Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

özgür1.jpgVallahi billahi şaşkınlık içindeyim ve artık takip etmekte güçlük çekiyorum. Ben aslında o kadar da çok başarılı bir gazeteci değilim. Sadece gazetelerde görmediğiniz haberleri bu köşede görüyorsunuz ve benim başarılı olduğumu düşünüyorsunuz. Gerçi arada bir herkesin bildiği halde sadece benim ele aldığım konularda oluyor, ama gazeteler ajansların servis ettiği haberleri yayınlıyor ve ajanslarda herşeyi, özellikle “siyasi meseleleri” takip edecek kadar ofise ve kadroya sahip değiller...
Dünkü yazımda CHP Milletvekili Mürsel Alban ile AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete arasında devam eden itişme kakışmadan değil, Muğla'ya bir yararı olmayan “atışmadan” söz ettim. Milletvekili Alban'ın partisinin il merkezinde yaptığı basın toplantısında Yeniasır Gazetesi'nin iddialarına yanıt verirken, İl Başkanı Mete'nin iddialarına da yanıt verdiğini, ama Mete'nin Fethiye Körfezi'nda yaşanan kirlilikle ilgili açıklama yaparken, Milletvekili Alban'ın Marmaris Turunç'taki konut kooperatifiyle ilgili iddialarına yanıt vermediğini dile getirmiştim...
Meğer İl Başkanı Mete, Milletvekili Alban'ın verdiği açıklama süresi (!) içinde, (9 Ağustos Cuma) bir açıklama yaparak, Alban'a “İspatlamayan şerefsizdir” demiş, haberimiz olmamış...
xx xx xx
Ben internet yayıncılığı yapan Güneyegenet'ten “İl Başkanı Mete’den Alban’a: İspatlamayan şerefsizdir” başlıklı “https://guneyege.net/il-baskani-meteden-albana-ispatlamayan-serefsizdir” haber ile haberdar oldum. AK Parti'den bu konuda açıklama yapılmamıştı. Ki bana pek açıklamada gelmez. Sağolsun İl Yönetimi'nden Can Çimen'in watzap gurubunda basınla paylaşımlarından haberimiz oluyor. Nitekim 8 Ağustos Perşembe günü yaptığı paylaşımda “AK Partili Mete Büyükşehir Belediyesini göreve davet etti” başlıklı haberi bizlere iletti. Dünkü yazımda bu haberden söz ettik...
Bir de böyle bir “akım” var. Son yıllarda gazetelere, gazetecilere belediye başkanlarından, milletvekillerinden, il başkanlarından ve STK'lardan “basın açıklaması” değil, “haber” geliyor!
Sen açıklamanı yap, gazeteci haberini istediği gibi yapar... Hayır, “Siz yazamazsınız. Böyle yazın” dayatması var... Tembel basınımızda bu “dayatmaya” karşı çıkmıyor...
İşin garip ve acı yanı da AK Parti Muğla Milletvekilleri dışında hiçbirinin “profesyonel gazeteci” danışmanı yok!
Neyse bu ayrı tartışma konusu... Güneyegenet'te “İl Başkanı Mete’den Alban’a: İspatlamayan şerefsizdir” başlıklı haberi yapan Mete Sönmez arkadaşıma nereden haberi olduğunu sordum, AK Parti'nin web sitesinden olduğunu söyledi.
xx xx xx
Mete kardeşimizi tebrik ettim. Çünkü ben hep “Niyeti namaz olanın kulağı ezandadır” derim. Mete kulağını bizden daha iyi vermiş. Ancak niyetimiz namaz diye bütün minarelere de kulak vermek kolay değil. Hergün partilerin, belediyelerin internet sitelerini dolaşamayabilirsiniz. Allah'tan STK'lar, sendikalar ve milletvekilleri (bunların da bazıları sosyal medya hesabından paylaşım ile yetinmeye başladı) elektronik posta göndermeye devam ediyorlar.
AK Parti İl Başkanı Kadem Mete, 8 Ağustos Perşembe günü Fethiye Körfezi ile ilgili açıklama yapıp bizlerle paylaşırken, 9 Ağustos Cuma günü de Milletvekili Alban'ın iddiaları ile ilgili açıklamada bulunmuş... O gün AK Parti Muğla İl Başkanlığı sitesinde, “Mürsel Alban Gerçeği nedir” adını taşıyan bir video paylaşılmış. Paylaşım şu yazılı takdim ile yapılmış:
“Hiç kimse bu devletinin bir kuruşunu haksız yere alamaz. Alırsa da devlet böyle tıkır, tıkır faizi ile birlikte geriye alır. Kutuları gösterdiniz madem. Bende buradan bir soru sorayım. Kaç tane şirketiniz var? Bu şirketlerde ne işlemler yapıyorsunuz? Kimlerin işlerini yapıyorsunuz?”
xx xx xx
CHP Milletvekili Alban bu sorulara nasıl ve ne yanıt verir bilemeyiz. Kadem Mete kendisini fena sıkıştırmış. Zaten bunlar birbirlerini sıkıştırıp “hodri meydan” çekmeseler ne işlediklerinden haberimiz olmayacak!
Mete Sönmez'in ardından AK Parti'nin sitesine girdim. 9 Ağustos Cuma günü yapılan paylaşımlardan birinde “Albanların arazisi hakkında açıklama bekliyoruz” başlığı ile “Hazır kendiniz de dediğiniz gibi, madem tarım tarım arazileri ile çalışma yapacaksınız. Şu geçen ay Menteşe Belediyesi Meclisi'nden 1/1000'likleri geçen ve 1/5000'likleri Muğla Büyükşehir Belediyesine sevk edilen, Menteşe Belediyesi sınırları içerisindeki tarım arazileri içindeki 33 dönümlük sizin de ortağı olduğunuz Albanlar'a ait arazi hakkında da açıklama yaparsanız sevinirim.” denilmiş.
Bu çağrı, o gün yanlış saymadıysam 7 kere paylaşılmış. Ben bir tanesine denk gelmedim. Galiba AK Partililer de partilerinin paylaşımını paylaşmamışlar! Tabi AK Parti kurmayları “Basına ne gerek var? Biz partililerimize sosyal medya üzerinden derdimizi anlatırız” diye düşünebilirler, ama yaya kalırlar...
Basınla sağlıklı ilişki kurulmadan ne siyaset yapabilirsiniz ne de başka bir şey...
xx xx xx
“İl Başkanı Mete’den Alban’a: İspatlamayan şerefsizdir” başlıklı haberde, “AK Parti İl Başkanı Mete, 'Milletvekili Alban’ın geçmişte yaptığı usulsüzlükler ve yolsuzluklar, söylevleri ile birbirine uyuşmuyor” ifadesine yer verilmiş. Haberde söz konusu edilen toplantıda, İl Başkanı Mete, Alban'ın SGK ile ilgili açıklamalarına yanıt verip şu ifadelerde bulunuş:
“Yapılan açıklamalar birbirleriyle alakasız şeyler. Biz veya birileri sayın Alban’ın hasta olmadığını iddia etmedi. Sadece belirli bir dönemde yapmış olduğu usulsüzlük ve yolsuzluktan bahsedildi. Biz bu açıklamamızın arkasındayız. Zaten bu yolsuzluğu devlet ortaya çıkardı ve sayın Mürsel Alban’da kendisi kabul etti bu gerçeği. Kendisi hasta olmuş ve o süreç içerisinde tedavisini sürdürmüş. Allah tez zamanda şifasını versin. Devlet şu gerçeği tespit etmiş. Sizin bir şirketiniz var. Siz o şirkette sigortalı olarak çalışan tek kişisiniz. Ama şirket hiçbir faaliyette bulunmuyor ve bir kuruş vergi vermiyor. Bu arada sigortalı olarak gösterdiği kişinin de sigorta primini ödemiyor. Çünkü, sigortalı olan kişi de hasta olduğu için çalışmıyor. Ve üstüne üstlük bir de devletten para alıyor. Bu parada rapor parası dediğimiz para. Bu durum yıllarca devam etmiş. Devlet sonunda bunu tespit ettiğinde, diyor ki; sen kendi şirketinde sigortalı olarak çalışamazsın.”
xx xx xx
Söz konusu haberde, “Milletvekili Alban devletin bu usulsüzlüğünü çıkarması sonucu, 'Hayır ben böyle bir usulsüzlük yapmadım' demiyor. Avukatı iki konuda itiraz ediyor. Bu itirazlarda zaman aşımından ve mevcut yapılandırmadan faydalanmak istediğini belirtiyor. Yani suçu kabul ediyor ve yapılandırmadan yararlanarak borcu taksitlendiriyor. Biz bu konuyu deklere ediyoruz. Bu bir ahlaksızlıktır. Bu bir yolsuzluktur.” diyen AK Parti İl Başkanı Mete, şöyle devam etmiş:
“Devlette sizi yakaladı. Parasını da tıkır tıkır geriye alıyor. Öyle tozlu ayakkabı kutuları göstermeyi bırakında yaptığınız usulsüzlüğün karşısında halkdan özür dileyin. Kutuları gösterdiniz madem.Bende buradan sorayım. Kaç tane şirketiniz var? Bu şirketlerde ne işlemler yapıyorsunuz? Kimlerin işlerini yapıyorsunuz? Muğla Büyükşehir ve CHP’li ilçe belediyelerinde şirketleriniz ne tür hizmet veriyor? Biz şu aralar vatandaşlarımızın talepleri ile yoğun mesai harcadığımız için vakit bulamıyoruz. Boş kaldığımız bir zamanda gel de o kutuları beraber açalım. İçinde tozlu ayakkabılar mı yoksa ihale dosyaları mı veya belediyelerdeki ihale dosyalarınız mı çıkar bir bakalım”
xx xx xx
AK Parti İl Başkanı Kadem Mete açıklamasında Milletvekili Alban'ın Marmaris Turunç'ta başkanlığını yaptığı kooperatifle tarım alanlarının nasıl “eko turizm alanına” dönüştürüldüğü ve emsal artışları ile ilgili bayrama kadar açıklama süresi verdiği iddia ve sorularla ilgili “Kurban Bayramına kadar bana müsaade etmiş. Hodri meydan buyur. İlçe başkanlığım ve il başkanlığım görevimde, kendime, aileme, en yakınlarıma ve bir başka kişiye zerre kadar bir menfaatte bulunduysam açıklamayan şerefsizdir. Böyle bir menfaat edinen de şerefsizdir.” diyerek şu ifadelerde bulunmuş:
“Marmaris Belediyesi de, Muğla Büyükşehir Belediyesi de CHP’li. Benim başkanlığını yürüttüğüm kooperatifin arazisi daha önce ne imiş, hangi gerekçe ile ne olmuş. Bayrama kadar da ben ona süre veriyorum. Kendisi belediyelerden araştırmasını yapsın. Ne usulsüzlük varmış. Bir an önce bunu çıkarsın. İddiasını ispat etmeyen de müfteridir. Bekliyorum, açıklamasını yapsın”
Alban bayrama kadar açıklamasını yaptı, ama bu konu yoktu... Ayrıca İl Başkanı Mete “Bu arada beni imar usulsüzlüğü ile suçlayan sayın Alban, çok merak ettim. Dediğiniz gibi, madem tarım arazileri ile çalışma yapacaksınız, şu geçen ay Menteşe Belediyesi Meclisinden 1/1000’likleri geçen ve 1/5000’likleri Muğla Büyükşehir Belediyesine sevk edilen, Menteşe Belediye sınırları içindeki tarım arazilerinden ortağı olduğunuz Albanlar'a ait 33 dönümlük arazi hakkında da açıklama yaparsanız sevinirim” diye de “hodri meydan” çekti.. Sayın Alban sadece İl Başkanı Mete değil, hepimiz bekliyoruz...
------------------------------
GÜNÜN SÖZÜ: Başlamak için mükemmel olmak gerekmiyor, ama mükemmel olmak için başlamak şart.
ÇİVİ
Bayramda sadece Marmaris'e 3 bin ton çöp bırakılmış. Arkadaşım “Bunlardan şehre girerken neden çevre temizlik harcı alınmıyor?” diye sordu.
Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin