Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

özgür1.jpgHafta sonunda Cuma günü AK Parti Muğla İl Başkanlığı'ndan (Nescafe İkisi Bir Arada) gibi bir basın açıklaması yapıldı. Birisi “Fethiye Körfezi kirliliği”, öteki “PKK Terör örgütünün kınanması” ile ilgili bir haberdi. İkisi bir arada. İkisini birarada haber yapan gazete oldu mu çok merak ediyorum. Ayrı ayrı iki haber yapan da çok olmuştur...
Doğrusu körfez gölgede kaldı... Benim için sorun değil, haberci değilim! Görmezden de gelebilirim, ama görmezden gelinecek haberler değil...

Körfezin suyu çıktı! İkinci haber dikkatimi çekti. Büyükşehir Belediye Meclisi'nde AK Parti Gurubu, bu yaz yaşanan orman yangınları için Büyükşehir Meclisi'nden “PKK'yi kınayan” karar çıkarılmasını önermiş. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de “Hayır” demiş. Kaç gündür sosyal medya sallanıyor.
Buna kayıtsız kalamazdım. Araştırmadan da yazamazdım. Eylül/2019 Meclis görüşmelerine ulaştım.
Mecliste Başkan Gürün, önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın büyükşehir başkanları ile yaptığı toplantı hakkında bilgilendirme yapmış. Oldukça ilginç. Sizlerle paylaşmalıyım. PKK'nin kınanamamasına, daha doğrusu neden kınanmadığına yarın bakarız...

xx xx xx
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu görüşme talebinde bulunmuştu, ama O, Beştepe'ye 30 Büyükşehir Belediye Başkanı'nı davet etti. Herkes şaşırdı. Erdoğan'ın daveti ne kadar şaşırtıcı olduysa, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne “saray” diyen ve bu saraya gitmemek için direnen bir genel başkanın belediye başkanlarının davete icabet etmeleri de şaşırtıcı oldu.
Hele Muğla sınırlarındaki Okluk Devlet Konukevi'ne dinlenmeye geldiğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesine “Hoş geldiniz” demeye gitmeyen Başkan Gürün'ün Beştepe'ye koşup gitmesi daha şaşırtıcı oldu... Akılarda ise İmamoğlu'nun çok daha şaşırtıcı bir şekilde koltuğunun kırılması sonucu yere düşmesi kaldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlara hitap ederken “Seçim sürecindeki rekabeti meydanlarda bırakan bu güzel manzara geleceğimizin en büyük teminatıdır. Seçimlerde aldığınız başarıdan doları hepinizi kutluyorum. Tüm bakanlar sorularınıza cevap vermek için buradalar. Siyasi olarak elbette farkı görüşlere ve duruşlara sahip olabiliriz ama ülkemizin ve milletimizin âli çıkarları söz konusu olduğunda birlikte hareket edebilme erdemini gösterebileceğimize inanıyorum.” şeklindeki ifedesi herkes için umut vericiydi...

xx xx xx
Başkan Gürün'ün geçen hafta yapılan mecliste yaptığı konuşmada şaşırtıycıydı. Ben Başkan Gürün'ü Cumhurbaşkanına ve bakanlara gıyaplarında bu kadar saygılı davrandığını, 'Cumhurbaşkanımız', 'bakanımız' dediğine (Muhtemelen demiştir de) ben tanık olmamıştım. Doğru olanı yapmış tabi.. Üstelik sadece O değil, herkes o toplantıdan mutlu, umutlu ayrılmış.
Başkan Gürün öyle bir bilgilendirme yapmış ki, AK Parti Meclis Gurup Başkanvekili Hürol Önder, “Siz de 13 belediye başkanımızla birlikte bu şekilde bir toplantı düzenlemeyi düşünür müsünüz?” diye sordu. (Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir istemiş sorulmasını)
Geçen 5 yılda belediye başkanları ile biraraya gelmeyen Başkan Gürün galiba bu 5 yılda sık sık biraraya gelecek. Bunda Beştepe'nin etkisi oldu mu bilmiyoruz, ama “Tabiki toplantı yapacağız. Formatını oluşturacağız. Önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağız.” dedi.

Xx xx xx
Oturuş düzenini anlatırken “Sayın Cumhurbaşkanımız sağ tarafında bakanlar ve en uçta da 'Yerel Yönetimler Komisyonu' olarak oluşturulmuş olan 'Cumhurbaşkanlığı Kurulu' vardı. Sol tarafta da büyükşehir belediye başkanları bir kişi hariç isimlerinin harflerine göre sıralanmıştı. Gaziantep Belediye Başkanımız Sayın Cumhurbaşkanımızın yanındaydı.” diyen Başkan Gürün'ün bilgilendirmesine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını tamamladıktan sonra 29 belediye başkanına 5'er dakikalık söz vermiş. 5'er dakika içerisinde bütün belediye başkanları genel ve kentine, kendisine ait özel konuları dile getirmişler. İlgililer not düşmüş.
Toplantıda hazır bulunan Bakanlar tek tek başkanlara cevap vermişler. O anda cevap veremedikleri aldıkları notlarla ilgili bir geri dönüş olacağını söylemişler. Anlaşılan, daha önce AK Partili Muğla Belediye Başkanları için yapılan “Muğla Zirvesi” gibi olmuş. Başkan Gürün çok memnun kalmış. Ki Büyükşehir Meclisi'nde şöyle anlatmış:
“Herkes memnun ayrılldı. Çünkü, biz toplantıya gitmeden önce toplantının formatı gündemiyle ilgili hiç bir bilgimiz yoktu. Neyle karşılaşacağız, ne konuşacağız, mesela bakanların katılacağını hiç bilmiyorduk. Oraya gelince gördük ki bakanlarımız da var. Onun içinde herkes bakalım ne olcek, ne toplantısı, yicek içcek döncekmiz, ne var ne yok, başka bir şey mi olcek böyle gittik, ama çıkışta herkes mutluydu, memnundu.”

xx xx xx
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu toplantının formatı belirlenerek, kurumsal hale getirilip, belediye başkanlarıyla birlikte bundan sonra da toplantıların devam etmesinin gerektiğini ve devam etme niyetinde olduklarını ifade ettiklerini belirten Başkan Gürün, “Bu önemli bir olay. Burada hiçbir şekilde toplantının başka bir amacı yoktu. Tamamen büyükşehirler ve dolayısıyla ilgili ilçe belediyeleri ve ilçe belediye yasaları ile ilgili olan konulardı. KDV ile ilgili, mali durumla ilgili borçlarla ilglil iletişimle ilgili bazı bakanlıkların bazı illerde farklı davranışlarıyla ilgili herşey orda hangi partiden olursa olsun dile getirildi.” diye anlattı.
Beştepe Toplantısının çok olumlu ve yararlı olduğunu belirten Başkan Gürün “Yerel Yönetimler ve Büyükşehir Yasası”nın değişeceğinin ipuçlarını verdi. Bu konuda “Önce Cumhurbaşkanımız bir konuşma yaparak genel olarak belediyeler, yerel yönetimler ile ilgili eksik, aksak, düzeltilmesi gereken konular ve bütün belediyelerin ortak konusu olan mali konularla ilgili bilgi verdi. Sonra da bunu bildiklerini, bunlarla ilgili çözüm çalışmaları yaptıklarını ifade ettiler.” diyen Başkan Gürün şöyle devam etti:
“Yasa ile ilgili bir değişiklik tasarısı üzerinde çalışılıyor. Ama sonuç olarak ne olacak konusu tam olarak bilinmiyor. Daha önce yapılan toplantılar ışığında bütün sorunlarla, gelirlerle, yetkilerle ilgili öneriler kitapçıkta belirlenmiş vaziyette. O da o Cumhurbaşkanlığı Kurulu'na gönderilmiş. Kurul gerekli olan incelemeyi yaptıktan sonra makama sunum yapacak. Oradan ne çıkar, neler olabilir neler olamazla ilgili şu an herhangi bir durum sözkonusu değil. Bunu bilelim.”

xx xx xx
Başkan Gürün bundan sonra da devam etmesinin beklendiği toplantı ile ilgili “.. diyaloğun belli aralıklarla, sorunları bürokratlardan değil de bizzat belediye başkanlarından dinlenmesinin, ilişkinin bizzat bakan belediye başkanı arasında bu şekilde kurulmuş olmasının çok değerli olduğunu düşünüyorum. Heste bu toplantıdan olumlu ayrıldı. Onun içinde sayın Cumhurbaşkanının bu davetini yaptığı toplantı çok önemli, değerli.” derken o 5 dakikada söylediklerini şöyle anlattı:
“Muğla'daki en önemli meselenin bodrumdaki su meselesi olduğunu söyledim. Bunun mutlaka çözülmesi gerektiğini ifade ettim. Ayrıca imarla ilgili bir karışıklığın olduğunu özel çevre koruma alanlarında plan yapma ve uygulama yetkisinin Şehircilik Bakanlığı'nda olduğunu, Turizm Alanlarında yeni yeni alanların ilave edebildiğini söyledim. Bodrum özelinde çok ağır bu sorunlar. Bunlarla ilgili tedbirin alınması gerektiğini ifade ettim. Ayrıca Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak altyapı tespitlerinde kanalizasyon arıtma ve içme suyu ile ilgili en az 5 milyar liralık bir yatırıma gerek duyulduğunu belirttim. İstanbul ve Antalya ile en fazla turist ağırlayan Muğla'da altyapının belediye bütçeleri ile kısa sğrede bitemeyeceğini, ve bu konuda bakanlıkların ve hükümetin destek olması gerektiğini ifade ettim. Maden Kanunu ile ilgili en yukarıdan hiç bir haberimiz olmadan, orada mevcut planın lejantından da haberli olmadan sadece kömürün varlığı ve stokları bakımından değerlendirildiğini, bununda sorunlar yarattığını ifade ettim. Maden Kanunu'nda değişiklik yapılarak, istişare yapılmak suretiyle, önceden haberimz olarak görüşlerimizin alınması, bilinmesi ve ondan sonra ruhsatların alınması ile ilgili düzenleme yapılmasını söyledim. Bunlarla ilgili de bakanlığımızdan bir kısmı ile ilgili cevap aldık. Ve notlar alındı arkadaşlar. Öyle laf olsun, sigara kağıdı arkası gibi olmadı. Ama bunun ne olup olmayacağı konusu yeni görüşler geldikten sonra umarım önümüzdeki mecliste tekrar paylaşırım.”

xx xx xx
Bunlar güzel bilgiler... Bakanlar hazır oradayken, keşke “Karabağlardan, Ilbıra'dan elinizi çekin. Muğla'da turizm ve tarım mı yapacaksınız, maden mi arayacaksınız? DSİ Bodrum'da yarattığı su sorununu halletmeli. Muğla gibi bir turizm merkezinin altyapı sorununu Devlet çözmeli ve Fethiye Körfezi bir an önce temizlenmeli” de diyebilseymiş. Ki o zaman AK Parti Gurubu da belki “Körfez kirliliğini” Büyükşehir Meclisi'ne taşıma gereği duymazdı...
Yarın Körfez Kirliliği ve PKK...
------------------------------ ------------------------------
GÜNÜN SÖZÜ: Politikacılar halkın çıkarlarından farklı çıkarlara sahip olan insanlar topluluğudur. - Abraham Lincoln

ÇİVİ
Atapark'ta Katmer siparişi verdiğinizde garson “Tozşeket yok, bal var” diyor. Arkadaşım, “Demek ki yokluk zamanlarının katmerini yapıyorlar. Gerçi o zaman da pekmez var demeleri lazım, ama...” dedi.
Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin