A+ A A-

 

Üretim ve ihracatta teknoloji seviyesi yüksek, katma değerli ürünlerin ve KOBİ'lerin payının arttırılması amacıyla başlatılan destek programı teklif çağrısı MİTSO'da ilgili üyelere anlatıldı.

290917kosgebb_e190e.jpg
Haber: Gülşah Baştaşkın
Milas’ta üretim ve ihracatta teknoloji seviyesi yüksek, katma değerli ürünlerin ve KOBİ'lerin payının arttırılması amacıyla başlatılan destek programı teklif çağrısı, düzenlenen seminerle MİTSO'da ilgili üyelere anlatıldı.
KOSGEB'in KOBİGEL - KOBİ Gelişim Destek Programı Proje Teklif Çağrısı kapsamında yapılacak proje desteğinden yararlanmak isteyen ilgili kişi ve kurumların başvurularını en geç 20 Ekim 2017, saat 23.59'a kadar yapmaları gerekiyor.
Kısa adı KOSGEB olan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından, üretim ve ihracatta teknoloji seviyesi yüksek, katma değerli ürünlerin ve KOBİ'lerin payının arttırılması amacıyla başlatılan destek programı Milas Ticaret ve Sanayi Odası'nın daveti üzerine ilgili oda üyelerine anlatıldı.
KOSGEB'in KOBİ uzmanı Gültekin Bozkurt tarafından açıklanan destek projesi için son başvuru tarihinin 20 Ekim 2017 günü olduğu ve başvuruların belirtilen gün saat 23.59'a kadar kuruma iletilebileceği bildirildi.
KOSGEB'in KOBİ uzmanı Gületin Bozkurt, MİTSO salonunda oda üyelerine yaptığı sunumda KOBİGEL - KOBİ Gelişim Destek Programı Proje Teklif Çağrısı ile imalat sanayinde yapısal dönüşümün aktörü olacak KOBİ'lerin desteklenmesinin amaçlandığını söyledi.
Proje desteğinden KOBİ ölçeğindeki işletmelerin yararlanabileceğini belirten Gültekin Bozkurt projeden yararlanmak için başvuruda bulunabilecekleri şöyle sıraladı: “Orta yüksek ve yüksek teknolojili sektörlerdeki tüm işletmeler, işletme eğer orta düşük ve düşük teknolojili sektörlerde ise, 2016 yılı verilerine göre net satış hasılatı en az 300 bin lira, KOBİ Beyannamesine göre çalışan sayısı en az 3 kişi olanlar, başvuracak tüm işletmelerin bilanço esasına göre defter tutması ve 2016 yılı Kurumlar veya Gelir Vergisi Beyannamesi ibraz edebilecekler."
KOBİ Uzmanı Gültekin Bozkurt, projeden yararlanmak isteyenlerin projelerinin toplam bütçesinin, işletmenin 2016 yılı net satış hasılatını da aşmaması gerektiğini bildirdi.
Gültekin Bozkurt, proje teklif çağrısı kapsamında proje konularından sadece birisi için başvuruda bulunulabileceğinin de altını çizerek proje konularını şöyle sıraladı:
İŞTE BAŞVURU PROJELERİ
1- Dördüncü sanayi devrimine hazırlık: üretimde nesnelerin internet uygulamaları,
2- Orta yüksek ve yüksek teknolojili sektörlerin üretim ve ihracattaki ağırlığının arttırılması,
3- Katma değeri yüksek üretim yapısına geçiş,
4- İhracat kapasitesinin arttırılması ve yeni pazarlara açılım,
5- Mikro ölçekli işletmelerde tasarım-mühendislik imkan ve kabiliyetlerinin geliştirilmesi ve ölçek büyütme,
6- Bilişim teknolojisi altyapısının güçlendirilmesi,
7- Enerji verimliliğinin arttırılması,
8- Yeşil üretime geçiş,
Proje süresinin en az 6 ay ve en çok da 12 ay olabileceğini ve bu kapsamda geri ödemesiz 300 bin lira, geri ödemeli olarak da 700 bin lira olmak üzere toplam 1 milyon lira destek sağlanacağını ifade eden KOBİ Uzmanı Gültekin Bozkurt proje kapsamında geri ödemesiz olarak personel giderleri için 100 bin liraya kadar, makine - teçhizat giderleri için 150 bin liraya kadar, yazılım giderleri için 50 bin liraya kadar, hizmet alım giderleri için ise 100 bin liraya kadar destek sağlanabileceğini anlattı.
Aynı durumda geri ödemeli desteğe ilişkin üst sınırın makine - teçhizat alımlarında 600 bin liraya kadar, yazılım giderlerinde sadece yazılım lisans giderleri için 100 bin liraya kadar destek verileceğini anlatan Gültekin Bozkurt destek oranının tüm bölgelerde yüzde 60 olacağını bildirdi.
Bozkurt, destek projesinden yararlanmak isteyenlerin 11 Eylül'de başlayan başvuru sürecinin 20 Ekim 2017 tarihinde saat 23.59'da sona ereceğini belirterek sunumunu bitirdi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin