Uyarı
  • JCacheStorageFile::_filesInFolderJFolder: :delete: Yol bir klasör değil. Yol: /home/gazetemilas/public_html/cache-degisti
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

özgür1.jpgMuğla'da, en son (Menteşe Kültür Sanat Şenliğini saymazsak) kültür sanat etkinliği Akyaka Yücelen Otel'de 18 Nisan'da yapılan “Oktay Akbal” anma etkinliği olmuştu. Sevgili eşi Ayla Akbal ile birlikte Akyaka'daki mezarına ziyaretten sonra, Yücelen'de Oktay Akbal ile birlikte Yunus Nadi, Nadir Nadi, İlhan Selçuk, Oktay Ekinci, Melih Cevdet Anday da anılmıştı. Cumhuriyet Gazetesi'nden arkadaşları Ali Sirmen ve Mustafa Balbay ile Yücelen'de söyleşi yapılmıştı.
En son düşüp, uzun tedavimden sonra heryere gidemiyorum. O yüzden bu anlamlı etkinliğe katılamamıştım...
Hafta sonunda da Yücelen Otel'de Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı ile Azra Erhat'ın manevi oğulları gazeteci, rehber, şair Prof. Dr. 'Gökovalı Şadan' anıldı.
Değerli büyüğümüz, dostlarımızın dostu Hamdi Yücel Gürsoy, hem de Şadan Gökovalı için “Hadi gel” deyince, Muğla'nın kışa kaçmış güzünde, Akyaka'nın sarı yazını yaşadım, aydınlık insanlarla aynı havayı soludum.
Mutlu oldum...
xx xx xx
“Prof. Dr. Şadan Gökovalı / Yücelen 1'nci Şiir Günleri” için salona geçmek üzere Yücelen'in lobisinde 'Karyalı Şadan' ile beklerken, eşim İlnur, “Naim amca 93 diyor” dedi. “Maşallah” demişim... Değerli büyüğümüz Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanlarından Naim Kılıç o an face hesabından “Bugün 93'e başladım, mutluyum.100'e ulaşırsam şaşırmayın, 94'e giremezsem üzülmeyin. Kalın sağlıcakla.” diye paylaşımda bulunmuş.
Ben şaşırmam. Naim amcaya 100 yakışır...
Derken masaya Hamdi ağabey de geldi. Nail Çakıhanlı, İlhan Selçuklu, Oktay Ekincili, Handan Selçuklu “Akyaka günlerini” anımsadık. “Ya İlhan ağabeyle veya Oktay ağabeyle (Akbal), hiç olmadı sizinle mızılanırdı..” dedim. Hamdi ağabey, özlem yüklü bir gülüşle “Yaa ne güzel günlerdi. O günlerin kavgalarını bile arıyoruz. Keşke o günlere gidebilsek veya o günleri geri getirebilsek.” diye karşılık verdi.
O sırada Karyalı Şadan ağabey, fırından yeni çıkmış ekmek sıcaklığında mürekkep kokusu üstünde, yanında getirdiği “Masalsı Türkiye” kitabını bana imzalıyordu. “Bu kitap Özcan Özgür de olmazsa, boşuna yazılmış olurdu. Yaşarım bir daha, okusa beni biri daha... 5 ekim 2019” diye imzalamış...
Daha da mutlu oldum...
xx xx xx
Türkiye'nin en uzun soluklu şiir programı olan ve bir çok ünlü şairi; Aziz Nesinleri, Melih Cevdet Andayları, Cemal Süreyaları, Ataol Behramoğluları, Ali Yüceleri, İlhan Berkleri, Salah Birselleri, Metin Demirtaşları, Sunay Akınları ağırlamış ve “dionysos şiir ödülü” ile gönendirmiş yer, etkinlik desem bilebilir misiniz?
Salihli Şiir İkindileri...
Manisa'nın Salihli Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikler, ilk olarak 21 Aralık 1985 tarihinde yapılmıştı... Son iki yıldır yapılıp yapılmadığından emin değilim. İki yıl önce Şiir İkindileri'nin 54'ncüsü yapılmıştı. Soyadını doğduğu köy Gökova'dan (Gökabat) alan, Osman Gürün'ün “Şadan Muğlalı” dediği, benim “Şadan Karyalı” dediğim, kendi tabiriyle “Şiir kendisinden ileri” dağların inip kalktığı, Tanrıların dağların kanatlarını kesip bulut yaptığı ve o bulutların dağlara dağlara koştuğu bu toprakların şairi Şadan ağabey o Şiir İkindileri'nin de mimarıdır...
Bir başka “Şiir İkindileri”nin temelini de Akyaka'da Yücelen Otel'de adının verildiği salonda attı... Bizde Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Bakan Teoman Ünüsan, Ula Belediye Meclis Üyesi Fikret Uzunhasan, CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu'nun aralarında olduğu şiir, şair dostlarıyla tanıklık ettik.
Çok daha mutlu oldum...
xx xx xx
Yücelen Şirketler Grubu adına açılış konuşmasını yapan Oruç Özkan'ın ardından kürsüye gelen Hamdi Yücel Gürsoy, seneler önce Şadan Gökovalı'nın kendisini telefonla arayıp, “Naili, Haleti al Salihli'ye gel” dediğini, Nail Çakırhan, Halet Çambel birlikte Salihli'ye gittiklerini, gördükleri şiir etkinliğinden çok etkilendiğini ve “Bu Akyaka'da da olmalı” dediğini anlatırken, “Geçenlerde Şadan ağabeyi gördüm, bunu anlattım. Evet diyeceğini beklemiyordum. Dedi, hemen cebinden eksik olmayan kağıt kalemi çıkardı, ayaküstü programı yaptı, şimdi hepimiz buradayız.” diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bugün hayallerimden birini daha gerçekleştiriyoruz. Bununla kalmayacağız. Yıl boyu başka kültür, sanat etkinlikleri daha yapacağız. Siz Akyakalılara güveniyorum. Sizlerle, Ulalılarla, Ula Belediyesi ve Muğlalılarla birlikte yapacağız. Şu anda aramızda Muğla Teknoloji ve Kültür Kolleji'nden çocuklarımız var. Müdürleri Celalettin Demirel, sağolsun almış getirmiş onları. Bu etkinlikleri onlarla yapacağız. Bu şiir etkinliğimizin ikincisinde umarım öteki okullarımızın öğrencilerini de görürüz. Çocuklarımız şiirle, şairle canlı canlı tanışmalılar. Kültür, sanat olmadan eğitim eksik kalır.”
xx xx xx
Hamdi Yücel Gürsoy'un ardından Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün konuştu. Şadan Gökovalı için “Bu toprakların yetiştirdiği önemli isimlerden biri. Ben O'na Şadan Gökovalı değil, Şadan Muğlalı diyorum. Biz O'ndan çok şey öğrendik, öğreniyoruz. Düne kadar bu topraklarda Yunan diye ittiklerimizi, onlara bıraktıklarımızı, Şadan hocam sayesinde 'Anadolu' diye yeniden sahip çıkmaya başladık. Bu toprakların kültürüne yetiştirdiklerine Heredot'a, Hipokrat'a sahip çıkmalıyız.” dedi.
Konuşmasında, birbirimize ve Muğla'ya da sahip çıkmamız gerektiğinin altını da çizen Başkan Gürün, “Örneğin Trabzon doğumlu, ama Muğla'da yaşayan biri 'Trabzon doğumlu Muğlalıyım' diyebilmeli. Son zamanlarda herşey dejenere oluyor. Bu dejenerasyonun içinde dilimize de sahip çıkmalıyız. Bunu en iyi yapan şairlerimiz. Şiir ve şair çok önemli. Millet olabilmeniz için diliniz olmalı.” diye devam etti.
xx xx xx
TRT Spikeri Murat Can Canbay da Şadan Gökvalı'dan şiirler okuyarak, O'nun dolu dolu yaşamını anlattı. Etkinliğin sunuculuğunu yapan ve salonu dolduranları Şadan Gökovalı'nın ünlü “Dağlar Güzellemesi” ile selamlayan MUSANDER Başkanı Saadettin Özbek dillendirdiği şiirlerle adeta resiatal yaptı. Dilara Elagözlü'nün başarılı fon müziği eşliğinde sırasıyla Ahmed Arif'ten “Hasretinden Prangalar Eskittim”, Pr. Dr. Ayhan Çıkın'dan “Ortak Kalpler Türküsü” ve Gökovalı için yazılmış “Akrostiş”, Erdoğan Çokduru'dan “Karnaval Gecesi” ve “Özlem”, İbrahim Ergin'den “Acı Tütün”, Can Yücel'den “Buluşmak Üzere”, Nail Çakırhan'dan “Kadın Telakkisi” ve Nazım'dan “Yaşamaya Dair” şiirlerini, sunum aralarında seslendirdi.
Muğla Milletvekillerinden ikisi Süleyman Girgin ve Mürsel Alban “başarı dileklerini” ileten telgraflar göndermişler. Alban'ın “Şiir yazmak için şair olmaya gerek yok. Yüreğinizden, gönlünüzden gelenlerle yazarsınız şiiri” diyen telgrafı ilgi çkti...
“Prof. Dr. Şadan Gökovalı / Yücelen 1'nci Şiir Günleri”nin ilk “Onur Konuğu” İzmir'den gelen Hukukçu Şair Veysel Gültaş oldu. Etkinlikte iki şiirini dillendirirken yeni çıkan “Adalet, Edebiyat ve İnsan” kitabını da imzalayan Gültaş, “Böyle yargıçlarımız da varmış” dedirtti. O ise “Başkaları da var. Daha da çıkacaktır” demekle yetindi.
Etkinliğin en genç okuru 10 yaşındaki Ayça Şimşek, Nazım Hikmet'in “Dünyayı Çocuklara Verin” ve “Kız Çocuğu” şiirleri ile takdir topladı.
xx xx xx
Milliyet Gazetesi'nden emekli Nurettin Tekindor ustamız Şadan Gökovalı'nın özel isteğiyle Turgut Uyar'ın “Uzak Kaderler İçin” şiirini okurken, Gökova'da komşusu Aydiz Mounford eşinin yazdığı “Mitolojist Şadan Gökovalı” şiirini okudu. Ali Abbas Çınar, “Yer Gök Aşkına” kitabından Akyaka'yı anlatan bir şiirini okurken, “Ben Erzincan doğumluyum, ama hiç Erzincan şiirim yok. Ama Muğla için destan yazdım” dedi. O gün en çok alkışı ise Behçet Necatigil'in “Kilim” şiirini dillendiren Emekli Öğretmen Nail Ongun aldı.
Aslında o gün bütün alkışlar Prof. Dr. Şadan Gökovalı'nındı. Elbette bir de Hamdi Yücel Gürsoy'un...
Müşterisi olan mekanlar hep açık kalır. Tıpkı Akyaka'da “Nail Çakırhan & Halet Cambel Kültür ve Sanat Evi” nin Hamdi ağabeyin katkıları ile yaz ayları boyunca sergilerle, etkinliklerle açık kaldığı gibi...
O gün “Prof. Dr. Şadan Gökovalı / Yücelen 1'nci Şiir Günleri”nin de yaşayacağını gördüm. Salonda “müşteri” vardı... İkincisinde de Gökabatlı, Gökovalı, Muğlalı, Karyalı, Menteşeli, Türkiyeli Şair Şadan Gökovalı ile birlikte olabilmeyi yürekten diliyorum.
Ve inşallah Allah Hamdi Yücel Gürsoy'a da Naim Amca'ya verdiği gibi uzun ve sağlıklı ömür verir de hayallerinin kalanını da gerçekleştirir...
------------------------------ ------------------------------
GÜNÜN SÖZÜ: İnsanların pırangaları hırslarından ve aidiyetlerinden ibarettir.
ÇİVİ
CHP'de kongreler başlıyor. İlk aday Ortaca'dan çıktı. Arkadaşım “Ortaca'da kongre en az iki liste olur. Partiden ilk ihraçlar da Ortaca CHP'de yaşanmıştı” dedi.
Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin