Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

özgür1.jpgBu sene 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde onca kakafoni içinde yazmak içimden gelmedi.
Bugün de yazmayacaktım.
Anımsayanlar olacaktır. 30 Kasım 2019 tarihli “Engellileri kullanmayın, engelleri kaldırın!” başlığını taşıyan yazımda “Global Engelliler Vakfı”nın Muğla'dan kurucu üyelerinden olduğumu belirtip, “Önümüzdeki günlerde bu uluslararası vakıfla ilgili paylaşımlarım olacaktır…” demiştim.
İlk paylaşımı yapalım. Global Engelliler Vakfı'nın kuruluşu güzel bir tesadüf olarak 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde mahkeme kararı ile resmiyet kazandı.
Sanıyorum İstanbul'un dışında kurucu üyeler en çok Muğla'da var. Benimle birlikte Prof. Dr. Nurettin Demir, Prof. Dr. Ozan Bahar, DOKTOB Başkanı Yücel Okutur ve Marmaris Omirilik Felçlileri Derneği'nden Çetin Korkut sadece tanıdıklarım...
O gün ortak vatzap gurubumuzda Çetin Korkut arkadaşımız “Bedenimin Notaları” başlıklı bir denemesini paylaştı. Çok etkilendim. Bugün köşemi sevgili Korkut'a bırakıyorum.

xx xx xx
Hafta sonunda yazıma hazırlanırken Bursa Beyazay Şube Başkanı Füsun Koyunlular'ın “3 aralık dünya engelliler günü etkinlikleri kapsamında Bursa ampute futbolcuları Bursalı şöhretlerle çok özel bir maça imza attılar. Sayın başkanım Faruk Kuzu'yu ve yönetimini kutluyoruz.” şeklinde paylaşımı ile karşılaştım.
İşte biz buna “farkındalık yaratma” diyoruz.
Uluslararası Engelliler Günü 1992 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 47/3 sayılı kararı ile ilan edildi. Toplumun ve toplumun her alanında engelli bireylerin haklarını ve refahını teşvik etmeyi ve engelli bireylerin durumuna dair politik, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın her alanında “farkındalık arttırmayı” amaçlamaktadır.
2018 yılının teması “Engelli kişileri güçlendirmek ve kapsayıcılığı ve eşitliği sağlamak” idi. Öncesinde olmadığı gibi 2018'de de “kapsayıcılığı ve eşitliği sağlamak” adına ne Valilikçe ne de Büyükşehir Belediyesi'nce hiç bir şey yapılmadı.
Belediyemiz hala “Kısa Mola” projesi ile engellilerin gerçek anlamda yararlanamadığı “engelsiz plajları” ile övünüyor!

xx xx xx
Birleşmiş Milletler'ce bu yılın teması olarak ise, “2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi” kapsamında (yine) kapsayıcı, adil ve sürdürülebilir bir kalkınma için engelli bireylerin güçlendirilmesine odaklanıldı...
Bu anlamda bir çalışma gören, duyan var mı?
Peki 3 Aralık'ta ne yapıldı Muğla'da?
Muğlaspor Başkanı Erol Kapiz ile Muğla Engelliler Derneği Başkanı Emine Çakıroğlu tarafından Büyükşehir ve Menteşe Belediye Başkanları ile bazı daire müdürlerinin de hazır bulunduğu “kahvaltı” düzenlendi. Üstelik Sakatlar Derneği, Beyazay Derneği ve Zihinsel Engelliler Derneği yönetimi de çağrılmamış.
Belki böyle gerekmiştir, ama ben bunu hazmetmeye çalışırken, Muğla TEK Koleji'nin de kermes düzenlediğini ve gelirini Muğla Engelliler Derneği'ne bağışlayacağını öğrendi.
Muğlaspor Başkanı Kapiz ile Emine hanımın ve TEK Koleji yöneticilerinin iyi niyetlerinden elbette kuşkumuz olmaz, ama “farkındalık yaratma” çabalarından önce “farkında” olmalılardı.
Gazeteler “Yeşil-Beyaz farkındalık” ve “Muğla TEK Koleji farkındalık yarattı” diye başlık attılar. Kahroldum...

xx xx xx
Elbette çocuklarımızın, gençlerimizin “vicdanlı, merhametli, hayırsever, paylaşımcı” yetiştirilmelerinde yarar var. Bu yararda sağlanmalı. Ancak, 30 Kasım 2019 tarihli yazıma başlık olan “Engellileri kullanmayın, engelleri kaldırın!” sözüme biraz dikkat...
Bugüne kadar hiç bir hükümetin yapmadığını yapan AK Parti Hükümetleri ile “kimsesiz engellilerin kimseleri” oldu... Yerden ayağa kalktılar... Onların kimsenin kahvaltısına ihtiyacı yok... Sevgi ise sadece onların değil, herkesin sevgiye ihtiyacı var...
Onların “farkındalık saçmalıklarına” ihtiyaçları yok. Onların farkında olun ve “erişim kolaylığı” sağlanmasına ve “eğitime” ulaşmalarına, “üretime katılmalarına” katkı verin yeter...
Derneklerin de görevi kahvaltılara, kermeslere eşlik etmek değildir. Derneklerin görevi engellerin aşılması için kapıları aşındırmak, kamuoyu yaratmak, çözüm önerileri üretmek olmalıdır...
Muğla'da öyle dernekler de var; Zihinsel Engelliler Derneği...

xx xx xx
Farkında mısınız, 3 Aralık'ta Muğla'dan çok cılız bir ses yükseldi. Biliyorum kimse duymadı. En azından duyması gerekenler duymadı... Onlar o gün kahvaltıdalardı.
Onları bir tek genç meslektaşım Neval Çolak duydu ve “Zihinsel engelli birey anneleri; Bizim sesimizi duysunlar” başlığı ile haber yaptı.
Sevgili Neval haberine “Günümüzde normal gelişim gösteren bireyler olduğu kadar, otizmli, mental, zihinsel yetersizliği olan bireylerin de eğitimine ve toplumsal yaşama olan katkılarına verilen önem giderek artmaktadır. Zihinsel engelli çocuklara verilecek eğitimin planı çocuğun kişisel becerilerini arttırmada önemli rol oynamaktadır.” diye başlamış.
Oysa Muğla'da 3 Aralık'tan akıllarda kalan sadece ortopedik engelliler oldu. Çünkü her yerde o gün ve bir hafta boyunca onlar vardı ve maalesef meslektaşlarımızda onları gördüler, gösterdiler ve haber başlıklarına “farkındalık” sözcüğünü yapıştırmayı ihmal etmediler...
Oysa o gün zihinsel engellilerin anneleri “farkındalık” yarattılar ve onların farkına Neval Çolak vardı. Kalemine, yüreğine sağlık...

xx xx xx
Sevgili Neval'in verdiği habere göre, Muğla Zihinsel Engelliler Derneği'ne kayıtlı “eğitilebilir” kardeşlerimizin eğitimleri kesintiye uğramak noktasına gelmiş.
Bu kardeşlerimiz, Muğla Zihinsel Engelliler Derneği'ni kuran ailelerinin çabaları ve ilgili müdürlüklerin desteği ile açılan “Eğitim Uygulama Okulu”ndan mezun olmuş durumdalar. Dört artı, dört artı, dört eğitim sistemiyle zorunlu 12 sene eğitim almış durumdalar.
“Yetiversin” demeye kimin hakkı var?
Sonrasında bu çocuklar Halk Eğitim Kurslarına yönlendiriliyorlar. Ancak buna Muğla Halk Eğitim'in koşulları, imkanları uygun değilmiş. İki yıldır Gençlik Spor İl Müdürlüğü'nün imkanlarını kullanıyorlarmış. Başta Ömer İlman bey olmak üzere Müdürlüğün yöneticilerini kutluyorum.
Ancak burada bugünlerde başka bir kurs açılırsa, bu “eğitilmiş gençlerimiz” şu anda devam ettikleri kurslardan mahrum kalacaklar. Buyrun ne yapabiliyorsanız, bu gençlere ellerinizi uzatın, şefkatinizi gösterin...

xx xx xx
Tabi fotoğrafın iç karartıcı yanına bakıp, umutsuzluğa da kapılmamak lazım.
3 Aralık'ta Muğla'da güzel şeylerde oldu. Mesele geçmiş yıllarda olduğu gibi engelli kardeşlerimiz, insanlarımız “kasabaya sirk gelmiş” gibi, kaldırımlardakilerin acıyan bakışları önünde caddelerde yürütülmediler.
Dernekler, başta Valilik olmak üzere çocukların bayramda el öpüp şeker topladıkları gibi, protokol ziyaretlerine çıkmadılar... Derneklerinde ziyaretçi beklediler, ama “kutlama” yapmaları için de değil!
3 Aralık Dünya Engelliler Günü “Engellilerin kutlanacağı” bir gün değildir... Neyi kutlayacağız ki? Engelli, engelli hali kutlanır mı?
Yani hala umut var... O gün umudu var edenlerden biri de Türkiye Beyazay Derneği Muğla Şube Başkanı Pınar Boyacı ve arkadaşları oldu. Dernekleri “kamu yararına” bir dernek olmasına rağmen, Muğla'da Devleti temsil edenlerin sahip çıkmamaları sonucu hala bir yerleri yok. Onlar da o gün ziyaretçilerini vitrinine derneklerinin adını yazdıkları Özlem Pastanesi'nde karşıladılar. Farkındalık yarattılar.
Umarım gelecek yıl Muğlaspor Başkanı Erol Kapiz ile işbirliği yapıp, Bursa'nın veya başka bir yerin Ampute futbolcularını Muğla'da ağırlayıp, bir farkındalık yaratırlar...
Bir cümlelik söz edecektim, hızımı alamadım. Çetin Korkut arkadaşımızın “Bedenimin Notaları” ile buluşmayı yarına bırakalım.
-----------------------------------------------------
GÜNÜN SÖZÜ: Hayatın kuralı bu… Ya yanlış zamanlarda doğru insanları karşına çıkarır ya da yanlış insanla; zamanını harcatır. -Lucius Annaeus Seneca
ÇİVİ
Bakan “Bu güvensizlik ortamını üreten biz değiliz” demiş. Arkadaşım da bir Milli Eğitim Bakanının da “Ah şu okullar olmasa bakanlığı ne güzel yönetirdim” dediğini anımsattı.
Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin