kısmını Milas’ta geçirmiş biri olarak zaman zaman çöpte çıkan yangınlar ile şehrimizin duman ve sis altında kalmış olduğunu gördüm. Bu şekildeki bir tesis çağa bakışı, yüzyıla yakın ışığı, çağdaş ülkelerin boyutuna ulaşmayı hedefleyen sosyal demokrat belediyecilik anlayışı içerisinde bize sunduğu bir olanaktır.” ifadelerini kullandı.
Törenin son konuşmasını ise Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün yaptı. Yaklaşık 30 dakika konuşan Gürün, açılışı gerçekleştirilen Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi’nde emeği geçenlere teşekkür etti. Gürün daha sonra belediyenin çalışmalarını anlattı. Gürün’ün konuşmasının ardından kurdele kesildi. Daha sona protokol üyeleri, tesiste incelemelerde bulundu.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin