A+ A A-

 

Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’nun olağanüstü olarak gerçekleştirilen toplantısında yerel gazeteler için sıkıntıların aşılması doğrultusunda önemli kararlar alındı. Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcileri Mustafa Arslan, Nuri Kolaylı ve Şevket Erzen tarafından gerçekleştirilen girişimler olumlu sonuç verdi.

220918yerelgazete_9f6f8.jpg
Haber Merkezi
Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’nun olağanüstü olarak gerçekleştirilen toplantısında yerel gazeteler için sıkıntıların aşılması doğrultusunda önemli kararlar alındı. Aynı zamanda BİK Genel Kurulu üyeleri olan Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcileri Mustafa Arslan, Nuri Kolaylı ve Şevket Erzen tarafından yerel gazetelerin sıkıntılarının çözülmesi için bir süre önce başlatılan girişimler olumlu sonuç verdi. Olağanüstü olarak gerçekleşen BİK Genel Kurulu’nun toplantısında yerel gazetelerin sıkıntılarının aşılması doğrultusunda önemli kararlar alındı.
Toplantı sonrası ortak bir açıklama yapan Mustafa Arslan, Nuri Kolaylı ve Şevket Erzen; “Basın İlan Kurumu Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcileri olarak, gazetelerimiz açısından önem taşıyan bir dizi olumlu adımı atmanın ve bu gelişmeleri sizlerle paylaşacak olmanın mutluluğunu taşıyoruz. Basın İlan Kurumu Genel Kurulumuz, Yönetim Kurulu’nun çağrısı ile bugün yaptığı olağanüstü toplantıda, yazılı basınımızın içinde bulunduğu sıkıntıların aşılmasında ciddi katkı sağlayacak kararlar aldı.” Dediler
Ortak açıklamalarını sürdüren Mustafa Arslan, Nuri Kolaylı ve Şevket Erzen; “Yapılan açıklamada yeni düzenlemenin yerel gazetelere olumlu katkılar sağlayacağını belirterek; “ Asgari fiili satışta gerçekleşen yüzde 20’lik azalma ile birlikte yüzölçümünde sağlanan yaklaşık yüzde 20 düşüş gazetelerimizin üzerindeki kâğıt, kalıp, aydınger/film ve boya masraflarını bu oranlarda düşürecektir. Örneğin: Asgari yüzölçümü için gerekli olan 10 bobin ya da top için 2 bobin ya da top, asgari satış için gerekli 10 bobin ya da top için 2 bobin ya da top daha az harcanacaktır. Dolayısıyla 10 birimle yerine getirilen görev 4 birim avantajla 6 birimle tamamlanmış olacaktır. Öte yandan gazetelerimizin yayınladığı resmi ilan ve reklamların toplumla buluşması, yönetimde aleniyet ve rekabetin oluşturulmasına aracı olmak gibi görevler de gazetelerimizce aksamadan yerine getirilmiş olacaktır. Gerek Ağustos ayında yapılan ve 16 Eylül’de yürürlüğe giren düzenleme (detaylarını daha önce tarafımızca paylaşmıştı ), gerekse bu gün kabul edilen düzenlemelerin hayırlı olmasını diliyor, Yönetim Kurulumuza, Genel Kurulumuza attığı bu isabetli adımlar için şükranlarımızı arz ediyoruz. BİK bürokratlarının bu süreçteki hızlı ve isabetli çalışmaları da teşekküre layıktır. Asgari yüzölçümü ve satış miktarlarında düzenleme getiren kararların Resmi Gazete’de en kısa zamanda yayınlanarak yürürlüğe girmesi için ayrıca gayret göstereceğiz. Temennimiz odur ki; vazgeçilmez bir kamu görevini yerine getirmekte olan yazılı basınımız hayatiyetini tehdit eden ekonomik zorluklara karşı bu tedbirlerle biraz olsun nefes alacaktır.” Diye konuştular.
Alınan kararlar arasında yüzölçümü düzenlemesi ile birlikte satış düzenlemesi de yer alıyor.
YÜZÖLÇÜMÜ DÜZENLEMESİ
Alt vasıflı gazeteler için 0,75 metrekare olan asgari yüzölçümü 0,60 metrekare, -Vasıflı gazeteler için 1,12 metrekare olan asgari yüzölçümü 0,90 metrekare, -İstanbul, Ankara ve İzmir dışındaki Kurum Şubesi bulunan yerlerdeki gazeteler için 1,50 metrekare olan asgari yüzölçümü 1,12 metrekare, -İstanbul, Ankara ve İzmir’de yayınlanan gazeteler için 2,25 metrekare olan asgari yüzölçümü ise 1,50 metrekare olarak belirlenmiştir. Buna göre; Normal gazete ebadı esas olmak üzere; İstanbul, Ankara ve İzmir’de 12 sayfa olan asgari yüzölçümü 8 sayfa, Kurum Şubesi bulunan diğer yerlerde ise 8 sayfa olan asgari yüzölçümü 6 sayfa olarak belirlenmiştir. Valilik görev alanı ile Kurum Şubesi bulunan illerdeki ilçe gazetelerimiz çeşitli ebat makinelerde basılmaktadır. O nedenle sayfa olarak değil yüzölçümü olarak ifade durumundayız. Alt-üst, sağ-sol kenar boşlukları 2,5 santimetreyi geçmemek üzere bir sayfanın en-boy çarpımının gazete sayfa sayısı ile çarpımı sonucu bulunacak metrekare yayın yerlerine göre yukarıda verdiğimiz asgari yüzölçümünde olması halinde mevzuatın gereği yerine getirilmiş olacaktır.
SATIŞ DÜZENLEMESİ
Resmi ilan yayınıyla ilgili gazetelerin asgari fiili satış adetleri % 20 oranında azaltılmıştır. Buna göre; İstanbul’da yayınlanan gazeteler için 5.000 olan asgari fiili satış adedi 4.000, Ankara ve İzmir’de yayınlanan gazeteler için 3.000 olan asgari fiili satış adedi 2.400, Kurum Şubesi bulunan diğer illerdeki yayın yerlerinde 500 olan asgari fiili satış miktarı 400, Valilik görev alanı ile Kurum Şubesi bulunan yerlerdeki ilçe gazetelerinden; Asgari fiili satış adedi 250 olan gazetelerin satış miktarı 200, Asgari fiili satış miktarı 100 olan gazetelerin satışlar miktarı ise 80 olarak belirlenmiştir. Asgari satış miktarlarındaki bayi ve abone satış oranları eski hali ile korunmuştur. Buna göre; 80 satış yapması gereken gazetelerimiz en az 16 bayi (%20) ve 64 abone, 200 satış yapması gereken gazetelerimiz en az 40 bayi (%20) ve 160 abone, 400 satış yapması gereken gazetelerimiz en az 120 bayi (%30) ve 280 abone, 2.400 satış yapması gereken gazetelerimiz en az 960 bayi (%40) ve 1.440 abone, 4.000 satış yapması gereken gazetelerimiz de en az 2.000 bayi (%50) ve 2.000 abone satışı yapabilecektir.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin