Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

özgür1.jpgMuğla'nın çok önemli bir şirketi daha oldu. Hem de Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi tarafından kuruldu. Kuruluş imza töreni Muğla Ticaret ve Sanayi Odası'nda gerçekleştirilen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Anonim Şirketi’nin (Inova Muğla A.Ş.) üniversite sanayi işbirliğinin önündeki bürokratik engelleri kaldıracağı belirtildi.
İlk aklıma gelen “üniversite ile şehrin entegrasyonunda” önemli bir adım atılıyor oldu...
Elbette aklıma “Sanayi nerede?” sorusu da düştü. Geçen yılın son yazılarından birinde Nejat Altınsoy arkadaşımız da “Muğla Sanayi Odası kurulabilir mi?” diye sormuştu... Aklıma düşen bir başka soru da bu oldu. Bu soruya bir ara ben de yanıt vermek istiyorum.

Üniversitemizin kurduğu bu şirket ile galiba aynı alanda iki şirketimiz oldu. Malum üniversitemizin yüzde 51 hissesine sahip olduğu bir “Muğla Teknopark A.Ş.”miz de var.

Sevinmeli mi üzülmeli miyiz? Övünmeli mi dövünmeli miyiz?

xx xx xx
Muğla Teknopark A.Ş.'nin faaliyet göstereceği tesis, Marmaris-Denizli Karayolu Kavşağında kuruluyor. Kaba inşaatı bitmiş, ince işleri ihale ediliyormuş.
Geçenlerde Marmaris'ten geliyordum, son yağışlarla tesisin çevresinde göl oluştuğunu gördüm. Zaten orası öteden beri bir göllenme alanıdır. Belki de tesis tamamlandığında orada, içinde göl de olan bir çevre düzenlemesi yapılacaktır. Bilmiyoruz...
Muğla Teknopark A.Ş. bilindiği gibi Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Muğla Valiliği öncülüğünde Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin, il genelinde Ticaret, Sanayi ve Esnaf Odaları ile birlikte ERMAŞ, KILIÇ Holding, Acarlar, EKİP, Karaosmanoğlu, Milas Organize Sanayi, Gürsoy Turizm, Disolar Enerji, Faya Turizm, Termik Santrallar, MAYBİR, Özel Hastaneler gibi 51 kurumun ortaklığında kuruldu.
Ortaklar arasında Muğla Kireç Sanayi AŞ'nin bulunmaması da şaşırtıcıdır. Kendi kendime “Kireç Fabrikası'nın kapanacağı bekleniyor muydu acaba?” diye de düşündüm...

xx xx xx
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi tarafından kurulan, üniversite sanayi işbirliğinin önündeki bürokratik engelleri kaldıracağı vurgulanan “Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Anonim Şirketi”nin (Inova Muğla A.Ş.) kuruluş imza töreni Muğla Ticaret Odasında gerçekleştirildiği için üniversitenin Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) ile ortak olduğunu sanmıştım.
Altar Zeyhan ilgili haberinde “İmza törenine Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, MUTSO Meclis Başkanı Koray Özcan, üniversite ve ticaret odası personeli katılmıştı.” diye yazmıştı.
MUTSO Başkanı Mustafa Ercan ile görüştüm.
“Üniversitenin bu yeni şirketine ortak mısınız?” diye sordum.
Başkan Ercan ortak olmadıklarını belirterek, “Teknoloji Transfer Ofisi açılışından sonra bir yetkili bizi aradı, Danışma Kurulu'nda olduğumuzu bildirdi. Ben de uygun gördükleri için teşekkür ettim.” dedi.

xx xx xx
Muğla Teknopark AŞ'nin web sitesinde kuruluşun amacı şöyle anlatılmış:
“Muğla İlimizi uluslararası arenada rekabet gücünü artıracak Bölge çalışmaları kapsamında teknolojik yatırım ve girişimciliğin desteklenerek İthalata olan bağımlılığın azaltılması, öncelikli teknoloji alanlarında ticarileştirme, yerli kaynaklara dayalı enerji üretimi, enerji verimliliğinin geliştirilmesi, üretimde verimliliğin artırılması, gıda, tarım, su ve doğal kaynakların kullanımının etkinleştirilmesi, kalkınma için uluslararası işbirliği altyapısının geliştirilmesi gibi Ülke ekonomisine katkıda bulunacağı hedeflenmektedir.”
Vizyonu ise “Muğla Teknopark İlin AR-GE ve inovasyona dayalı teknolojik altyapısını güçlendirmeye yönelik teknolojileri geliştiren ve üreten firmalara, araştırmacılara ve akademisyenlere çağdaş alt ve üst yapı olanakları sunma ve doğal, kültürel ve tarihi değerlere duyarlılığı konusunda gerçekleştirilecek projelere öncelik vermek olacaktır.” diye ifade edilmiş.

xx xx xx
MUTSO Başkanı Mustafa Ercan “Ortak değiliz” demekle birlikte, Altar Zeyhan'ın haberine göre, Teknoloji Transfer Ofisi Anonim Şirketi (Inova Muğla A.Ş.) kuruluşu için yapılan imza töreninde, MUTSO Meclis Başkanı Koray Özcan ise oda olarak böyle bir oluşumun içinde bulunduklarından dolayı mutluluk duyduğunu, işbirliği sürecinde üzerlerine düşen görevi yerine getireceklerini ifade etmiş.
Rektör Hüseyin Çiçek de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Külliye’de bir araya geldiklerini, Erdoğan’ın kendilerine “Şehirlerle üniversite bütünleşsin” dediğini dile getirmiş. Muğla’da yaptıkları çalışmaları anlatırken de “Şehirle bütünleşme konusunda yeni yönetim olarak altyapıyı oluşturduk” diye ifade etmiş.
Nasıl işbirliği süreci yaşanacağını Koray Özcan'dan öğrenmek, şehirle bütünleşme konusunda nasıl bir altyapı oluşturulduğunu da Rektör Çiçek'ten dinlemek isterim...
Amaç ve vizyon yerine geçer mi bilmiyorum, ama törende Inova Muğla A.Ş. ile ilgili bilgi veren MSKÜ Araştırma Laboratuvarı Koordinatörü Selçuk Aktürk şöyle anlatmış:
“Üniversitelerin var olan teknoloji transfer ofislerini anonim şirketlerine dönüştürülmesi için bir yasa çıktı. Teknoloji transfer ofisleri pek çok bürokratik engelle karşılaşmalarından dolayı işleyişlerini sürdüremiyor. Yüzde 100 üniversite sermayeli bu anonim şirketimiz Ticaret Odaları ve özel sektörle iş birliği yapabilecek bir şirkettir. Şirketin temel amacı üniversite sanayi işbirliğini gerçek anlamda yerine getirebilmektir. Bu konuda Ticaret Odalarının rolü çok önemli... Ticaret Odaları bu işbirliğinde arayüz. Bir fikirden yola çıkıp, bu fikrin ürüne nasıl dönüştürüleceği aşamasında bu anonim şirketi görev yapacak”

xx xx xx
Koray Özcan'ın kardeşi olduğu belirtilen, İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası Muğla İl Temsilcisi Mehmet Kubilay Özcan bu yeni şirkete danışmanlık hizmeti veriyormuş.
Oda&Rektörlük işbirliği veya işbirliği görüntüsü buradan da kaynaklanıyor olabilir...
Bu noktada MSKÜ Araştırma Laboratuvarı Koordinatörü Selçuk Aktürk'e “Hal böyle olduğuna göre, ilin AR-GE ve inovasyona dayalı teknolojik altyapısını güçlendirmeye yönelik teknolojileri geliştiren ve üreten firmalara, araştırmacılara ve akademisyenlere çağdaş alt ve üst yapı olanakları sunma; doğal, kültürel ve tarihi değerlere duyarlılığı konusunda gerçekleştirilecek projelere öncelik vermek adına kurulan Muğla Teknopark'a ne gerek var?” diye veya “Muğla Teknopark varken size ne gerek var?” diye sormak lazım.
Inova Muğla A.Ş.'nin kuruluş imza töreninde ve şirketin üniversite içinde ofis açılışında bulunamadık. O yüzden bu soruları da soramadık. Bir vesile ile anlatılır sanırım.
Umarım, Üniversite Rektörülüğü üniversitenin öncülüğünde kurulan Muğla Teknopark'a bilerek veya bilmeyerek bir rakip yaratmamıştır. Bana sanki iki başlı bir durumla karşı karşıyayız gibi geliyor.

xx xx xx
MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Araştırma Laboratuvarları Merkezi'nde düzenlenen ve Milletvekili Yelda Erol Gökcan'ın da katıldığı ofis açılış töreninde ise küresel alanda teknolojinin en önemli yaptırım aracı olduğunu, günümüz dünyasında da yerli teknolojilerin milli gücün en önemli göstergesi olarak değerlendirildiğine dikkat çekerek, “Teknoloji Transfer Ofisi, akademik araştırma sonuçlarının verimli ve hızlı bir şekilde ticarileşmesine imkan sağlayan çok fonksiyonlu bir merkez olarak faaliyet gösterecek.” ifadesinde bulunmuş.
Ofisin özel sektör, araştırmacılar, girişimciler, yatırımcılar ve sanayicilerle gerekli ve ihtiyaç duyulan bağlantıları sağlanması yönünde önemli olduğunu vurgulayan Çiçek, “Üniversite sanayi iş birliğinin gelişmesine destek olmanın, endüstride uluslararası alanda rekabet edebilir ürünler geliştirilmesine katkı sağlamak anlamına gelir.” diye kaydetmiş.
Şaşkınlık içindeyim. Muğla en azından komşumuz Denizli gibi gerçek anlamda sanayileşmiş bir şehir olmamakla birlikte, hem TEKNOPARK'a hem de Teknoloji Transfer Ofisi ve Şirketine sahip olması bana şaşırtıcı geldi. Umarım bu “Bacasız sanayileşmeyi” tercih etmiş bir Muğla için hayırlı bir gelişme olur.
Zaten Muğla'nın işi inşallaha, maşallaha kaldı...
-----------------------------------------------
GÜNÜN SÖZÜ: Sabır vazgeçmek değil, umudu yarına ertelemektir. -Alıntı.
ÇİVİ
Menteşe Belediyesi ücretsiz çorba dağıtmaya başladı. Arkadaşım, “Menteşe Belediyesi eski garaj alanında daha önce çorba dağıtırken vazgeçtiği gibi, yine vazgeçmez inşallah” dedi
Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin