Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

özgür1.jpgHayati Nizamoğlu, “Hazan Mevsimi” başlıklı son yazısında “Her yıl Eylül ve Mart aylarında büyük bir yaprak dökümü yaşıyoruz. Her birinin bende büyük hatıraları olan çok sayıda sevdiğimiz insanı toprağa veriyoruz.” demişti.
Mimarlar Odası Eski Genel Başkanı, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı, Muğlamızın ve Akyakamızın doğal ve tarihi çevresi ile yaşatılması ve korunmasında öncülerden olan, ülkemiz ve Muğlamız için yeri kolay kolay doldurulamayacak değerli aydınımız, ağabeyim Araştırmacı-Gazeteci Yazar, Y. Mimar Oktay Ekinci 7 yıl önce dün, 15 Ekim'de erkenden aramızdan ayrılmıştı.
Nazım Hikmet'in hapishane arkadaşı, Halet Çambel'in yoldaşı, 'ahşap yapı sanatçısı', Ağahan Mimarlık Ödülü sahibi, o ödülle tarihi Hacılar Hanı'nı Oktay Ekinci ve Zehra Ekinci ile elele verip (Konakaltı Kültür Merkezi) restore ederek Muğla'nın kültürel sosyal yaşamına hediye eden, Muğla Mimarları Ekincilerin, Ertuğrul Aladağ'ın, Eniz Tunca'nın alaylı hocası Nail Çakırhan'ı da 11 yıl önce 11 Ekim'de uğurladık.
Hayati Nizamoğlu'nun bir bildiği varmış... Hiç böyle bakmamıştım. Hazan mevsimindeyiz...

xx xx xx
Nail Çakırhan'da tek parti döneminde (1936) şairlik ve komünistlik yoldaşı Nazım Hikmet gibi çok sevdiği memleketinden Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'ne kaçmak ve orada da evlenmek zorunda kalmıştı.
Bunu “Fabrikada dört bin kadar kız çalışıyor, hepsi de 18-20 yaşlarında. On kadar da erkek... Nasıl kurtulursun dört bin kızdan? Evlendim.” diye anlatırdı, rahmetli Çakırhan...
Evlenmek zorunda kaldığı gibi, yurda dönmek zorunda da kaldı.
Sekiz ay sonra İkinci Dünya Savaşı çıkmak üzeredir. Yabancılar yurt dışı edilir. 27 Nisan 1937 tarihinde sekiz aylık hamile karısından apar topar ayrılıp Türkiye'ye döner. Gelir gelmez Ula'da tutuklanan Nail Çakıhan, Hitit Dilini çözen ilk Türk Arkeoloğu Halet Çambel ile 1938 yılında evlenir. Çocukları olmaz, ama Halet Çambel sayesinde bir oğlu olduğunu öğrenir.
Halet Çambel gider Rusya'da Nail Çakırhan'ın mecburiyetten evlendiği Taisa'yı bulur. Rudik adında oğlu olduğunu öğrenir. Sonra Nail Çakırhan'ı da alır Rusya'ya götürür ve ailesi ile buluşturur. Böyle bir hafiyeliği ve sürprizi kaç kadın yapar?
Nail Çakırhan adına şiirler yazdığı tek kadın olan Halet Çambel sayesinde 42 yıl sonra oğlu Rudik'i görebilmiştir...

xx xx xx
Nail Çakırhan'ın bu seneki 11'nci seneyi devriyesine Hamdi Yücel Gürsoy'un daveti ile torun ve torunun oğlu da geldi. 15 gündür Akyaka'da Yücelen Otel'de Gürsoy Ailesi tarafından ağırlanıyorlar. Hamdi Yücel Gürsoy “Bir torunum daha oldu. Torunun oğlu Sergey Yani 'Size dede diyebilir miyim?' dedi. Ben de mutlu olurum dedim.” diyor. Ardından da “Onlar bana Nail ağabeyimin emanetleri.” diye ekliyor...
Ama başka üzüntüleri var.
Nail Çakırhan & Halet Cambel Kültür ve Sanat Evi'ni de kullanan “Akyaka Kültür ve Sanat Derneği” ile yolları ayrılmış. Bu senenin anma etkinliği programında anlaşamamışlar. Hamdi Yücel Gürsoy, “Bugüne kadar Nail ağabeyi birlikte anmıştık. Bu sene nedense beni içlerine katmadılar. Yolları açık olsun.” dedi. Bu durum O'nu çok üzmüş. Fazla konuşmak istemedi.
Nail Çakırhan hafta sonunda Halet Çambel ile yanyana mezarı başında Hamdi Yücel Gürsoy ve Yücelen Gurubu çalışanları tarafından sessizce anılınca “Ne olup bitiyor?” diye şaşırmış, ama anlayamamıştım...

xx xx xx
İşin arka planı bizi çok ilgilendirmiyor tabi... Bu yılki Anma töreninde ise bir ilk yaşandı. Nail Çakırhan'ın Rusya'daki torunu Galina Yani ve Galina'nın oğlu Sergey Yani de katıldı.
Duygu dolu anların yaşandığı törende Hamdi Yücel Gürsoy; 40 Yıllık dostu Nail Çakırhan ile yaşadıkları anılarını, Çakırhan'ın eserlerini, hayatını ve savunduğu fikirlerini anlattı.
Törende söz alan Çakırhan'ın torunu Galina Yani, Dedesi Nail Çakırhan'ı kabri başında ziyaret etmenin kendisini ne kadar duygulandırdığını anlattı. Nail Çakırhan'ın genç bir devrimciyken Rusya'da tanışıp evlendiği annesi Taisa ile anılarını da anlatan Yani, 2. Dünya Savaşının başlaması ve Komüntern tarafından kendi ülkesine gönderilmesiyle Rusya'dan ayrılmak zorunda kalan dedesi Çakırhan'ın savaştan yıllar sonra Türkiye'de evlendiği Prof. Dr. Halet Çambel ile Rusya'ya gelerek kendilerini ziyaret ettiklerini ve sürekli olarak haberleştiklerini ifade etti.
Burada Nail Çakırhan'ın Ulalı çırağı Yönetmen Yüksel Aksu'ya oskarlık bir hikaye yatıyor...

xx xx xx
Gerçek olan şu ki, sediklerimizin, saydıklarımızın ardından “Unutmayacağız”, “Unutturmayacağız”, “Yaşatacağız” sözleri aslında sözden ibaret...
Belki de acımızın, hüznümüzün ardından bu bir avuntu...
Hayati Nizamoğlu da haklı... Bizim Hamle Grubu'nun da avukatlarından (Şimdi oğlu Emre Aykın avukatımız) olan rahmetli Sabahat Aykın'ı da Kasım ayında, 1 Kasım 2012'de yitirmiştik.
Bugün 16 Ekim... 1 Kasım'a 15 gün var... Aradan 7 yıl geçti. 2'nci yılında bir etkinlik yapıldı, sanki sonra unutuldu..
“İnsan hakları mücadelesi”nin Muğla'daki öncülerinden Av. Sabahat Aykın'ı Genel Başkanlığı’nı Emine Ülker Tarhan’ın yaptığı Anadolu Partisi’nin Muğla İl Başkanlığı tarafından ilki düzenlenen (ikincisi olmayan) ‘Direnen Kadın’ etkinliğinde 5 yıl önce, aramızdan ayrılışının ikinci yılında Konakaltı Kültür Merkezi'nde anmıştık.
Gaye Cön’ün moderatörlüğünü yaptığı söyleşiye konuşmacı olarak benimle birlikte TEMA Temsilcisi Y. Mimar Meral Oğuz, Dr. Nuriye Bakan, aktivist Nahide Uçar, Av. Erol Yumuk, çevreci Reşat Uygun katılmıştı. Ben o zaman konuşmamda, İnsan Hakları Derneği Muğla Şubesi’nin Kurucu Başkanlığı’nı yaptığı yıllarda Kocahan’ın eski yerindeki “İnsan Hakları Parkı”nın yapılmasını sağladığını anımsatıp, o parkın adının “Sabahat Aykın İnsan Hakları Parkı” olarak değiştirilmesini önermiştim. Baro Başkanı Cumhur Uzun da oradaki konuşmasında öneriye sahip çıkacaklarını belirterek, “Bu konuda Baro Yönetimi’nde kararımızı alıp, Belediye Başkanlığımıza gerekli öneriyi yapacağız.” demişti. Unuttuk..!

xx xx xx
Önceki gün Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nin hamisi Sıtkı Davut Koçman'ı andık. Muğla Sıtkı Koçman Vakfı'nın üniversite yerleşkesinde ve Kurşunlu Cami Meydanı'nda lokma döktürdüğü o gün Üniversite'nin Atatürk Kültür Merkezi B Salonunda yapılan anma toplantısına Vakıf Yöneticileri ile Koçman Ailesi fertleri de katıldı. O gün manzara beni üzdü... Muhtemelen Koçman ailesi de üzülmüştür.
O gün yayınlanan “Sıtkı Koçman önce 'Kız Yurdu' demişti...” başlıklı yazımda “Vefatının 14. yılında vefasızız...” demiştim.
Senelerdir A Salonunda yapılan etkinlik “salonun doldurulamayacağı” kaygısıyla bir kaç yıldır B Salonunda yapılıyor. Aynı şekilde başlangıçta “Sıtkı Koçman Günleri” adı altında 2 gün yapılan etkinlik, artık “Anma Programı” olarak bir güne sığdırılmış durumda...
Bu Sıtkı Koçman ki, üniversitemizde 85 milyon dolar harcama ile içinde yurtların, öğrenci sarayının, lojmanların ve yurtların olduğu 100 bin m2 kapalı alan yaratmakla kalmayıp, “kesintisiz enerji kaynağını” düşünmenin yanında üniversite ve öğrenciler için “para harcayacak” bir de vakıf kurmayı akıl etmiş bir “insan”...
Etkinlik sonunda ayaküstü konuştuğumuz Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, “Hamimiz Koçman adına yıl içinde başka etkinlikler de yapmaya başlayacağız. Daha önce ilimiz sınırlarında yapılmış olan akademik başarı ödüllendirmesini 'ulusal bir ödüllendirme' olarak başlatıyoruz.” dedi. Çok sevindim. Rektör hoca bunu yapacaktır...

xx xx xx
1 Kasım'a 15 gün var. Sabahat Aykın konusunda bakarsınız bilgisiz kalmışızdır. 15 gün sonra bir şeyler yapanlar çıkar veya İnsan Hakları Parkı'nda vaat edilen yapılır da şaşırır, seviniriz. Umut işte...
Önceki gün Oktay Ekinci'den kimsenin haberi yoktu... Dünde öyle... Üzülerek dün Mimarlar Odası'ndan Funda Dural'ı aradım. Derin bir soluk almamı sağladı... Mimarlar Odası'nın 22 Ekim'de bir anma programı varmış. Sevindim.
Yerel yönetimlerimizin aklına gelmemiş olmasını artık bunca yıl sonra anlayabiliyorum...
Yarın devam ederiz.
------------------------------ ------------------------------
GÜNÜN SÖZÜ: “Sürekli olarak kendini yönetebilmek insanın sahip olabileceği en değerli yeteneklerden birisidir.” Bertrand Russell.
ÇİVİ
Önceki günkü yağış Bodrum'a yine “su baskınları” getirdi. Arkadaşım, “Bodrum Belediye değişti. Sorun değişmediğine göre, demek ki değişmesi gereken değişmmemiş.” dedi.
Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin