Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

özgür1.jpg“CHP Gurubu olayın adli makamlarca tam olarak açıklanmadan herhangi bir kuruluşa veya örgüte maledilemeyeceğinden dolayı, o metni kabul edemeyeceklerini gurup olarak beyan etti. Konu budur. Umarım suistimal edilmez...”
İfade, Eylül/2019 Büyükşehir Meclis tutanağından... MBB Başkanı Osman Gürün'e ait. AK Parti Gurup Başkanvekili Hürol Önder tarafından “Orman yangınlarını üstlenen PKK'nin kınanması” için verilen önergenin oylanıp, 32 'hayır', 25 'evet' sonuçla reddedilmesi üzerine kayda geçmiş...
Başkan Gürün'ün “Umarım suistimal edilmez..” temennisi ise işe yaramadı. AK Parti'den İl Başkanı Kadem Mete'nin açıklandığı belirtilen “Muğla BB. Meclisi PKK'yı kınayamayan bir irade tarafından yönetiliyor” başlıklı bir metin gazetecilerle paylaşıldı.
Bunun üzerine sosyal medyada Başkan Gürün'ün bir tek “vatan haini” ilan edilmediği kaldı...!
Bu büyük bir haksızlık... Kadem Mete yanıltılmış olmalı... “Günahtan korktuğunu” biliyorum...
xx xx xx
Dün de söz ettiğim gibi, AK Parti Muğla İl Yönetimi'nden, “Nescafe İkisi Bir Arada” gibi yapılan basın açıklaması; hem “Fethiye Körfezi kirliliği”, hem “PKK Terör örgütünün kınanması” ile ilgili bir haberdi.
Aslında AK Parti İl Merkezi'nin “Watzap Basın Gurubu”nda aynı gün önce saat 11.30'da “Fethiye körfezi kirliliğinin daha kötü boyutlara ulaşmaması amacıyla AK Parti grubu Büyük Şehir Belediyesine ait arıtma tesisinin kapasitesinin artırılması olayını Büyükşehir gündemine taşıdı.” başlıklı paylaşım yapıldı. Paylaşımın altında Büyükşehir Meclisine önerilen “PKK'nin kınanması” metnine yer verilmişti.
“Bu ne?” diye anlamaya çalışırken, öğleden sonra saat 16.00'da o metinle ilgili İl Başkanı Mete'nin açıklaması geldi. Tabi geç gelen açıklama AK Parti açısından (gazetelerin sayfaları bağlandığı) için güme gitti. Yine de sosyal medya, bazı il yöneticilerinin paylaşımı ile sallandı... Ertesi günde “Fethiye Körfezi kirliliği” haberi “PKK'nin kınanamamış” olması meselesinin gölgesinde kaldı...
xx xx xx
Bu köşede “objektif” ve “Muğlalı” olmaya, her türlü haksızlığın karşısında durmaya çalışıyoruz. Ne AK Partilileri, ne CHP'lileri; ne de Mürsel Alban'ı, Osman Gürün'ü, Kadem Mete'yi veya birilerini “memnun etmek” veya “linç etmek” gibi görev ve sorumluluğumuz yok... Bunu bilenler biliyor...
Cuma günü “Nescafe” gibi ikisi birarada gelen haberleri ele almadan, 12 Eylül tarihli meclis toplantısının kaydını izledim.
Kayıtlarda BB Başkanı Osman Gürün önce dünkü yazımda paylaştığım, Beştepe Başkanlar Zirvesi ile ilgili bilgilendirmeyi yaptı. Ardından “önergelere” geçildi ve AK Parti Gurup Başkanvekili Önder'in Meclis Başkanlığına verdiği, Cumhur İttifakı Üyelerinin imzaları bulunan öneri okundu. Özetle şöyle;
“MBB Meclis Başkanlığına.. 39 yıl önce bu gün, 12 Eylül 1980'de bazı emperyalist devletlerce tezgahlanan bir darbe gerçekleştirilmiştir. .. darbe sonucu onlarca gencimiz dar ağaçlarında ve işkence odalarında katledilmiş, demokrasimiz rafa kaldırılmış, on binlerce insanımıza işkence yapılmış ve yine on binlerce yurttaşımız cezaevlerine kapatılmıştır. .. Bundan böyle demokrasiye inanmış halkımız bu tür darbe girişimlerine asla geçit vermeyecektir. .. bu darbeyi MBB Meclisi üyeleri olarak şiddetle ve nefretle kınıyoruz.12.09.2019.”
xx xx xx
AK Parti önerisi için CHP Gurup Başkanvekili Nevzat Sarıçoban “Aynı doğrultuda biz de önerge verecektik. Gurup olarak önergeye katılıyoruz.” derken, Başkan Gürün “Ben de kişisel olarak bu metinde söylenen her sözün altına canı gönülden imza atıyor ve teşekkür ediyorum arkadaşlara.” ifadesinde bulundu ve önerge oybirliği ile kabul edildi. Ardından yine Hürol Önder tarafından verilen PKK'nin kınanması ile ilgili önerge özetle “MBB Meclis Başkanlığına.. PKK Terör örgütü 11.07.2019 – 24.08.2019 tarihleri arasında .. Muğla'da ve toplam 27 yerde yaşanan orman yangınlarını üstlenmiş olduğunu basın yoluyla açıklamıştır. .. on binlerce yurttaşımızın hayatını kaybetmesine sebep olan bu terör örgütünün bu kez de ormanlarımızı hedef alarak geleceğimizi karartmaya yönelik kirli eylemlerini şiddetle kınıyoruz. Terör eylemlerine ve ülkemiz üzerinde oynanmaya çalışılan oyunlar karşısında tüm yurttaşlarımızın beraberlik içerisinde tek vücut olarak hareket edeceğine inanıyor ve Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri olarak bu terör eylemini ve PKK terör örgütünü şiddetle kınıyoruz. 12.09.2019” diye okundu.
xx xx xx
Başkan Gürün önerge oylanmadan “PKK'nin bu konuyu üstlendiği ile ilgili ben mi kaçırdım.” deyince, Hürol Önder “PKK Ateş Gurubu.. üstlendiğini açıklıyor. Medyanın haberleri var, Tarım Orman Bakanlığı açıklamarı var” diye açıklık getirmeye çalıştı. Başkan Gürün kendisinin de “sabotaj şüphesine sahip olduğunu”, ama “Evet vardır, bu da PKK’nın koludur, bu işi PKK yapmıştır” diye bir resmi açıklama olmadan “kanaate dayanarak” meclis kararı çıkartılamayacağını savunarak şu ifadalerde bulundu:
“Ben emniyet gücü değilim, o grubun ne olduğunu bilemem. Şimdiye kadar 'Bu grup şudur, PKK’nın mensubudur ve bunu PKK çıkarmıştır' diye bir şey duymadım. PKK’yı bu şekilde kınamanın onları güçlendirme gibi soru işareti getiren bir tarafı da var. Böyle bir açıklama 'Ben onu engelleyemedim' durumu olur. Benim devletim bir açıklama yaparsa, onu doğru kabul ederim. Kanaat değil veriye ihtiyacım var. Devletimin resmi açıklaması beni bağlar. Onun dışında ben ön kabul ile bunu yaptığım taktirde Büyükşehir Meclisi olarak Hükümetimin yapmadığı bir açıklamanın altına imza atmış olurum. Onun için müsaade ederseniz, 'eğer bir el varsa bunların biran önce çıkartılıp araştırılması' diyelim.”
Tartışmalardan sonra Başkan Gürün'ün “Yeni bir metinle gelin” önerisi kabul edildi ve ara verildi...
xx xx xx
Aradan sonra Başkan Gürün “Yeni bir metin hazırladınız mı?” diye sordu. Hürol Önder, “Ortak bir şey de buluşamadık. O nedenle önergemizin arkasındayız” dedi. MHP Gurubu'da önergeyi desteklediklerini açıklarken, CHP Gurubu “Yangınların faillerinin araştırılması için bir karar alınabilirdi. Reddediyoruz.” ifadesinde bulundu.
Bir ara “Arkadaşlar siyasi malzeme haline getirmeyelim. Biz, bu gün deseler ki PKK'ya karşı hadi yürüyün, birlikte mücadele edelim.. Hep beraber gidermiyiz, bundan şüphe var mı? PKK'yı kınamamamız ve nefret etmememiz mümkün mü?” deyince, AK Parti gurubundan “Mümkün değil” sesleri yükseldi.
Oylama 32-25 “ret” ile sonuçlandı ve Başkan Gürün'ün bu konudaki son sözü “Olayın adli makamlarca tam olarak açıklanmadan herhangi bir kuruluşa veya örgüte maledilemeyeceğinden dolayı, o metni kabul edemeyeceklerini gurup olarak beyan etti, konu budur, umarım suistimal edilmez...” şeklinde kayda geçti.
xx xx xx
AK Parti İl Başkanlığı'ndan İl Başkanı Kadem Mete'nin açıkladığı belirtilen metinde ise “Cumhur İttifakı ortağımız MHP Grubu ile meclise önergeler verdik. Bu PKK Terör örgütünün kınanması önergesiydi. Bu önergemiz CHP ve İyi Partili üyelerin oylarıyla reddedilmiştir. Büyükşehir Belediye Meclisi, PKK terör örgütünü kınayamayan bir tutum sergileyerek, ilimizin tarih sayfalarına bir utanç vesikasını yapıştırmış, bu şehirde yaşayan her bir Muğlalının bu tür bir irade tarafından yönetiliyor olma gerçeğini hepimizin yüzüne çarpmıştır.” denilerek şu ifadelere yer verildi:
“Bu durum kabul edilemez… Bu duruma sessiz kalınamaz... Terör örgütlerinin en büyük silahı psikolojik silahıdır. Eğer siz bugün MBB meclisi olarak bu örgütü kınayamayacak kadar aciz bir irade gösterirseniz, bizim ordumuzun, emniyet kuvvetlerimizin, dağlarda ve sokakta cansiperane verdiği mücadeleyi anlamsız ve sonuçsuz bırakırsınız ve terör örgütünün cüretini de cesaretini de arttırırsınız. Bunun sonuçları da canlarımızın, mallarımızın ve birlikte yaşama kültürümüzün kaybına sebep olur. Tarih teröre karşı savaşanları, canını, malını kaybedenleri yazar, ama bunların yanında teröre karşı durmayan, onu meşrulaştıran ve teröre her türlü destek verenleri de ayrı yazar. CHP yöneticilerini, MBB Meclisi çatısı altında en kısa zamanda bu aciz görüntüyü ortadan kaldırarak PKK terör örgütünü lanetleyen bir iradeyi ortaya koymaya davet ediyorum.”
xx xx xx
Ayrıştırıcı bulduğum bu metne bir yorum getiremiyorum. Eğer, Başkan Gürün ve CHP, İYİ Parti üyeleri bu açıklamayı hak edecek bir tavır sergilemiş olsalardı, ben bu yazı yerine “retçileri ihanetle suçlayan” bir yazı yazmış olurdum... Sayın Kadem Mete keşke AK Parti Gurup Başkanı olarak meclisin yeni döneminin ilk oturumuna katılmış olsaydı. O zaman belki bu açıklamayı yapmazdı. Ben partisinin kongreleri öncesinde kendisinin provake edildiğini ve bu konuda Hürol Önder'in yetersiz kaldığını düşünüyorum. Bölücüleri kınıyoruz diye “Muğla'yı karşı karşıya getirmenin” kimseye faydası olmaz.
Yarın Körfez Kirliliğine bakarız...
------------------------------
GÜNÜN SÖZÜ: “Politikacının dili, sivri değil kıvrımlı olur.” Victor Hugo
ÇİVİ
Son günlerde sosyal medyada “fotoğraf üzerinden algı operasyonu” yaratmak içib bir yerlerden düğmeye basıldı. Arkadaşım, “Bu sandıktan çıkarılmış fotoğraf paylaşanların paylaşacak sözleri, iddaları yok mu? Dedi.
Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin