Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

sercan-ergin.jpgMerhaba sporsever okurlarım bugün sizlere köşemde Ata sporu minder ve yağlı güreşlerin dünü ve bugünü hakkındaki düşüncelerimi sevgili okurlarımla paylaşmak istiyorum. İzninizle ilk önce bundan 60 yıl öncesinden bahsetmek istiyorum eski yıllarda televizyon olmadığı için yağlı pehlivan güreşlerine ilgi çok büyüktü. Yaz aylarında köylerde yapılan yağlı pehlivan güreşlerine Milaslı yağlı güreş severler büyük ilgi gösterirlerdi.

Milas’ın köylerinde yapılan yağlı güreşler gece 12.00’den sonra başlar sabaha kadar devam ederdi. O yıllarda güreşi çok seven insanlar gözünü kırpmadan sabaha kadar güreşi takip ederler günlerce yağlı pehlivan güreşlerinden sitayişle bahsederlerdi. 60 yıl önce herkesin evinde radyo ve televizyon olmadığı için yapılan pehlivan güreşlerine yüzlerce güreş sever ilgi ile takip ederdi. 2019 senesindeyiz ata sporu güreşe ilgi alaka hala devam etmektedir. Günümüzde televizyonların naklen yayın yapmamaları nedeniyle ata sporu güreşleri bir lira harcamadan televizyonlardan takip ediyoruz. Eskiden güreşleri para karşılığı seyrederdik. Günümüzde televizyonlardan naklen verilen güreşleri bile çok az seyirci takip etmektedirler. Eskiden yağlı güreş tutan pehlivanlar anlaşmalı güreş asla yapmazlardı güreş tutan her pehlivan rakibi kim olursa olsan kazanmak için güreş tutardı. Günümüzde ise bütün kanallardan canlı yayın yapılmasına rağmen ata sporu güreşe ilgi eskisi gibi çok değil. Güzel Milas’ımızda ata sporu yağlı pehlivan güreşine halen yaşatan Çomakdağ Mahallesi sakinleri çocuklarının düğün ve sünnet düğünlerinde hatırı sayılar paralar harcayarak ata sporu yağlı pehlivan güreşini yaşatmaktadırlar. Okulların tatile girmesinin ardından Çomakdağ Mahallesinde yapılan iki köy güreşini basın mensubu olarak takip ettim. Çomakdağ’da yapılan köy güreşlerine Türkiye’nin önde gelen başpehlivanları kol tuttu. Türkiye’nin başpehlivanlarını Çomakdağ Köyüne getiren konuklarının ünlü başpehlivanları izlemesine sağlayan düğünlerinde hatırı sayılır paralar harcayarak ata sporunu yaşatan Çomakdağlı ailelere basın mensubu olarak teşekkür ediyorum.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin