Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

özgür1.jpgCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'li belediye başkanları tarafından yapılan ve tepkilere neden olan atamalarla ilgili olarak Sözcü yazarı Deniz Zeyrek'e konuştu;
“Havuz medyasının bizim başkanların bu tutumlarını haber yapmalarından çok memnunuz. Kamu adına denetim yapıyorlar.”
Sayın Kılıçdaroğlu, Marmaris'te Ali Acar'ın ev sahipliğinde düzenlenen “Anadolu Medya Buluşması”nda da “Basın gücü denetler” demiş, o çalıştayda, bir açık oturumda ben de CHP'li gazetecilerin CHP'li Belediye Başkanlarını eleştirmesi sonucu disipline verilebildiğine işaret ettiğimde, “Kulağımıza geliyor, gazeteci görevini yapar” demişti.
Kılıçdaroğlu bu konularda gerçekten hassas, ama CHP'li Başkanların umurunda mı?...

xx xx xx
“CHP'li belediyelerden verilen örneklerin hiçbiri etik değil, hepsi düzeltilir.” diyen Kılıçdaroğlu, Zeyrek'e açıklamasını “Bundan sonra bu tür uygulamalar olmayacak. Ancak burada iki şey var. İlki bizim gösterdiğimiz duyarlılığı, bağımsız medyanın gösterdiği duyarlılığı havuz medyasının göstermemesi. Onlar sadece CHP'li belediyeleri haber yapıyorlar. Ahlaksa herkes için geçerli bir kavramdır. Kul hakkı yememekse herkes için geçerlidir. Rahatsız olduğumuz şey, bu denetimi tek taraflı yapmalarıdır.” şeklinde devam etmişti.
Haklı... Kul hakkını şu partili başkan yiyebilir, bu partili başkan yiyemez diye bir şey yok...
Kimsenin hırsızı iyi olmamalı!
Bu konuda başta “ATV” olmak üzere basında “Havuz medyası” olarak anılan kesim bu konuda gerçekten hiç samimi değiller... Peki az sayıdaki diğerleri samimi mi? Tartışılır... Elbette hepsinin dışında “gazetecilik” yapmaya çalışanlarda var, ancak onların da sesi duyulmuyor!
Yaygın basında her zaman iktidar yanlısı ve muhalefet yanlısı gazeteler, gazeteciler olmuştur, ama bu dönem “yalakalık” ve “iftira” tavan yaptı... Basın olarak çok kötü sınav veriyoruz...

xx xx xx
Biz yerele bakalım... Farkında mısınız, bu konu ile ilgili haber ve tartışmalarda adı geçmeyen bir kaç CHP'li Başkan kaldı. Onlardan biri de Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün...
Elbette Başkan Gürün'ün belediyede tek bir akrabası yok. Kızının da oğlunun da işleri İstanbul'da.. Eh biraz Düğereklilere müsamaha göstermiş olabilir. O kadar da olacak...
Fakat 31 Mart Yerel Seçimlerinde Bodrum'dan “Yarımada Gazetesi” sahibi Hüseyin Anıl, “31 Mart'ta CHP'yi ve Muğla'yı kurtarmak isteyenler okusun. Muğla’mızın çocukları iş için inim inim inlerken bu, yalnızca vekil yakını olan ve 30 bin müracaatın içinden nasıl olur da, yalnızca bunlar (Albanlar) işe alınıyor, yorumunu size bırakıyorum. Alban soy isimli bu kişiler, Oxford mezunu mu, KPSS'den 100 puan mı almışlar, niye yüksek maaşlı işlere bu kişiler getiriliyorlar?” deyip, bir liste yayınlamıştı. İşte o liste:
Bilge Alban (Yeğeni) Büyük Şehir Bel. İmar Daire Başkanlığı... Tolga Alban (Yeğeni) BŞB Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı... Aydın Alban (Yeğeni) BŞB İtfaiye Daire Başkanlığı... Çiğdem Alban (Yeğeni) BŞB Çevre Dairesi Başkanlığı Sekreteri... Abidin Çelik (Teyzesinin Oğlu) BŞB Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı... Arif Alban (Yeğeni) BŞB...”

xx xx xx
Hüseyin Anıl bu listeyi 22 Mart'ta sosyal medya hesabından paylaşırken, Mürsel Alban'ın belediye ile iş yapan kardeşinin adını da vermişti. Konu müteahhitlik olmadığı için o ismi vermiyorum.
Anıl o paylaşımında “Sonraki günlerde de, yine 'doğrudan teminci' Mürsel Alban'ın, eş-dost - yandaş olarak işe aldırdığı kişilerin (25-30 kişi) isimlerini de sizlerle buradan paylaşacağım.” da demişti. Paylaştımı bilmiyorum. Ama paylaşsa iyi olur.
Bu güne kadar bu listeye ise hiçbir yerden ve kişiden itiraz da gelmedi.
Bu liste hiçbir yerel gazetede de yayınlanmadı. Gariptir iktidara yakın yerel gazetelerimiz ve yaygın basın temsilcilerimizde bunu haber yapmadılar... Ki bugün de yapan yok!
Bana da “Neden yazmıyorsun?” diye soranlar çoğaldı...
Yukarıdaki isimlerden Abidin Çelik (Teyzesinin Oğlu) yakın zamana kadar Milletvekili Mürsel Alban'a “danışmanlık” yaptı. Ne olduysa geçtiğimiz günlerde bu görevden istifa edip, belediyedeki görevine döndü...

xx xx xx
Danışmanlık mühim... Muğla'nın 7 milletvekili var. Onlardan AK Parti Milletvekilleri Mehmet Yavuz Demir ve Yelda Erol Gökcan iki gazeteci arkadaşımızı “danışman” yaptılar. CHP'li Mürsel Alban teyzeoğlu yerine kimi danışman yaptı bilmiyoruz, bildiğimiz CHP'li Süleyman Girgin'in danışmanı daha önce Prof. Dr. Nurettin Demir'in danışmanlığını yapan Arda Varol olduğu... Ancak Girgin'e Varol yetmemiş olmalı ki, Kamil Gümüş de ikinci danışmanı oldu... Menteşe sınırlarında herkes tanır da ilçelerde tanınmayabilir. Kendisi gazeteci değil... Bir özelliği olmalı derseniz, özelliği var; Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş'ün amcasının oğlu.
Kamil Gümüş'ün “Milletvekili Danışmanlığı”ndan önceki görevi Başkan Gümüş'ün “Özel kalemi” idi... Ondan öncede “büfecilik” yapıyordu... Büfesi de faal mi bilmiyorum...
Menteşe Belediyesi'nde “Gümüş” soyadlı daha kaç kişi var bilen yok, ama Başkan Gümüş'ün Esençay Köyü'nde “işsiz” tek bir genç kalmadığı söyleniyor. O konuyu ayrıca ele alırız. Öteki milletvekillerimizin danışmanlarını da çok merak ediliyor. Bakarsınız görev süreleri bitmeden açıklarlar...

xx xx xx
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun samimiyetine inanıyorum. Ama O konuşuyor, belediye başkanları da sanki “He genel başkanım he...” diyorlar!
Bu konularda Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun'un yakınlarına iş veren başkanları arayıp uyardığı ve “Bazen hatalar oluyor ama biz buna asla izin vermeyiz. Bu anlamda gerekeni yapıyoruz” dediği de biliniyor.
Duyduğumda beni bi gülmek almıştı...
CHP Genel Başkan Yardımcısı Salıcı da “Yanlış yapanların arkasında CHP Genel Merkezi durmaz, durmayacak. Belediye başkanları bu kararlarını yeniden gözden geçirecektir” derken, disiplin sürecinin başlatılmadığını, ancak belediye başkanlarının alacağı karara göre yetkili kurulların harekete geçeceğini söylemişti.
Acaba Osman Gürün ve Bahattin Gümüş'ü de aramışlar mıdır?

xx xx xx
Her meslekte olan etik kuralların, “sanki basında varmış gibi” bir tek siyasette bulunmadığını vurgulayan ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop'a açık ve net çağrı yaptığını da söyleyen Kılıçdaroğlu yaşananlardan gerçekten rahatsız.
Ahmet Davutoğlu'nun başbakan olduğu dönemde TBMM'ye sunulan Siyaset Etiği Yasa Tasarısı'nın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından geri çekildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu “Bizim de bir siyasi ahlak yasa teklifimiz var. TBMM açıldığında hemen gündeme getirelim. İkisini de koyalım masaya, diğer partiler de tekliflerini sunsun. İlk oturumda Meclis siyasi ahlak yasasını çıkarsın. TBMM siyasetin ahlaki temeller üzerine kurulmasını istiyorsa, başkan bu adımı atsın.” diye açıklama yaptı.
TBMM açıldı. Meclis Başkanı o adımı atarmı, derseniz ben sanmıyorum... Atar veya atmaz, Kılıçdaroğlu bu sorunu “ahlak yasasına” bağlamamalıydı. Kılıçdaroğlu, “Başkanlıktan kaynaklanan gücünü hısım, akraba, eş, dost ve kadrolaşma için kullanan arkadaşlarımızı bir daha aday göstermeyeceğiz.” desin bakalım ne oluyor...
Yasa ile ahlakmı olurmuş...

xx xx xx
Aslında nepotizmden kurtulmanın yolu, kayırmacılığın, yandaşçılığın, ayrımcılığın olmadığı, eşit imkanların ve tatminkar değerlerin öne çıktığı liyakat sisteminin siyasette egemen olmasından geçiyor, ama sağlı sollu başkanların içine düştüğü içler acısı durum, ülkemizde işsizliğin hangi “çözümsüz” noktalara ulaştığını da gösteriyor.
Eskiden Başkanlar yakınlarını işe almazlar, “nüfuzlarını” yakınlarının bir yerlerde işe girmeleri için kullanırlardı. Ancak bu işsizlik ortamında “önce can sonra canan” diyorlar işte..
Rektörler eşlerini işe alırken, belediye başkanlarını çok görmemeli...
------------------------------ ------------------------------
GÜNÜN SÖZÜ: “Sürekli olarak kendini yönetebilmek insanın sahip olabileceği en değerli yeteneklerden birisidir.” Bertrand Russell.
ÇİVİ
Önceki günkü yağış Bodrum'a yine “su baskınları” getirdi. Arkadaşım, “Bodrum Belediye değişti. Sorun değişmediğine göre, demek ki değişmesi gereken değişmmemiş.” dedi.
Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin