Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

özgür1.jpgCHP Muğla İl Danışma Kurulu toplantısı üzerine neden kalem oynatmadığımı soranlar oluyor.
Selda Bağcan'ın “.. Dostum dostum güzel dostum / Bu ne beter çizgidir bu / Bu ne cıldırtan denge / Yaprak döker bir yanımız / Bir yanımız bahar bahçe...” dediği gibi...
Şehit geliyor canımız yanıyor. Orman yangını çıkıyor, canımız yanıyor.
Muğla gündemi yoğun... Nereye el atsanız haber, nereye el atsanız Osman Gürün.
Yaz yaz bitmiyor...
Osman Gürün partisinin oylarını düşürüyor, CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, danışma kurulu toplantısında olmayan ve olmasını da istemedikleri insanlardan hesap soruyor, onlara fatura kesiyor.
CHP'li belediyelerde çalışanlara kim, kimler fatura kesiyor?
Elbette kalem oynatacağız. Aklımızı oynatmaktan iyidir!
Sırası geldikçe...
xx xx xx
CHP'nin Muğla'da son il genel meclisi üyelerinden ve geçen dönem Marmaris Belediye Başkanı Yardımcısı olan Dursun Kaplan sosyal medya hesabından “Sayın Kılıçdaroğlu Muğla'da hamile kadına mobing uygulanmış ve kadın dayanamayarak MUSKİ'den istifa etmiştir..” diye paylaşımda bulundu.
Yerel seçimler sırasında kimsenin aşıyla, ekmeğiyle oynamayacağı taahhüdünde bulunan, belediye başkanlarını “ötekileştirmeyin” diye uyaran ve onlara gönderdiği “10 temel ilke” kitapçığında, 3 ve 4 maddelerinde “Belediye personeline ayrımcılığa uğramayacakları, özlük haklarının korunacağı, görevlerini sürdürecekleri, kimsenin işiyle aşıyla uğraşılmayacağı bildirilmeli. Atamalarda mutlaka liyakat esas alınmalı, partizanca uygulamalara fırsat verilmemeli.” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bu paylaşımı görebilir mi acaba?
Yoksa Başkan Gürün ve öteki başkanlar, o “temel ilkelerden” muaf olabilir mi?
Bunlar “Danışma kurullarının” meseleleri... Ki bu konularda yazıp çizenlere “Bunlar parti içi meseleler” diye tepki gösterenler oluyor. Haksız da değiller, ama onlar “parti içinde” değiller ki... (!)
xx xx xx
Seçimlerden sonra HAK-İŞ Sendikası tarafından CHP'li Belediyelerde “kıyım var” iddialarında bulunuldu. Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan'ın başta Bolu olmak üzere bazı belediyelerle ilgili iddiaları karşısında, söz konusu işten çıkarmaların “bankamatik çalışanları” ile ilgili olduğu açıklamaları yapılmıştı.
Arslan'da çıkarılanların işe iade edilmemeleri halinde önümüzdeki Kurban Bayramı'ndan sonra açlık grevine başlayacaklarını ifade etmişti.
Hak-İş Başkanı'nın ifade ettiği illerin içinde Muğla yok. CHP'li belediyelerde Hak-İş Üyesi bulunmuyor.. Zaten Muğla'da “işten çıkarma” da yok. İşten çıkmak zorunda kalanlar ve özellikle İtfaiye'de iş bırakmaya hazırlananlar varmış.
“Mobing uygulanıyor” diyorlar. Yer değişiklikleri karşısında “yürütmeyi durdurma” talebiyle İdare Mahkemesi'ne başvuranlar olmuş. Bunların içinde kanser tedavisi görmüş olanlarda varmış!
Geçtiğimiz Mayıs'ta kalp krizi sonucu aramızdan ayrıldığı söylenen Menteşe Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürü Abdullah Şinoforoğlu'nun da “kalp hastası olmadığını” söyleyen mesai arkadaşları oldu. Onlara göre, Şinoforoğlu'nun sürekli yerinin değiştirilmesi zoruna gidiyordu...
Doğrudur veya değildir, çok şikayet ve yakınma alıyoruz... Ateş olmauan yerden duman çıkar mı?
xx xx xx
Tabi insan “Hak-İş Sendikası nasıl çalışanlarına sahip çıkıyorsa, Muğla'daki sendikaların da çalışanlarına sahip çıkmaları gerekmez mi?” diye sorguluyor. Böyle bir sorgulama karşısında “Muğla il merkezinde Genel-İş Sendikasından önce Necdet Doylan'ın başkanlık yaptığı Belediye-İş Sendikası olduğu” anımsatılıyor...
Görünen o ki “mobing” iddiaları sadece birer iddia olarak kalıyor. “Ya deveyi güdeceksin ya bu diyardan gideceksin” sözünün gereği yaşanıyor.
Başkan Gürün ve Başkan Gümüş galiba 31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından Büyükşehir başkanlık binasının arkasındaki avluda yaptıkları konuşmanın arkasında kalmışlar...
13 aylık bir evlada sahip ve 19 haftalık hamile olduğu halde soyadı “Acar” olduğundan mı ne Marmaris'ten il merkezine alınan bir genç kadın MUSKİ'den ayrılmak zorunda kalırken, birlikte çalıştıkları eşi de itfaiyede görevlendirilmiş.
“O da akşam sabah işini bırakabilir” deniliyor...
xx xx xx
Sosyal demokrat belediyelerde bu tür şeyler olabileceğine insan inanmak istemiyor, ama Dursun Kaplan “Kadına şiddet sadece ona vurmakla olmuyor... Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Osman Gürün bu ne kin, bu ne öfke, hamile kadını neden işten atıyorsun? Hamile bir kadının isyanı” başlığı ile paylaşımda bulununca “Oluyormuş demek ki” diyorsunuz...
Kaplan, paylaşımında “Acar ailesinin gelini” genç kadının açıklamasına yer vermiş.
Genç kadının kendi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım şöyle:
“Yıllardır çalıştığım hiç bir sözlü yahut yazılı olarak uyarı almadığım işimden niye ayrıldım?
Hiç kimseden burada yorum yapmasını yahut beğeni vermesini beklemiyorum. Sadece yaşananları bilin diye paylaşacağım.
Kiminiz içinden anan az koştursaydı bile diyecek, ki utanmadan yüzümüze söylediler. Kiminiz de seçilmiş başkanlar, taktir onlarındır diyecek...
Ben siyaset bilmem, yapamam da. Hakkında da konuşmam. Tek bildiğim bir şey var ATAM.
Ve kendime göre doğru, hizmet verenin yanında olmaktır. İş akdimi feshimin sebebine gelince 2019 yerel seçimlerinden sonra görev yerim Muğla'ya verildi. Sebebi Marmaris'teki personel fazlalığı idi. Eyvallah... Onun için hemen benim yerime yeni bir personel geldi???
Personel fazlalığı ve hemen benim ardımdan yeni gelen bir personel çok manidar.
Biliyorsunuz ki velayeti bende olan bir oğlum var. 13 aylık bana ihtiyaç duyan bir oğlum var ve şu anda 19 haftalık hamileyim.
Hergün sadece 3 vasıta ile 60 km yol gitmem beklendi. Ve her gün bu yolu geri dönmem beklendi. Aldığım maaş 2500 TL. Yol parası ve yeme içme ayda en az 800 TL. Geri kalan para ile de bu ekonomik şartlarda geçinmem bekleniyordu. Sözlü dile getirdim, olumsuz cevap aldım. Hatta ve hatta bana verilen cevap, seçim farklı olsaydı senin yerinde biz olacaktık denildi...
Siz buradan ne anladınız, ben çok şey anladım. Yazılı beyanda bulundum, yine olumsuz cevap aldım. Fakat resmi yazı ile görevlendirmesi yine Muğla'ya çıkan çok çalışkan bir personelimiz her gün gerekli mercilerin kapısını aşındırarak Marmaris'teki gorevinde stabil kaldı. Ve her yerde işte ben kaldım, işimi hallettim diyerek gururla geziyor, pek bir çalışkan arkadaşımız.
Peki ben size soruyorum, cevap yazmayın fişlenirsiniz

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin