A+ A A-

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ekmek gramajlarında yaptığı yeni düzenlemeyle ekmeğin gramajının 10 gram artırılmasını kararlaştırdı. Yeni düzenleme en az 200 gram olan ekmeklerden başlayacak.

021217gramaj_1a247.jpg
Haber Merkezi
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlandı. Yürürlüğe giren tebliğ, dondurulmuş hamur teknolojisiyle üretilen ve en az 200 gramdan başlamak kaydıyla ekmeğin gramajının 10 gram arttırılmasını kapsıyor.
Yeni düzenlemeyle birlikte; dondurulmuş hamur teknolojisinin yanı sıra farklı metotlarla üretilen pişmemiş, yarı pişmiş veya soğutulmuş, son pişirme işlemi henüz yapılmamış ürünlerin özelliklerinin, son pişirme işlemi tamamlandıktan sonra tebliğ hükümlerine uyması gerekiyor.
Şuan itibariyle 250 gram ağırlıktan başlamak üzere 50’şer gram artırılarak piyasaya sunulan beyaz ekmek, kepekli ekmek, tam buğday unlu ekmek, tam buğday ekmeği ve ekşi maya ekmekleri, 1 Ocak 2018'den sonra 10’ar gram artırılarak piyasaya sunulacak. Toplu tüketim yerleri için çeşitli sözleşme ve taahhütler çerçevesinde üretilen, doğrudan tüketiciye arz edilmeyen ekmek, kepekli ekmek, tam buğday unlu ekmek, tam buğday ekmeği ve ekşi hamur ekmekleri muhtelif ağırlıklarda üretilebilecek.
Öte yandan ambalajsız piyasaya arz edilen ürünler ağırlıkça yüzde 2 kadar eksik tolerans değeriyle üretilecek.
Ağırlık kontrolü denetimlerinde gerçekleştirilen numune alma ve analiz metodu konusunda yapılan açıklama şöyle: “Ambalajsız piyasaya arz edilen ürünlerin ön ağırlık kontrolü, denetim yapılan işletmede en az altı adet ekmek üzerinden yapılacak. Tartılan ekmeklerin toplam ağırlığı, tartılan ekmek sayısına bölünerek ortalama ağırlık hesaplanacak ve yapılan ön ağırlık kontrolünün sonuçları Resmi Kontrol Raporu'na yazılacak. Ön ağırlık kontrolünde ortalama ağırlığın uygun olması halinde numune alınmayacak. Ön ağırlık kontrolünün sonuçlarında uygunsuzluk görülürse gıda işletmesine hemen idari yaptırım uygulanmayacak. Tebliğle belirlenen yeni prosedüre göre, gıda işletmesinden en az altı adet ekmek numune alınarak, fırın çıkış saatinden sonraki 6 saatte laboratuvara ulaştırılacak. Laboratuvar, "0,1" gram hassasiyette dijital kalibreli teraziyle ölçüm yapacak. Tartım sonuçlarına göre ortalama ağırlığın uygun olması halinde tespit edilen değerler, analiz sonucu olarak kabul edilecek. Tartım sonuçlarına göre uygunsuzluk görülmesi durumunda, her ekmek için ayrı ayrı tartım ve rutubet analizi yapılacak. Rutubet oranı baz alınarak, ekmek ağırlığı yeniden hesaplanacak.”
Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğden önce faaliyet gösteren işletmeciler, tebliğin getirdiği hükümlere bir ay içinde uyması gerekiyor.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin