A+ A A-

 

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre Muğla, Türkiye geneli ihracatta 24. sırayı alırken ihracat, ithalatı 5’e katladı.

010817ihracat.jpg
Haber Merkezi
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 yılı, Haziran ayı Dış Ticaret İstatistiklerini yayımladı. Bu kapsamda TÜİK Denizli Bölge Müdürü Ali İhsan Yücedağ tarafından verilen bilgiye göre Muğla’da ihracat ithalatı 5’e katladı. İhracat % 37,6, ithalat % 7,5 arttı. Muğla ihracatta 24’üncü sıraya yükseldi.
Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2018 yılı Haziran ayında, 2017 yılının aynı ayına göre % 37,6 artarak 48 milyon 526 bin dolar, ithalat ise % 7,5 artarak 20 milyon 514 bin dolar olarak gerçekleşti.
Haziran ayında Muğla bu değerlerle Türkiye genelinde en fazla ihracatın gerçekleştiği 24. il olurken ithalatta ise 28. sırada yer aldı.
En fazla ihracat yapılan ülke Malta oldu
Muğla’dan, 2018 yılı Haziran ayında en fazla ihracat yapılan ülke Malta oldu. Bu ülkeye yapılan ihracat 6 milyon 825 bin dolar olarak gerçekleşti. Malta’yı sırasıyla 6 milyon 427 bin dolar ile Yunanistan ve 3 milyon 942 bin dolar ile Hollanda izledi.
En fazla ithalat yapılan ülke Fas oldu
Muğla’ya, 2018 yılı Haziran ayında en fazla ithalat yapan ülke Fas oldu. Bu ülkeden yapılan ithalat 4 milyon 331 bin dolar olarak gerçekleşti. Fas’ı sırasıyla 2 milyon 998 bin dolar ile Moritanya ve 2 milyon 957 bin dolar ile Güney Afrika Cumhuriyeti izledi.
En fazla ihracatı yapılan fasıl “Balıklar, kabuklu hayvanlar, yumuşakçalar ve suda yaşayan diğer omurgasız hayvanlar” oldu.
TÜİK Denizli Bölge Müdürü Ali İhsan Yücedağ tarafından verilen bilgiye göre Haziran ayında Muğla’da fasıllar düzeyinde en büyük ihracat kalemi, “Balıklar, kabuklu hayvanlar, yumuşakçalar ve suda yaşayan diğer omurgasız hayvanlar” (28 milyon 728 bin dolar). Bu fasılı sırasıyla “Gemiler ve suda yüzen taşıt ve araçlar” (8 milyon 931 bin dolar) ve ” Taş, alçı, çimento, amyant, mika veya benzeri maddelerden eşya” (4 milyon 331 bin dolar) fasılları izledi.
En fazla ithalatı yapılan fasıl “Gıda sanayinin kalıntı ve döküntüleri, hayvanlar için hazırlanmış kaba yemler” oldu. Haziran ayında, Muğla’da ithalatı en yüksek fasıl, ‘‘Gıda sanayinin kalıntı ve döküntüleri, hayvanlar için hazırlanmış kaba yemler” (11 milyon 239 bin dolar) oldu. Bu fasılı; “Gemiler ve suda yüzen taşıt ve araçlar” (3 milyon 238 bin dolar) ve “Hayvansal ve bitkisel katı ve sıvı yağlar, yemeklik katı yağlar, hayvansal ve bitkisel mumlar” (1 milyon 617 bin dolar) fasılları izledi.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin