A+ A A-

 

Yönetmen Yavuz Pullukçu’nun Bafa Gölü ve Beşparmak Dağları’nı anlatan belgeseli Kuşadalılara gösterildi.

090617belgesellatmos.jpg
Haber: Yunus Emre Demirtaş

Yönetmen Yavuz Pullukçu’nun hazırladığı Bafa Gölü ve Beşparmak Dağları’nın doğal ve kültürel zenginliklerini ve çevresel sorunlarını çarpıcı bir şekilde yansıtan, “Latmos” belgeselinin Kuşadası gösterimi yapıldı.
Ada Kültür Merkezi’ndeki belgesel gösterimine Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, başkan yardımcıları Muzaffer Eryiğit, Dr. Ayşe Günbey Şerifoğlu, Tufan Asrav, Aydın eski Vali Yardımcısı Mustafa Ayhan, Kisir Muhtarı Baki Suna ve davetliler katıldı.
İlgiyle izlenen Latmos belgeselinde, Beşparmak Dağları’nın doğal ve kültürel değerler açısından çok zengin türlere, arkeolojik buluntulara, benzersiz kaya yapılarına ve 8000 yıllık Tarih Öncesi Kaya Resimlerine sahip olduğu, bu zenginliklerin korunarak Aydın ve ülke turizmine kazandırılması gerektiği vurgulandı. Dünya da deniz-kum-güneş turizminin yanı sıra alternatif turizm faaliyetlerinin ön plana çıkmaya başladığı, doğal ve kültürel zenginliklerini koruyan bölgelerin ve ülkelerin daha çok rağbet gördüğü ve sürdürülebilir turizm için bu zenginliklerin çok önemli olduğu mesajı verildi. Latmos’un, Kuşadası, Didim ve Bodrum gibi Türkiye’nin en önemli turizm kentlerinin arasında olmasının bir avantaj olduğu, alternatif turizm faaliyetleri için bir değer oluşturduğu, burada gelişecek turizm faaliyetlerinin bölgede yaşayan yöre insanlarına ve ülke turizmine önemli katkı yapabileceği vurgulandı.
Son yıllarda iyice artan madencilik faaliyetleri ve yeni ocak açma talepleri nedeniyle Latmos’un coğrafi güzelliği ve tarihsel miraslarının zarar göreceği, bir benzeri olmayan ve içine girildiğinde insanın kendini farklı bir gezegende hissedeceği olağanüstü güzellikteki kayalarının yok olacağı, benzersiz güzellikteki bitki örtüsünün, fıstık çamlarının tahrip edileceği, geri dönülmez bir biçimde doğal peyzajının zarar göreceği, uzun yıllar sürdürülebilir bir şekilde daha çok kazanç sağlayacak turizme olumsuz etki edeceği belgeselde gösterildi. Latmos’la ilgili çalışma yapan kamu kurumları, yerel yöneticiler, bu konuda çalışma yürüten bilim insanları, sivil toplum örgütleri, köy muhtarları, yöre insanları ve madencilerin görüşleri belgeselde objektif bir şekilde yansıtıldı. Ulusal ve uluslararası festivallere de gönderilen Latmos belgeseli, Amerika’da, Kerbela’da, ve Kanarya Adaları’ndaki yarışmalarda finalist oldu. Hindistan’da en iyi belgesel ödülünü kazanarak, yurtiçi ve yurtdışı festivallerde yarışmaya devam ediyor.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin