A+ A A-

 

Muğla Valiliği İl Tütün Kontrol Kurulu, tütün ve tütün satışı konusunda bir dizi karar aldı.
Buna göre; eğitim-öğretim kurumlarının giriş çıkışlarına yakın yerlerde öğrencilere tütün ve tütün ürünü satışı yapanlar ile ilgili tespit yapılacak, kamu kurumları önünde, okulların bahçe kapılarının önünde sigara içilmemesi için gerekli önlemler alınacak.

061017tutun.jpg
Haber: Yunus Emre Demirtaş
Yine karara göre; hususi araçların sürücü koltuklarında tütün ürünü tüketilmesi yasaklanırken, karara uymayanlar hakkında 5326 sayılı kabahatler kanununun 39. maddesine istinaden cezai işlem uygulanacak. İl kurulu tarafından alınan kararla tütün ve tütün ürünleri kaçakçılığı, açıkta satılan kıyılmış tütün ürünler kolluk kuvvetleri ve belediyelerce denetlenecek. 4207 sayılı kanuna göre, açık havada yapılan her türlü spor, kültür, sanat ve eğlence faaliyetlerinin yapıldığı yerler ile bunların seyir yerlerinde tütün ürünleri kullanımının önlenmesi ve bu tesislerde tütün ürünlerinin tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulması halinde toplam seyir alanının yüzde 50’sini geçmeyecek ve ortamda bulunan diğer kişilerin etkilenmesini önleyecek şekilde düzenlemeler yapılacak. Stadyumlarda (spor alanlarında) müsabakalar öncesinde ve devre arasında tütün ve tütün ürünü (sigara vb.) içilmemesi konusunda uyarı anonsları ile skor tabelasında da sigarayla ilgili uyarı içeren kamu spotu yayınları yapılacak.
Sigara Bırakma Tedavisi konusunda eğitim almış personeli bulunan ve nüfus yoğunluğu fazla olan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Fethiye Devlet Hastanesi, Bodrum Devlet Hastanesi’nde sigara bırakma poliklinikleri açılması konusunda çalışma yapılması kararlar arasında yer alırken, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İlçe Belediye Başkanlıkları sorumluklarında bulunan kamuya açık çocuk parkı, yürüyüş yolu, aletli egzersiz yapılan kısımlar gibi vatandaşların spor yapmaları için oluşturulan alanlarda tütün ve tütün ürünü kullanımının önlenmesine yönelik düzenleme ve çalışmalar gerçekleştirilecek.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin