Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

Faruk_TEMİZEL.jpgSevgili Milaslılar, değerli okuyucular bugün sizlere yalandan ve yalancıdan bahsedeceğim. Yalan Türk Dil Kurumunun yayını olan Türkçe sözlükte şöyle tarif edilmekte: Aldatmak amacıyla bilerek ve gerçeğe aykırı olarak söylenen söz.
Yalancı ise bu şekilde söz söyleyene deniliyor.
Her insan yerine göre yalan söyleyebileceği için yalan konusu kadar hepimizi ilgilendiren bir konusu kadar hepimizi ilgilendiren bir konu hemen hemen yok gibidir.
Yeryüzünde yalan söylememiş insan çoktur dersek yalan söylemiş oluruz.
Doğrucu olmakla övünenler alınmasın.
Yalanı ikiye ayırmak gerekir.
1- Zaruri, mecburiyetten söylenen yalan. Dargın kişi veya kişileri barıştırmak veya kişiyle, kişilerle münasebetleri bozmamak için söylenen yalan. Buna masum yalan diyoruz.
Örneğin; kıskanç bir eşiniz var bir akşam arkadaşlarınızla buluşup bir iki saat oturup sohbet etmenizi dahi çok görür.
Siz ise dostlarına fazlaca değer veren onlarla arada sırada bir araya gelip sohbet etmenin zevkine varmak istersiniz.
Yalan burada imdada yetişir. Kah aksi bir işiniz çıkar, kah eve gelirken vapuru kaçırırsınız, kah gece mesaisi yaparsınız.
Bunun gibi gazetedeki ölüm ilanları bile işe yarar. Bu ilana bakarak hay Allah nesi varmış da ölmüş. Hanım bana koyu renk bir elbise çıkar. Gardıroptan mutlaka cenazeye gitmem lazım.
Akşama geç kalırsam merak etme, o kadar severdim ki kaç senedir görüşmemiştik. Kendisi yurt dışında idi diyerek eşinizin merhumu tanımadığını belirtmiş olursunuz.
Eşinizde eh belki çocukluk arkadaşıdır. Benimle evlenmeden önce tanışıyorlardır diye düşünür böylece eşinizi kırmadan arkadaşlarınızla akşamüstü buluşmaya gidersiniz.
Buna benzer olaylarda yalan söylemek mubahtır. Bazı insanlar vardır hiçbir zaman ve şekilde doğruculuktan vazgeçmez.
İşe yaramayan doğruluk içini doğruyu dokuz köyden kovalarlar denmiştir. Şairimizde veriyorsan ne çıkar hakka doğruya meyil, pırlanta olsan da sen herkes kuyumcu değil demiştir.
O nedenle duruma göre hareket edilmeli.
2- Gereksiz kişi ve kişilerin arasını bozabilecek yalandır. Bu tip yalan güveni sarsar, onun için ninelerimiz, dedelerimiz, annemiz babamız torunlarına, çocuklarına yalan söylersen ağzına acı biber sürerim, yalancının mumu yatsıya kadar yanar derlermiş.
Yunan Mitolojisine göre yalanla hakikat çok iyi geçinen iki arkadaşmış, bir gün beraberce dolaşırken hakikat yanından geçmekte oldukları çaya girerek yıkanmak ister, hemen elbiselerini çıkartıp arkadaşı yalana teslim ederek suya girer. Tam o sırada şeytan dostu olan yalanı dürter, o zamana kadar hakikatin en sadık dostu olan bu samimi, terbiyeli vefakâr yalan efendi birden bire değişerek sırtındaki elbisesini çıkartıp hakikatin elbiselerini giyerek insanların arasına karışmış.
Zavallı hakikat sudan çıkınca elbiseleri ile arkadaşının kaçtığını görünce çaresiz yalanın elbiselerini giyer.
İste o günden beri yalan hakikat sanılmakta, hakikat da ekseriya yalan muamelesi görmekte imiş ve böylece insanlar bu iki nesnenin hangisi yalan hangisi hakikat olduğunu ayrıt edemiyorlarmış.
18. asır sonlarında Güney İtalya’nın bir köyünde Gazeteci Cemal Kaçıkçı cinayetine benzer bir cinayet işlenmiştir.
Cartilo Moiona isimli bir kadın gelinini kesmiş, etini parça parça doğrayarak akşam eve dönecek oğluna yedirmek üzere pişirmeye başlamış. Bu korkunç cinayeti tesadüfen gören 8 yaşındaki Albertino isimli çocuk hemen jandarmaya gider. Hadiseyi anlatır, jandarmalar bunu yalan sanarak kahkahayla gülerek ve komutan Albertino’ya kuvvetli bir tokat atarak p.ç kurusu sen o yalanları git babana anlat der.
Çocuk şaşkın bir halde köye döndüğünde katilin oğluna rastlar olayı ona da anlatır. O da iyi anlatıyorsun ama bundan sonra daha tatlı bir masal uydursan iyi olur der ve küçüğün ensesine tokadı yapıştırır.
İşte bunun gibi yalanla hakikat ayırt etmek bazı zaman gerçekten zor olur.
Değerli okuyuculara sevgiler, saygılar.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin