Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

özgür1.jpg

Günümüzde denize girmek için temiz yer bulmak zor. “Çalış Plajı” nedeniyle Fethiye'nin adı çıktı. Ancak Fethiye'de başta Kumburnu ve Belcekız Plajları olmak üzere pırıl pırıl yerler var. Tabi buna karşılık “Çalış Plajı” ile bitlikte “Buradan Denize Girilmez” tabelası çakılması gereken yerler var...

T. C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü https://yuzme.saglik.gov.tr/ adresinde sürekli güncellenen deniz suyu kalitesi değerlerine göre Çalış Plajı, Küçük Samanlık ve Letonya Tatil Köyü plajlarında deniz suyu kalitesi “KÖTÜ” yani bize göre neredeyse “girilmz” kategorisine yükselmiş durumda... Galiba Letonya'nın da ya arıtması yok veya var da çalışmıyor!

Bizimkiler ise hala Fethiye ile ilgili “suçlu” arıyor!

Aslında “girilmez” diyebilmemiz için denizde kirliliğin “Kırmızı” kategoriye yükselmiş olması gerekiyor. Sınırdaki “Kötü” kategorisine nasıl “girilebilir” diyebiliriz ki?

Bana göre suçlu başta o “Kötü” yani “Kahverengi” kategorideki yerlere “Buaradan Denize Girilmez” tabelasını çakması gerekip de çakmayan olmak üzere herkes suçlu... Bbaşkanlığı'ndan Çalış Arıtmasını büyütmesini, Ankara'dam körfez, temizlemeye başlamasını bekliyoruz...

xx           xx           xx

Muğla kıyılarında şükürler olsun bu bayramda, Milas'tan Fethiye'ye kadar tüm kıyılarımızda denize gönül rahatlılığı ile girilebilecek “Mavi” yani “mükemmel” kategoride, bunların büyük bölümüde “Mavi Bayrak” almış olmak üzere 80 plajımız bulunmakta.

Bu “Mavi” kategoride olupta Mavi Bayrağa sahip olmayan yerlerle ilgili ya başvuru yapılmamış veya “deniz temizliği” dışında eksikleri olabilir. Sonuç olarak “Mavi” kategorideki yerler denize girilebilir yerler.

Aslında “Yeşil” kategorideki yerlerde denize girilebilir nitelikte yerler. Çünkü buralar “mükemmel” olmasa da “iyi” olarak nitelendirilen yerler. Bu anlamda 9 iyi plajımız bulunmakta. “Kahverengi” yani “kötü” kategoride ise üçü Fethiye'de, ikisi Milas'ta ve biri de Bodrum'da olmak üzere 6 plajımız bulunmakta.

“KIRMIZI” kategori için “girilmez” deniliyor. Kahverengi kategoridekileri görmezden gelirsek, yine şükürler olsun ki Muğla kıyılarında denize girilemeyecek yer yok...

xx           xx           xx

Gelin önce Milas'a bakalım. Milas'ta “MAVİ” kategorideki plajların başında Ören Yalı Plajı, Çökertme Plajı ve Güllük Etibank Plajı geliyor. Diğerleri de şöyle sıralanıyor:

Bozalan Siteler Plajı, Hanay Site Plajı, Kemerköy Santral Sosyal Site Plajı, Kıyıkışlacık, Zeytinlikuyu Plajı, Sunset Beach Plajı, Mavi Tatil Köyü Plajı, Yasemin Site Plajı, Boğaziçi- Gelinkaya Tatil Sitesi Plajı, Mavitur Site Plajı, Maya Tatilköyü Sitesi, Adabükü Doktorlar Sitesi, Güvercinlik Plajı, Island Elite Hotel, Titanik Deuxe Lujo.

YEŞİL” kategoride ise sadece Hotel Green bulunuyor.

KAHVERENGİ” yani “kötü” kategoride ise Güllül Halk Plajı ve Oba Site Plajı yer almakta.

Site neyse de Halk Plajı şaşırtıcı!

xx           xx           xx

En çok “MAVİ” kategoride plaja Bodrum sahip görünüyor. Bodrum'da “Halk Plajları”nın neredeyse tamamının Torba Halk Plajı, Gündoğan Halk Plajı, Türkbükü Halk Plajı, Yalıkavak Halk Plajı, Turgutreis Halk Plajı, Gümbet Halk Plajı ve Kumbahçe Halk Plajı gibi halkın en çok yararlandığı plajların Mavi Kategoride olması sevindirici.

Bodrum Yarımadası'nda öteki Mavi Kategorideki plajlar şöyle:

Bodrum Beach Club Otel, Kervansaray Otel, Jumeira Bodrum Palas Hotel, Club Blue Dreams Otel, Samara Otel, Işıl Club Milta-Vogue Otel, Torba Club Voyage, Hilton Bodrum Hotel, Türkbükü Club Woyage, Green Beach Otel, Farilya Otel, Baia Otel, Cennet Evleri, Gündoğan Sahil Sitesi, Blue Bosphorus Otel, Highlight Otel, Club Filipper, Golden Age Otel, Pricess Artemisia Hotel, Delta Beach Otel, Dodo Beach yanı Halk Plajı, Xuma Beach Club, Gümüşkaya Koop Plajı, Gümüşlük Bölme Halk Plajı, Yasmin Bodrum Resort, Yelken Otel, Aegen Dream Otel, La Blanch Otel, Swiss Otel, Golden Beach Otel, Armonia Otel, Charm Beach Hotel, Meteor Plajı, Xanadu Island Hotel, Akçabük Plajı, Akyarlar Plajı, Kefaluka Otel, Marmara Gençlik Kampı-Karaincir Plajı, Aspat Plajı, TT Hotels Bodrum İmperial Otel, Light House Otel, Sardunya Otel, Önderhan Otel, Scala Fink Otel, Aktur Plajı, Aktur Residanse Mavi Plaj, Aktur Dorya Plajı, Bitez Halk Plajı, Ambrosia Otel, Caresse Luxerry Collection Boutique Otel, İsis Otel, Gümbet Holiday Beach Otel, Wow Bodrum Resort, The Luvi Otel, Royal Asarlık Beach Otel, Magnifici Otel, Azka Otel, Paşatarlası Halk Plajı, Vera Club Hotel TMT Plajı, Forever Club Otel, Bodrum Holiday Resort, Ersan Clup Otel, Kempinski Otel, Latania Beach Resort, Club Med Palmiye Tatil Köyü, Sea Garden 2. Plajı, Bodrum Park Resort Otel, Sea Garden 1. Plajı.

YEŞİL” kategoride Rixos Otel, Gölköy Plajı ve Gümüşlük Çayıraltı Plajı yeralırken, “KAHVERENGİ” kategoride Club Kadıkale Resort Otel yeralıyor.

xx           xx           xx

Burada sorulması gereken bir soru var, o da “Bu kadar tesis ve otelin nasıl kendi plajı oluyor? Kıyı kenar çizgisi Bodrum'da geçerli değil mi?” sorusu.

Aslında bu soru Marmaris ve öteki ilçelerimiz için de geçerli?

Mavi Bayrak”ta olduğu gibi T. C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ölçümlerinde de MarmarisMAVİ” kategoride ikinci sırada yeralıyor. Burada da halk plajları; Marmaris Halk Plajı, Hisarönü Plajı, Selimiye Halk Plajı, Bozburun Plajı ve Turunç Halk Plajı mükemmel plajlar. Öteki mükemmel plajlarda şöyle:

Marmaris D Hotel Maris Plajı, Çubucak Orman Kampı Plajı, Fortezza Beach Otel, Mistral Clup, Kızkumu Plajı, Angels Marmaris Otel, Turgut Plajı, Poseidom Bortique Hotel, Palmetto Resort Hotel, Green Platon Plajı, Maris Restaurant Plajı, Kumlubük 2. Plajı, Amos Koyu Plajı, Turunç Otel Plajı, Aqua Martı Otel, Pamucak Plajı-Sentido Orca Lotus Otel, Grand Yazıcı, Labranda Mares, Grand Yazıcı Club Turban Otel, İdeal Prime Beach Otel, Grand Azur, Poseidon Otel, Nergis Otel, Ketenci Otel, Ziraatçılar Kampı, Clup Nimara Beach Otel, Joya Del Mar Boutique Otel, TT Hotels Marmaris İmperial

İYİ” kategoride de Munamar Otel Plajı bulunuyor.

xx           xx           xx

MAVİ” kategoride; Menteşe'de Akbük Plajı ve Turnalı Plajı ile Ula'da Çınar Plajı, Maden İskelesi Plajı, Akyaka Halk Plajı, Akyaka Kermetur Plajı, Akçapınar Plajı yer alıyor. Bu kategoriye Köyceğiz'de Ekincik Plajı ile katılırken, Seydikemer ise Karadere Plajı ile katılıyor.

Dalaman'da Therma Maris Otel, Sarsala Plajı, Kille Koyu, Ortaca'da ise İztuzu, Clupseno Maciglife Otel, Sarçed Plajı, İber Otel ve Robindon Hotel, Ortaca Halk Plajı, Pegasus Otel, Hilton Otel Plajları öne çıkıyor.

Bu ilçelerde başka kategorilerde plaj bulunmuyor.

Datça'da ise “MAVİ” kategoride plajlar şöyle sıralanmakta: Palamutbükü Plajı, Palamutbükü 2 Plajı, Mesudiye Ovabükü Plajı, Mesudiye Hayıtbükü Plajı, Taşlık Plajı, Kumluk Plajı, Hastane Altı Plajı, Denizlililer Site Plajı, Uşaklılılar Site Plajı, Flow Datça Surf Beach Otel, Billur Kent Site Plajı, Perili Köşk Plajı, Karaincir Plajı, Aktur Site Plajı, Aktur Kamp Plajı, Kurucabük Plajı...

Datça'da “YEŞİL” kategoride de sadece Kargı Plajı yer alıyor...

xx           xx           xx

Bugünlerde “Çalış Plajı” ile gündemde olan Fethiye'de “MAVİ” kategoride, yani “mükemmel” olarak nitelendirilen plajlar ise şunlar: “Fethiye D Marin Resort Plajı, İnlice Plajı, The Bay Beach Club Plajı, Katrancı Plajı, Tuana Park Plajı, Kargı Akmaz Plajı, Kuleli Koyu Plajı, Boncuklu Plajı, Boncuklu 2 Plajı, Hillside Plajı, Gemile Plajı, Sancity Plajı, Meri Otel Plajı, Sugar Beach Club Otel, Kumburnu Plajı, Belceğiz Plajı, Kıdrak Plajı, Liberty Hotel Likya World Plajı.

İYİ” kategoride “Koca Çlış Plajı, Aksaz Plajı ve Büyük Samanlık Plajı” ile öne çıkan FethiyeÇalış Plajı, Letonya Tatil Köyü Plajı ve Küçük Samanlık Plajı” ile “KAHVERENGİ” yani “kötü” kategoride öne çıkıyor.

Geçenlerde CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin ve Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ortak basın toplantısı yaptılar ve Başkan KaracaBugüne kadar turizme zarar varmamak için sustum” derken, Milletvekili Girgin, ilgili Bakanla görüşmesini anlatırken, “Buradan denize girilmez, tabelası çakıldı mı Fethiye‘de biter, turizmde biter…” dediğini anlattı.

Aklıma 18. Dönem Muğla Milletvekili Musa Gökbel geldi. Eğer bugün o milletvekili veya Büyükşehir Belediye Başkanı olsaydı, alırdı eline “Buradan Denize Girilmez” tabelasını cep telefonundan ilgili bakanlara görüntü gönderip, “Çakıyorum” derdi. “Çak” derlerse de basının önünde çakardı...

Hiç merak etmeyin, şu anda herşey zararda!

Bakalım Ankara'dan Muğla'ya bir “bayram müjdesi gelir mi?

------------------------------      

GÜNÜN SÖZÜ: “Bir adamın ölçütü, güçle ne yaptığıdır.” Platon.

ÇİVİ

Muğlalı gazeteciler “Gazeteciler Kooperatifi kurmak için prensipte anlaştılar. Arkadaşım “Üretim için mi, tüketim için mi?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek aldı: )))))

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin