A+ A A-

 

Milas’ın yıllardır kronik sorunu haline gelen trafik yoğunluğu, araç sayısının artması dolayısıyla giderek krize dönüşüyor. Milas’ta yaşayan vatandaşlar, yetkililerin yapıcı bir çözüm bulmasını istiyor.

11072018otopark.gif
Haber: Yunus Erman Doğruyol
Dar sokakları ile ünlü olan Milas’ta, yeterli sayıda otopark alanı bulunmaması vatandaşları çileden çıkarıyor. Yetkililer tarafından Milas’taki trafik yoğunluğu sorununa hiçbir müdahalede bulunulmaması, önümüzdeki yıllarda büyük ölçüde yaşanabilecek bir sıkıntının habercisi olmuş durumda.
Milas şehir merkezinde araçlarını koyacak bir otopark bulamayan vatandaşlar, sorunu şimdi ara sokaklara, kaldırımlara koyarak çözebiliyor. Ancak bu ‘çözüm’ de yayaların ve diğer araç sürücülerinin sabrını taşırmış durumda.
Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl başlatılan yol kenarı ücretli otopark sistemi, bir kolaylık sağlasa da Milas trafiği için beklenen rahatlamayı sağlamadı. Özellikle kent merkezindeki Hacı İlyas ve Burgaz Mahallelerindeki trafik yoğunluğu nedeniyle hem vatandaşlar hem de esnaf büyük mağduriyet yaşıyor. Bu bölgelerde yeterli otopark olmaması nedeniyle gelişi güzel park edilen araçlar ise sürücülere zor anlar yaşatıyor.
Milas Kapalı Pazar Yeri ve Cumartesi Pazar Yeri, haftanın 5 günü otopark halinde kullanılmasına rağmen trafik yoğunluğu sorunu çözülemiyor.
Araçlarını uygun olmayan yere park eden sürücülere polis tarafından ceza kesiliyor. Ancak
Milas’taki otopark sorununun polis veya zabıta aracılığıyla çözmenin mümkün olmayacağını belirten vatandaşlar bu konuda yetkililerin yapıcı bir çözüm bulmasını istiyor. Vatandaşlar, “Milas trafiğindeki tek sorun otopark değil. Aynı zamanda dar sokaklar ve tek yönlü yol sorunu var. Ama ilk yapılması gereken şey otopark. Birkaç tane var ama Milas’a yetmiyor. Şehir merkezinin nüfusu zaten 70 bin. Bu kadar insan araçlarını nereye koyacak? Otopark sayılarının arttırılması gerekiyor. Ancak bu otoparkların yerleri nokta atışıyla belirlenmeli. Vatandaşlar, araçlarını park edip yürümek ve zaman kaybetmek istemiyorlar. Bu nedenle projelerle yeni otoparkların yerleri iyi belirlenmeli.”
Kentte çok sayıda sürücünün tek başına araçlarında olduklarını belirten yetkililer, toplu ulaşım araçlarının daha fazla kullanılması çağrısında bulunuyor.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin