Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

özgür1.jpg“Arkadaşlar! Gidip, Toros Dağları'na bakınız, eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez.”
Gazi Mustafa Kemal Atatürk böyle demiş, ne güzel demiş...
Bu sözler anlayana çok şeyler anlatıyor. Kurtuluş Savaşı'nın nasıl kazanıldığını da ifade ediyor...
Bugün konar göçerlerin yok olmakla karşı karşıya olduğunu bilmek de insanı üzüyor, kaygılandırıyor.
Son konar göçer oldukları söylenen Sarıkeçili Yörükleri bu sene yine geçen Nisan ayında develeri ve küçükbaş hayvanları ile memleketleri Mersin'den Konya, Karaman yaylalarına göçtüler. Önümüzdeki Eylül ayında (doğa koşullarına göre bu Ekim'de olabilir) yine Mersin sahillerine inecekler...
Sarıkeçililerin memleketi Karaman'da olabilir... Mersin-Karaman arasında gider gelirken, Mersin'de yerleşik hale gelmiş olmaları da mümkün.
Aslına bakılırsa bütün Anadolu yörüklerin yurdu...
xx xx xx
Konar göçer yörüklerin tüm Anadolu'da 150 aile kaldıkları söyleniyor.
Elbette hala il sınırları içinde göçer yerleşik yörüklerde var.
Onlarda şu günlerde sahillerden yaşadıkları ilin, ilçenin yaylalarına, Devlet'in sınırladığı yerlere çıkıyorlar. Antalya'nın Akseki, Manavgat, Gündoğmuş ve Alanya ilçelerinde yaşayan Yörükler, havaların ısınmasıyla daha soğuk olan Akseki'nin Göktepe, Gündoğmuş'un Eğri Göl, Alanya'nın Söbüçimen Yaylalarına yerleşmeye başladı.
Muğla'nın yörükleride hafta sonunda Düzeyn Yaylasına göçtüler.
Bu yıl 12'ncisi düzenlenen Uluslararası Yörük Şenliği kapsamında Yörük kültürünün tanıtılması amacıyla düzenlenen temsili göç renkli görüntülere sahne olmuş.
Şenliğin ilk günü yaşanan yoğun yağış göçe engel olamadığı gibi, Cumartesi günü Düzeyn Yaylası'na kıl çadırların kurulmasına, kazanların ocağa vurulmasına engel olamamış...
xx xx xx
Bu bayramda büyüklerle iftar yapıp, ellerini öpüp en büyük Yörük Atatürk'ün ziyaretine gittim.
O'nun ilkelerine olan bağlılığımı, umutlarımı tazeledim.
Yoksa bu sene Muğla Yörük Obaları Derneğince gerçekleştirilen temsili göçü görmeyi çok arzuluyordum. Nasip. İnşallah seneye.
Bilmeyenler olabilir. Atatürk, Karaman'dan Makedonya'ya göçürülen Kızıl Oba yörüklerindendir.
Çocukluğumda Akyol Camisi'nin karşısında bir bahçeli evde kiracıydık. Gerçek yörük göçüne o zaman tanık olmuştum. İki veya üç yıl üst üste gördüm. Develerin, merkeplerin üzerine keçi kılından örme kuşaklarla bağlanmış bebeler ve heybelere konmuş yeni doğan küçükbaş hayvanlarla, kilise çanları gibi deve çanı sesleri eşliğinde ve iri çoban köpekleri yanlarında ün kıyamet geçerlerdi...
Aydın yönünden gelirler, Yılanlı'ya çıkarlardı...
Geçişleri sırasında geride leblebi gibi keçi boku bırakırlarken onlardan keçi peyniri, tereyağ, oğlak alanlar olurdu.
Hafta sonunda Muğla Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen sembolik göçte boğa, at, eşek, deve ve keçileriyle yürüyen Yörükler, birbirinden renkli kıyafetleriyle bahar dalları gibi bir karnaval havası yaratmışlar...
xx xx xx
Şenlik için Muğla'ya 60 il ve 6 ülkeden gelen ziyaretçiler göçü ve yöresel oyunları ilgiyle izlemiş...
Dernek binasında sona eren temsili göçün ardından misafirler zaman zaman halk oyunlarına eşlik etmeye çalışarak eğlenceli zaman geçirmişler.
Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan, burada yaptığı konuşmada, 12 yıldır düzenledikleri şenlikle Yörük kültürünü en iyi şekilde anlatmayı ve yaşatmayı amaçladıklarını söylemiş. Akcan, Yörüklerin doğasına, atasına ve bayrağına sahip çıkan bir kültürden geldiğini vurgulamış.
Bu şenlik bir süre Yılanlı'da dönemin Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun talimatları ile düzenlenen alanda yapılmıştı. Çokta güzel olmuştu. Öyleki burada bir “Yörük Köyü” kurulması bile konnuşulur olmuştu...
Ne oldu ise konar göçer yörüklerin “keçilerin ormana zarar verdiği” gerekçesiyle ormandan çıkarıldıkları gibi, Muğla Yörük Obaları Derneği de ne olduysa buradan çıkarıldı.
O günden bugüne derneği Muğla Büyükşehir Belediyesi kolları altına aldı. Bu kültürün tanıtım ve yaşatılmasına katkıları için Büyükşehir Başkanı Osman Gürün'e teşekkür ediyorum. Gerçeçekten yaptıkları isabetli işlerden biri bu.. İşin hamallığını yapan Orhan Akcan başkanı da kutluyorum...
Kapanan İl Özel İdaresi'nden Büyükşehir'e geçen tarihi Hacıkadı Evi bir “müze” olarak Muğla Yörük Obaları Derneği'nde kalırken, şenlikler için de başarısızlıkla sonuçlanan Muğla Organize Sanayi Bölgesi teşebbüsünden kalan Düzeyn'deki arazi tahsis edildi.
xx xx xx
Muğla Organize Sanayi Bölgesi kuruluşu için Müteşebbis Heyet'te dönemin Muğla Belediyesi ile Muğla Ticaret Odası ve Muğla İl Özel İdaresi yer almıştı.
Bu üç kurum Yılanlı Bölgesinde Düzeyn Yaylası'nda OSB'nin kuruluşu için gerekli araziyi köylülerden istimlak ile temin etmişlerdi.
Ancak, yer seçimi yanlışlığı yüzünden yatırımcılar buraya ilgi göstermeyince bu önemli projeden vazgeçilmiş ve söz konusu araziler müteşebbis heyetin elinde kalırken, İl Özel İdaresi'ne ait arazi de daha sonra Büyükşehir'e geçmişti.
Aklıma bir ara Muğla Ticaret ve Sanayi Odası'nın (MUTSO) Bülent Karakuş başkanlığı döneminde önce Yılanlı'da o şenlik alanında, sonra Akçaova'da “Yörük Köyü” kurma projesi gündeme getirilmişti.
Bir heves olarak dilde kaldı...
Hem Akçaova'da olması şart mıydı? Yılanlı'da oluyorsa, Yılanlı yolu üzerinde Düzeyn'de neden olmasın?
MUTSO tarafından Düzeyn'nde kendi arazilerine kurulacak Yörük Köyü, Yörük obalarının buluştuğu alanın yanına yakışacaktır...
xx xx xx
Şenliğin ikinci günü Düzeyn'de Toy Alanı'nda yapılan konuşmalarda Yörük kültürünün unutulmaması açısından bu tür şenliklerin önemli olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, şenliğe katılımın da her yıl daha da arttığına dikkat çekmiş. Yörüklerin farklı kültürleri başka yerlere taşıdıklarını, bu nedenle ülkedeki kültürel zenginlikte ciddi katkıları bulunduğunu ifade eden Başkan Gürün, “Birlik ve beraberlik içinde olursak bu ülkenin her sorunu çözülür.” diye konuşmuş.
Yörük Türkmen kültürünün ülkemizin ve Anadolu coğrafyasının vazgeçilmez değerlerinden olduğunu belirten Vali Esengül Civelek de şu ifadelerde bulunmuş:
“Geçmişimizi bilmek, tarihimize sahip çıkmak, bizi biz yapan değerlerimizi korumak ve yeni nesillere aktarmak Tek Vatan, Tek Bayrak, Tek Devlet, Tek Millet ilkesiyle bu vatan topraklarında birlik ve beraberlik içerisinde yaşamamız için, güçlü aydınlık ülke geleceğimiz için büyük önem taşımaktadır”
Konuşmaların ardından Yörük Türkmen Dernekleri ve Konfederasyonları tarafından halk oyunları gösterileri sergilenmiş.
xx xx xx
Muğla Yörük Obaları Derneği tarafından bu yıl 12’incisi düzenlenen Yörük Türkmen Şenliği’ne yurt içi ve yurt dışından yüzlerce kişi katılmış. Geçmişte 30 bin kişinin ağırlanabildiği şenlik 12'ncisinde de kalabalık olmuş.
Düzeyin Yaylasında düzenlenen şenliğe Muğla Valisi Esengül Civelek ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile birlikte Muğla Milletvekilleri Süleyman Girgin ve Metin Ergun, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Türk Boyları Konfederasyon Başkanı Durhasan Koca, Yörük Obaları Dernek Başkanı Orhan Akcan, yörük türkmen dernek ve federasyonları ile obalar ve vatandaşlar katılmış.
12. Yörük Türkmen Şenliğine gelen binlerce vatandaş çam ağaçlarının altında hem piknik yapmış, hem de eğlenmiş. Şenliğe Kırgızistan, Kazakistan ve Bulgaristan’dan da katılım olmuş.
Madem Uluslararası bir etkinlik bu, önümüzdeki şenliklerden birinde Kanada'da yaşamlarını sürdüren Kızılderililer ile bizim Sarıkeçili Yörükleri buluşturulabilir. Karşılaştırmalı bir çalıştay da yapılabilir....
Seçim ittifaklarından beri İYİ Parti Milletvekili Metin Ergün maşallah Büyükşehir Başkanı Gürün ve arkadaşları nerede O da orada... Ramazan Bayramı bayramlaşmasında da öyleymiş.
Yarında Ramazan'ı ve Ramazan Bayramı'nı bir anımsayalım...
-----------------------------
GÜNÜN SÖZÜ:Yalancı yalanlarının kaçından ayrı ayrı yakayı sıyırırsa sıyırsın, prensipte yalancılık etmiş olmaktan yakayı sıyıramadığını görecektir. (Hannah Arendt)
ÇİVİ
Arkadaşım “Her körüklü çizme giyip, sekiz köşe şapka giyen Yörük olur mu?” diye sordu.
Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin