Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

özgür1.jpgAçıklama “Kamuoyuna Duyurulur” başlığı ile Menteşe Belediyesi'nden bana da geldi. “Muğla Sözcü” adındaki 'haber sitesi' de o açıklamayı “Haluk Levent'in de desteklediği haber yalanlandı” diye duyurunca Menteşe Belediyesi'nden gelen açıklamayı şaşırarak okudum...

Menteşe ilçemize bağlı Yemişendere Mahallesi'nde yaşayan Ramazan Korkut taşımalı eğitim servisinin kızını evden alıp okula götürebilmesi için yol yaptırmış. Bu “düşündürücü” davranış haber yapılırken, “Menteşe Belediyesi'nin Ramazan Korkut ile ilgilenmediği” ifadelerine yer verilmiş. Belediye'den “Kamuoyuna Duyuru” başlığı ile yapılan açıklamada, ‘belediye yardım etmedi, ilgilenmedi’ söylemlerinin gerçek dışı olduğu ifade edilmiş.
“Basın yayın” ile ilgili okulların derslerinde ele alınabilcek örnek bir “durum” ile karşı karşıyayız...

xx xx xx
Menteşe Belediyesi'nin açıklamasında “Haluk Levent”in adı dahi geçmiyor. Ama açıklamayı haber yapanlar “Haluk Levent'in de desteklediği haber yalanlandı” spotunu kullanmayı neden gerek görmüşler, belediyenin “düzeltme” gereği duyduğu haberle birlikte neden Haluk Levent'i de “itibarsızlaştırır” duruma düşmüşler anlayamadım...
En önemlisi Menteşe Belediyesi açıklamasında bir “yalanlama” da yok. Yani Yemşendereli Ramazan Korkut'un biricik kızını okutabilmek için “yol yaptırmış olması” doğru!
Bir de bu açıklamanın ben dahil, tüm basın kurumlarına ve mensuplarına gönderilmesini de anlayamadım.
O haberi ben yapmadım ki... O “yanlış” veya “eksik” haberi hangi “gazeteci” veya basın kuruluşu yaptı ise, “düzeltme” veya “bigilendirme” her neyse “haberi yapan ben olsaydım tekzip olurdu” o metni ona göndermek gerekirdi.
Bana en çok garip ve manidar gelende “yol haberini” yapmayanların da belediyenin açıklamasını haber yapmaları oldu!

xx xx xx
“Haluk Levent'in de desteklediği haber yalanlandı” başlığı ve Menteşe Belediyesi açıklaması üzerine olayı sorguladım. İki genç meslektaşımız, bana göre o güzel haberi yaygın basına taşımışlar. Hatta televizyon haberlerinde de yeralmış. CNN Türk'ün haberini, bir haber portalından izledim...
Haberde “Muğla'da çiftçilik yapan fedakar baba, kızının rahatlıkla okula gidebilmesi için yaptırdığı yolun borcunu ineklerini satarak ödeyecek.” denilirken, sipiker Başak Şengül Muğla'dan gönderilen görüntülerin üzerine haberin kahramanı Ramazan Korkut ile canlı yayında telefonla konuşuyorlar.
CNN Türk'te Şengül ile Yemişendereli Korkut diyaloğu oldukça ilginçti;
Şengül; Nasıl bir planınız var? .. Korkut; İneklerimi satcem, borcumu ödecem. Başka yapıcek şeyim yok. .. Şengül; Ama onlar sizin geçim kapınız değil mi? .. Korkut; Geçim kapımız emme, çocum okusun deye bunları gözden çıkarcez. Başka yapcek bişemiz yok. .. Şegül; Yani belki efendim sizin bu çabanız da böyle gündeme yansıdı. Kızınız için yaptığınız fedakarlık, geçim kapınız olan o ineklerin satın alınmasına gerek kalmazda belki yetkililerden, başkalarından bir şekilde destek gelebilir diye umuyoruz. ..
Siz ne yaparsınız bilmiyorum, benden küçük, ama ben bu babanın elini öperim.

xx xx xx
CNN Türk'ün yayınını izlediğim “ENSONHABER.COM” sitesinde “Kızının eğitimi için borç alan baba, ineklerini satacak” başlığı ile verilen haberde “Muğla'nın Menteşe ilçesinde yaşayan Ramazan Korkut'un kızı için yaptığı yol, büyük yankı uyandırdı.” denilerek şöyle devam edilmiş:
“Muğla Valiliği, Muğla Belediyesi ve Menteşe İlçe Belediye Başkanlığı'ndan henüz ses çıkmasa da binlerce kişi, fedakar babanın sesini duymamazlıktan gelmedi. O baba, CNN Türk'te Başak Şengül'ün canlı yayınına dahil olup, başından geçenleri anlattı. Sırf kızının eğitimi için elinde ne var ne yok sattığını söyleyen baba, bununla da yetinmeyip okul yoluna giden topraklı alanı borç para alarak düzelttirdiğini dile getirdi.
1 KEPÇE VE 4 KAMYON KİRALADI
Ramazan Korkut, Menteşe Belediyesi'ne yolun yapılması için başvurduğunu, belediyeden 'Orman yolu olduğu için yapamıyoruz.' cevabını aldığını belirterek, yine de pes etmediğini vurguladı. 1 kepçe ve 4 kamyon kiraladığını anlatan Korkut, yapılan yol ile artık kızını gönül rahatlığı ile okula gönderebildiğini söyledi. Yolun tamamlanmasının tüm sorunları gidermediğini dile getiren Korkut, 'Kızımın okuyup memur olmasını istiyorum. Belediye bizimle ilgilenmedi. 2 tane kamyon, bitane kepçe istedim. Vermediler. İnekleri satıp borcumu kapatacağım.' dedi.”

xx xx xx
Eli öpülesi babayı o haberlerden sanatçı Haluk Levent ve dostları duymuş.
Olayı sorgularken, internette uzaydaki “uydu kirliliğinden” dehşet bir “haber sayfası ve sitesi kirliliği” yaşandığını gördüm. Büyük bölümüne “internet gazetesi” demek bile mümkün değil... Bu anlamda Muğla'nın da maşallahı var. O yayınlardan biri de “A.A. Muğla” mahreçli haberinde Haluk Levent'in açıklamasına yer vermiş. GAZETEDUVAR.COM.TR'nin haberine şaşırdım, “Yok artık bunada mı yetişmiş, para mı basıyor?” demişim! Bu sitedeki “Haluk Levent: Bir dostum borcu üstlendi” ara başlıklı haberde şöyle denilmiş:
“Sanatçı Haluk Levent, haberi duyan bir hayırsever dostunun, Ramazan Korkut’un hikayesini öğrenince tüm borcunu üstlenmeyi kabul ettiğini duyurdu. Levent twitter hesabından, 'Ankaradan bir dostum aradı. Bu haberi görmüş. Amcamızın tüm borcunu üstlenmek istediğini bunu duyurmamızı istedi… Ben Ankara’ya gittiğimde ona ve ailesine kahvaltı hazırlayacağım. Sözünü aldı.. Teşekkür ediyoruz' diye yazdı.”
Doğrusu, CNN Türk'ün yayınını veren “ENSONHABER.COM” sitesinin haber spotları bu anlamda ilginçti. “Sayın vali öde borcu seni de manşet yapalım. Validen ses yok, belediye başkanı kayıp, iyiki varsın Haluk Levent” deniliyordu.
Gülmeli mi ağlamalı mı bilemedim...

xx xx xx
O haber portalı Vali Esengül Civelek'i manşet yapar mı, geçen iki günde yaptı mı bilmiyorum.
Vali Civelek ilkokula başlayan kızı Gamze'yi taşımalı eğitim servis aracının evden rahatça alabilmesi için kendi imkanlarıyla 4 kilometrelik yol açtıran babanın borçlarını geçen Cuma günü ödedi.
Vali Civelek'in talimatıyla Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, baba Ramazan Korkut ile bir araya geldi. Yıldız, babaya hassasiyeti için teşekkür etti. Korkut ise devletinin kendisine sahip çıkmasından dolayı çok mutlu olduğunu ifade etti.
Yoksa o borcu “yalanlanan haberi destekleyen Haluk Levent dostları” ödeyecekti. Ödemeyi yapacak olana Ankara'da evinde kahvaltı hazırlayacaktı. Şimdi bu olmayacak, ama Haluk Levent şimdi Muğla'ya kahvaltıya Ramazan Korkut'un köyüne, evine geliyor.
Belli mi olur, bakarsınız Vali Civelek'te sanatçı Levent'e bir anı ve teşekkür plaketi verir...

xx xx xx
Bu ve benzeri haberler üzerine haberle ilgili ilgisiz herkese gönderilen Menteşe Belediyesi açıklamasında ise, “03 Ekim 2019 Perşembe günü yerel ve ulusal gazete haber sitelerinde Ramazan Korkut isimli vatandaşın kızının eğitime devam edebilmesi için yol yaptırdığına ilişkin haberlerde; yol yapımı için Menteşe Belediyesi’nden talepte bulunduğu, kendisine olumsuz cevap verildiği açıklama ve ifadelerine yer verilmiştir.” denilerek şu ifadelere yer verildi:
“Yayın organlarında Menteşe Belediyesi ile ilgili iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Burası orman bölgesidir. Burada her türlü yol, tasarruf ve yetki Orman Bölge Müdürlüğü’ne aittir. Ramazan Korkut isimli vatandaşımızın Yemişendere Muhtarı Mehmet Günay ile belediyemize gelerek, 'Yol orman yoludur. Burada yapılacak yol çalışması için bize kamyon desteği verin.' denilmiştir. Belediye olarak talebe duyarsız kalmayarak, istenilen kamyonu yol yapımı tamamlanıncaya dek kendilerine tahsis ettik. Bazı basın yayın organlarında ‘belediye yardım etmedi, ilgilenmedi’ şeklindeki söylemler gerçek dışıdır.”
Şaşırdım... Menteş Belediyesi'nin “kepçemiz yok” deyip bir kamyon vermiş olması, Ramazan Korkut'un belediyeden 1 kepçe, 2 kamyon istediğini; 1 kepçe ve 4 kamyon kiraladığını ortadan kaldırmıyor...
O “orman yolu” ilk yağmurda bozulabilir.
Sayın Bahattin Gümüş, orman yetkilileri ile anlaşında o yola bir asfalt seriverin... İnanın olanlar unutulur, yaparsanız böyle bir iyilik sizi manşete taşır...
Haberi kim yapmış derseniz, iki ayrı genç meslektaşımız yapmış. Biri eksik bırakmış, ama biri kusursuz yapmış. İkisini de tebrik ediyorum...
------------------------------ ------------------------------
GÜNÜN SÖZÜ: Hayat kendi fırtınanızdan ibarettir. Aştığınız fırtınalar sizi olgunlaştırır.
ÇİVİ
Arkadaşım “Şu politikacıların hepsi de oyuncu” dedi. “Hayırdır” dedim, “Geçen Cuma kedi köpekle poz vermeyen kalmadı” diye karşılık verdi..
Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin