Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

özgür1.jpgMuğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün'ün 12 Eylül 2019 tarihli Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında, Beştepe Başkanlar Zirvesi ile ilgili meclis üyelerini bilgilendirirken, Madencilik Yasası'ndan söz ederken Karabağlar'dan söz etmediğini; Altyapı sorunlarının çözümünün Devlet eliyle mümkün olabileceğini anlatırken de Fethiye Körfezi'nden söz etmediğini görüyoruz. Belki de söz etti, mecliste anlatmadı. Bilmiyoruz...
Ne tesadüf ertesi gün de AK Parti Muğla İl Başkanlığı'ndan watzap gurubunda Muğla Basını ile yapılan paylaşımda “Fethiye Körfezi kirliliği” yeniden “gündeme” getirilmek istendi. Beraberinde paylaşılan “PKK kınama” meselesi öne çıkınca, Körfez ile ilgili beklenen gündem yaratılamadı!
Ki geçtiğimiz günlerde İl Başkanı Mete'nin, CHP Milletvekili Mürsel Alban'a sorduğu sorular da unutuldu...
Çocukluğumda “Akşam öcüm sende kaldı” diye oyun vardı. Gün batımı evlere dağılırken, “öcüm sende kaldı” diyerek arkadaşımıza dokunur eve kaçardık... İl Başkanı Mete bir yere kaçmadı, ama “akşam öcü” Mürsel Alban'da kaldı. O “şerefli-şerefsiz” meselesine girmeyeceğim, ama Mete'nin soruları yanıtsız kaldı... Unutulmuş olabilir, ben unutmadım, Alban'ın yanıtını hala merak ediyorum. Siz etmiyor musunuz?
xx xx xx
Geçen Cuma yapılan açıklama, “Fethiye Körfezi kirliliğinin daha kötü boyutlara ulaşmaması amacıyla AK Parti grubu Büyükşehir Belediyesi'ne ait arıtma tesisinin kapasitesinin arttırılması olayını Büyükşehir gündemine taşıdı.” diye başlıyordu. Açıklama aceleye getirilmiş olmalı. “.. Büyükşehir gündemine taşıdı” ifadesini ilk anda anlayamadım. “Büyükşehir ”den kasıt ne? Muğla ili mi, Büyükşehir Belediye Meclisi mi?.. Kastedilen “meclis” ise, “kınama meselesi” nedeniyle meclis video kaydını iki kere izledim. 12 Eylül tarihli meclis gündeminde Fethiye Körfezi yoktu.. AK Parti Meclis Gurup Başkanvekili Hürol Önder de bu konuda bir önerge vermedi...
AK Parti açıklamasını bir kere daha okudum, metin “Meclis toplantısı öncesi AK Parti grubu İl Başkanı Kadem Mete, Milletvekilleri Yelda Erol Gökcan, Mehmet Yavuz Demir, Yerel Yönetimler Başkanı Ziya Ercan’ın katılımları ile gurup toplantısı gerçekleştiren meclis üyeleri, toplantıda Fethiye Körfezini gündeme taşıma kararı aldılar.” diye devam ediyordu. Anlaşıldığı kadarıyla 12 Eylül tarihli meclis öncesi Ziya Ercan başkanlığında AK Parti Meclis Gurubu vekillerle toplanmış ve Fethiye Körfezi'ni meclise taşıma kararı almış. Güzel...
xx xx xx
Sonra ne olmuş?
AK Parti İl Başkanlığı'na göre önerge mecliste reddedilmiş. Toplantı kayıtlarında ise birincisi 12 Eylül Darbesi'nin kınanması, ikincisi orman yangınları ile ilgili PKK'nin kınanması olarak iki yazılı; Ankara'da Cumhurbaşkanının Büyükşehir Belediye Başkanlarını topladığı gibi, Muğla'da da Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün'ün 13 ilçe belediye başkanını toplaması şeklinde sözlü önerge yer alıyordu. Buna karşılık basın açıklaması, “AK Parti grubu Fethiye Körfezi’nin yanı sıra son günlerde PKK tarafından çıkartılan orman yangınlarını da gündeme taşımak istedi, fakat madde gündeme alınmadan reddedildi.” diye devam ediyor.
“Çuvallamışlar” demeyeceğim. Meclise gelmemiş, Hürol Önder konuya ilişkin bir önerge vermemiş, nasıl reddedilir? “Şaşırtıcı” diyelim... Hep şu kapıya gelmiş “kongreler” yüzünden olmalı...
Araştırdım, Büyükşehir Meclis Başkanlığı'na meclise gelen üç önerge ile körfez kirliliğiyle ilgili önergenin de yer aldığı “dilekçe” verilmiş. Üç önerge gündeme alınırken, körfez kirliliği gündeme alınmamış, Ekim toplantısına bırakılmış. Yani reddedilen bir şey yok...
xx xx xx
Peki, “Fethiye Körfezi kirliliği”, bu konuda verilen önerge bir sonraki toplantıya bırakılacak kadar önemsiz olabilir mi? Kesinlikle olamaz... Gündem yoğun olmuş olabilir, ama önerge gündeme alınmış olsa toplantı en çok bir saat uzardı. Bu memleket meselesi, bunun için bir saat daha feda edilebilirdi.
Fethiye Körfezi önemli... Milas'ta Ilbıra Dağı, Yatağan'da Gökbel Köyleri ve Menteşe de Karabağlar Yaylası da önemli... Keşke yeni dönemin ilk meclis toplantısı “özel gündemle” toplanıp, bu konuları ele alabilmiş olsaydı. Büyükşehir Belediye Meclisi, Ekim ayını beklenmeden sadece bu konuları konuşmak üzere özel toplanabilirdi. Toplanabilmeli de... Neden olmasın?
Keşke Başkan Gürün'de Beştepe Zirvesi'nde kendilerine verilen beşer dakikalık sürede Fethiye Körfezi'nin temizlenmesini ve Karabağlar'ın maden arama alanlarından çıkarılmasını sorabilmiş olsaydı...
xx xx xx
AK Parti İl Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada Büyükşehir Meclisi'nde reddedildiği belirtilen önergede “Fethiye Körfezindeki deniz kirliliği ile ilgili olarak, Muğla’da yaşayan vatandaşlar olarak derin üzüntü ve kaygı duyduk. Konunun hassasiyetle incelenmesi ve takip edilmesi gerektiğine inanmaktayız.” diye başlayan ve “Cumhur Gurubu Muğla Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri olarak Ülkemizi , Bölgemizi ve Çevremizi ilgilendiren konulara hiçbir zaman ne siyaseten, ne de at gözlüğüyle bakmayacağımızı, bu ve benzeri olayların daimi takipçisi olacağımızı, yapılacak her olumlu faaliyetin destekçisi, her olumsuzluğunda karşısında olacağımızın bilinmesini dileriz.12.09.2019” şeklinde noktalanan metinden bazı ifadeler ise şöyle:
“.. araştırmalar neticesinde Fethiye Körfezinde yaşanan alg patlaması deniz ortamında insan kaynaklı fosfor ve azot oranının aşırı artışından kaynaklanmaktadır. Artıştaki en büyük etki Atıksu Arıtma Tesisinin kapasite yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. MUSKİ ve Büyükşehir Belediyesi açıklamalarında Fethiye Atıksu Arıtma tesisinden deşarj edilen suya ilişkin hiçbir olumsuz raporun olmadığı ve cezai işlem yapılmadığı belirtilmektedir. Oysa çevre ve Şehircilik Bakanlığı 01.08.2019 tarih ve 48.00.19.0033 defter sıra nosu ile Muğla Büyükşehir Belediyesine Atıksu Arıtma Tesisindeki olumsuzluklar nedeni ile tutanak tutmuş ve 72.198,00 TL cezai yaptırım uygulamıştır.”
xx xx xx
Gurup toplantısında hazırlana önergede, 25.06.2005 tarihinde hizmete alınan Fethiye Atıksu Arıtma Tesisinin kapasite yetersizliği, 03.08.2019 tarihli yerel basında yer alan MUSKİ açıklamasından örneklerle anlatılarak Muğla İl Tarım Müdürlüğü'nün 25.07.2019 ve 09.07.2019 tarihli incelemelerinde zirai ilaç kaynaklı kirliliğe rastlanılmadığına dikkat çekilmiş. Bugün gelinen nokta ise “.. acilen atıksu arıtma tesisinin 2. Kademe ihalesi yapılarak kapasite artırımı sağlanmalı, yeterince arıtılmamış suyun Murt Deresi kanalıyla Çalış Plajına akıtılmasına son verilmeli. Hisarönü, Ovacık Kanalizasyon şebekesi rehabilite edilerek atıksuyunun arıtılması sağlanmalı. Şövalye Adası'nda Atıksu Arıtma Tesisi ile birlikte çalışan bir kanalizasyon sistemi hizmete alınmalıdır.” diye anlatılmış.
Ekim ayı Meclis toplantısına bırakılan önergede, yapılan girişimler sonucu Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 2. Etap Atıksu Arıtma Tesisinin proje onay yazısının verildiği belirtilerek, “İlbank Genel Müdürlüğü'nce Dünya Bankası kredi anlaşmaları kapsamında Fethiye Atıksu Arıtma Tesisi merkez kanalizasyon rehabilitasyonu, Hisarönü, Ovacık Mahalleleri Kanalizasyon ve Kolektör hatları yapımı için 13.000.000 € tahsis edilmiş olup MUSKİ tarafından ihale edilmesi beklenmektedir.” denilmiş.
Ee mesele hallolmuş işte, bu önergeye ne gerek vardı? Alkış bekleniyorsa, 13.000.000 € değil, 83 Milyon € Büyükşehir Belediyesi, dolayısıyla Muğlalılar tarafından ödenecek...
Bu parayı Devlet karşılar, hem belediyeyi hem sizi alkışlarız...
xx xx xx
Daha yeni Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, İlbank'ın “Sürdürülebilir Şehirler Projesi” kapsamında Dünya Bankası ile sözleşmesi imzalanan 'kredi paketi' kapsamında sağlanan 83 Milyon € değerindeki finansman ile atıksu altyapısının güçlendirilmesi ve yaygınlaştırılması amaçlı yatırımların ilk iki etabının ihalesine çıkılmış. Buna göre Bodrum'da Akyarlar, Turgutreis, Gümüşlük, Dereköy, İslamhaneleri, Peksimet, Koyunbaba, Geriş Mahallelerindeki kanalizasyon şebekesi ve terfi hattı yapım işi 27 Eylül 2019, Fethiye'de Ölüdeniz Mahallesi Hisarönü ve Ovacık Mevkileri kanalizasyon şebeke ve terfi hattı yapım ihalesi ise 1 Ekim 2019 tarihlerinde MUSKİ tarafından gerçekleştirilecek.
MUSKİ'nin açıklamasında belirtilmemiş, ama İlbank ve Dünya Bankası'ndan sağlanan paraları Devlet değil, Muğlalı ödeyecek... İçme suyu parası ile veya vergilerle tahsil edilecek...
AK Parti'nin Ekim ayına ertelenen önergesinde, ayrıca “.. girişimler sonucu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca Fethiye İç Körfezi'nde 3 yılda yaklaşık 5.800.000.m3 çamur taraması planlanmış ve bunun için 290.000.000. € bütçe teklifi yapılması sağlanmıştır.” denilmekte. Bu da sevindirici gelişme. Umarız bu yıl çalışma başlar. AK Parti'nin Muğla Milletvekillerine ve il teşkilatına, bakanlığa teşekkür ediyoruz..
xx xx xx
CHP'lisi, AK Partilisi hep birlikte bu coğrafyada yaşamakta ve bu coğrafyanın ekmeğini yemekteyiz. Bu coğrafyanın sorunlarını da hep birlikte çözmek durumundayız. Gelin bu sorunlara “tribünlere oynayarak” değil, “olmazsa olmazlığımız” olarak yaklaşın. Yağan yağmurda hep birlikte ıslanıyoruz.
AK Parti önergesini köşeme düzelterek aldım. Düzeltirken yanlış yaptıysam affola...
------------------------------
GÜNÜN SÖZÜ: Hiçbir şey bilmez, yine de her şeyi bildiğini sanır, böyle biri neden başarılı bir politikacı olmasın? - Bernard Shaw
ÇİVİ
Gazeteci Altar "Muğla'da ipotekli satışlar yüzde 222,0 arttı" diye yazmış, arkadaşım "Muğla'da konut sorunu bu yüzden mi?" dedi.
Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin