Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

özgür1.jpgAK PARTİ'DE ERTELEME
Geçen hafta Muğla'da üç önemli olay yaşandı. Bir de sevince hüznün karıştığı olay...
AK Parti Muğla'da delege seçimleri son anda durduruldu. Erteleme olmasaydı, daha önce açıklanan takvime göre Muğla'da delege seçimleri önceki gün başlamış olacaktı. Nedense delege seçimlerinin durdurulması Muğla'da sevinçle karşılandı. Bunun nedenini anlayabilmiş değilim! Ertelemenin Muğla ile birlikte Denizli, Manisa ve İzmir'de de yapıldığı öğrenildi. Oralarda da sevinçle duyuldu mu bilmiyorum...
Son dakika kararı ile ilgili “Neden?” diye arayıp soranlar oluyor. Ben de yanıtı yok. Olsa da yazmam. Yerli yersiz kızanlar oluyor. Kimseyi kızdırmak niyetinde değilim!
Ancak şu kadarını söyleyebilirim, AK Parti yönetiminden bazı dostlara göre, Denizli, Manisa, İzmir İl Başkanları “Hazır değiliz” demişler. Yine yönetimden bazı dostlara göre ise adı geçen illerde il başkanı değişikliği söz konusuymuş. Delege seçimlerini yeni atanan il başkanı yaparmış.
Şimdi herkes AK Parti Muğla İl Başkanlığı'ndan bu konuda yapılacak açıklamayı merakla bekliyor.
Bana ille de bir yorum derseniz, Muğla çok yoruldu...

xx xx xx
BÜYÜKŞEHİR ORMAN YANGINLARINA DİKKAT ÇEKTİ
Geçen haftanın ikinci önemli olayı Muğla Büyükşehir Belediyesi'nden geldi.
Hafta sonunda Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından “Orman Yangınları Çalıştayı” gerçekleştirildi. Bunun ormancılıkta bir yerel yönetim tarafından gerçekleştirilen ilk çalıştay olduğu kaydedildi. İki gün süren çalıştayda yangınlar konusunda ortaya konan görüşlerin başta Orman Bakanlığı olmak üzere ilgili kurumlara gönderileceği ifade edildi.
Elbette “Bu konu yerel yönetimlerin üstüne vazife mi? Orman Bölge Müdürlüğü veya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ne güne duruyor?” denebilir. Ancak Muğla'nın ülkemizde orman varlığı ve yangınları bakımından sıralamanın başında gelmesi nedeniyle yerel yönetimlerin böylesi duyarlılıklar ve sorumluluklar göstermesi doğal ve takdirle karşılanmalıdır.
Aynı anlayış içinde ben Büyükşehir Belediyesi'nden başta kömür olmak üzere madenlerimizi ve termik santrallar ile alternatif enerji kaynaklarını ele alan bir çalıştayı da acilen yapmış olmasını beklerdim.
Muğla, orman varlığı ve yangınları yönünden ne kadar önde gelen bir il ise, turizm ve tarımda da öyle bir il.. Umarım bu konularda da çalıştaylar yapılır. Özellikle zeytin, narenciye ve bal üzerine...

xx xx xx
Büyükşehir Belediyesi'nin, Türkiye Ormancılar Derneği işbirliğinde “Ormanlarımızı Korumak Görev Değil Sorumluluktur” adı altında hafta sonunda Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen çalıştay Türkiye Ormancılar Derneği Başkanı Ahmet Hüsrev Özkara’nın moderatörlüğünde yapıldı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile birlikte Muğla Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Muhtarlar Derneği Başkanı Hayrettin Akay, Sosyal Gençlik Masası (SOGEM), Köyceğiz Orman Meslek Yüksek Okulu öğretmenleri, itfaiye daire müdürleri ve çalışanları katılmış.
Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkan Yardımcısı ve Muğla Muhtarlar Federasyonu Başkanı Kadir Gümüş'ün adını gazeteci arkadaşlarım unutmuş olabilir mi bilmiyorum. Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin unutmuş olabileceğini de düşünmüyorum. Ormanın sağı solu olmaz, olmamalı.
Bu konuya ayrıca döneriz.

xx xx xx
KÖTEKLİ DE TARİHİ BULUŞMA
Yazımın başında “Geçen hafta Muğla'da üç önemli olay yaşandı.” dedim, ama geçen hafta Çarşamba günü (27 Kasım) Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatük Kültür Merkezi'nde (AKM) yaşanan önemli olay sadece “önemli” değil, “tarihi” bir olaydı.
Türkiye'de ilk kez üniversite öğrencileri konuştu, rektörlük ile valilik ve belediye başkanlıkları dinledi. Bu pek çok bakımdan hayal gibi bir şeydi.
Bu hayali Menteşe Kent Konseyi gerçekleştirdi. Bu tarihi olayın gerçekleşmesini kararlaştırıp planlayan Konsey Başkanı Dr. Vehip Keskin'in şahsında Menteşe Kent Konseyi yöneticilerini, gerçekleşmede kolaylaştırıcı olan Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek ve Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ali Osman Gündoğan ile Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş'e “hemşerilerimiz” adına teşekkür ediyorum.
“Hemşerilerimiz adına” diyorum, çünkü Konsey Başkanı Dr. Vehip Keskin de açış konuşmasında, “Bu salonun genç sahipleri, değerli 'hemşerilerim', bu şehre adım attığınız andan itibaren hemşerimizsiniz. Kızımız, oğlumuz, kardeşimizsiniz.” diyordu. Bu güne kadar söylenemeyeni, en samimi şekilde ifade ediyordu...
Üniversite gençliği konuşurken, yetkililer harıl harıl not alırken şaşkınlık içinde mutluluk duydum. Gençlik konuşunca dünya yıkılmıyormuş. Ki polis bile (uyarıldılar mı bilmiyorum) çekim yapmadı...
Başkan Gümüş'de gençlerin konuşmaları, şikayetleri bitip kürsüye geldiğinde “endişesiz”, bütün sevimliliği ile “Arkadaşlar başka sorularınız varsa cevaplandırmaya hazırım” diyordu...

xx xx xx
DUYARSIZLIK NİYE?
Bu tarihi buluşmaya nedense Muğla Basını ve Muğla protokolu “Orman Yangınları Çalıştayı”na gösterdikleri ilgiyi göstermediler. Oysa Kötekli'de de hemen söndürülse de soğutma çalışmaları çok uzun zaman alacak bir “Gençlik Yangını” var.. Üstelik o yangında hepimizin payı bulunuyor.
Çağrılı oldukları halde Vali Esengül Civelek, bari Menteşe Kaymakamını gönermiş olsaydı, ne zaman geldi ayrıldı göremediğimiz bir vali yardımcısını; Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün bari genel sekreterini göndermiş olsaydı, o da 4 genel sekreter yardımcısından vekaleten Teknik Genel Sekreter Yardımcısı Emin Madran'ı, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek ise yeni Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sırrı Sunay Gürleyük'ü göndermiş. Samimi bulmadım...
Siyasi Partilerin il ve ilçe başkanlarının ilgi göstermediği buluşmaya ilgi gösteren tek Milletvekili Av. Burak Erbay olurken Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ise Başkan Yardımcısı Levent Ünver ile birlikte gelmişler. O gün ikisi de dilek ve şikayetleri tek tek not aldılar.
Tek gazeteci ise Altar Zeyhan'dı. Onu da tebrik ediyorum...

xx xx xx
ÖĞRENCİ SÖMÜRÜ PAZARI
Buluşmada Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, ücretsiz çorba dağıtımını neden bıraktıklarını anlatırken, “Emin değilim ama Sıtkı Koçman Vakfı'da makarna dağıtmayı bıraktı galiba.” dedi. Vakıf her gün makarna vermeye devam ediyor. Sadece yağmurlu günlerde veremiyor. Belediye estetik bir salındırma gibi yer yaparak yardımcı olabilir.
Bir de Milletvekili Burak Erbay, Eğitim Araştırma Hastanesi yapılırken yeterli otopark alanı yaratılmadığını eleştirdi. Haklı tabi. Ama Büyükşehir Belediyemiz de daha hasteye alternatif yolu o yetersiz otoparkın içinden geçirmeye kalkıştı. Olmadı tabi...
Muğla'da “öğrenci yaşamı” ile ilgili anlatılanlar ise hiç iç açıcı değildi... Özet olarak “Muğla'da Kötekli merkezli öğrenci sömürü pazarı” oluşmuş. Yarın devam edeceğiz.

xx xx xx
MUTLULUĞA HÜZÜN KARİŞTIRAN DRAMATİK OLAY
Bu arada geçen hafta Muğla'da bir de mutluluğa hüzün karıştıran dramatik bir olay yaşandı. Menteşe Devlet Hastanesi'nin restorasyonunun sonuna gelindi. Hizmete açılması için Menteşe Belediyesi'nin yapmakta olduğu bahçe düzenlemesinin tamamlanması ile 22. Dönem Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu'nun yurt dışına sipariş verdiği ameliyathane kapıları bekleniyor. İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer son durumu “En büyük katkıyı Seyfi Bey yaptı. Ameliyathane tamamen Onun eseri. Sonra rahmetli Dr. Fevzi Koçer'in eşi Afet Koçer ve bir de Türdü'de öğretmenlik yapan Hesna-Şükrü Genç çifti yaptı. 100 bin lira bağışladılar. Çok mutlu olduk, sonra çok üzüldük. Parayı bankaya yatırdıktan sonra Hesna hanım rahmetli oldu. Şaşkınlık ve üzüntü içindeyi. Bundan sonra adı hastanemizde yaşayacak. Kurumsal olarak en büyük katkıyı MUTSO Başkanı Mustafa Ercan yaptı. Eczacılar Odası ve bazı kişilerin vaatlari vardı, onları almıyoruz. Gerekli ödeneğimiz var. Biz çorbada tuzu olsun isteyenler için açmıştık bu hayır kapısını. Herkese teşekkür ediyoruz. Yeni yılda yeni hastanemiz oluyor.”
------------------------------ ------------------------------
GÜNÜN SÖZÜ: Hayat, hissedenler için trajedi, düşünenler için komedidir. -Jean de la Bruyere
ÇİVİ
Yerkesik'e Kerimoğlu Evi'ne sac böreği yemeye gitme modası başlamış. Arkadaşım “Türkü de var mı?” dedi.
Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin