Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

özgür1.jpgBu köşede 13 Nisan'da yayınlanan “AK Parti Muğla'da Meclis seçimlerinde başarılı” başlıklı yazımı, kaç gün geçti hala okuyan sayısı 2 bine ulaşmadı. Az okunan yazılardan biri oldu. Çünkü muhtemelen başlığı inandırıcı bulmayanlar, içeriği “merak” etmediler ve siteye de girmediler.
Böyle bir başlık kullandım, ama aslında ben de inanmamıştım! AK Parti İl Başkanı Kadem Mete'nin gönlü hoş olsun diye... İfade Başkan Mete'ye aitti... Sol tarafta da Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün “Biz başarılıyız” diye yıkıyor ortalığı...
Ancak her iki tarafta da “Kral çıplak” diye bağıran o kadar çok “çocuk” var ki...
Nitekim o gün bu yazımın altına facede yorum yapanlardan Dalaman'ın ANAP'lı eski Başkanı Şevket Durmuş şu yorumda bulunmuş:
“Özcan bey ne olursa olsun AKP Büyükşehir adayına oy verilmemişse aday seçimindeki yanlıştan kaynaklanmıştır. Nil Hıdır'ın İl Başkanlığı ve Milletvekilliğinden memnun olmayanlar oy vermemiş, başka adaylara yönelmiştir. Muğla'da Refah çizgisindeki, görev süresinden sonra Muğla'da görünmeyen adaya oy vermezler. Seçmen benim adayım diyebilecegi adaya oy verir. Osman Gürün'e oyu daha düşük iken, AKP ve Nil Hıdır gelmesin diye mecburen oy verenler var. Behçet Saatcı'nın adaylığı seçim döneminde yürüttüğü ana slogan 'dayatmalara boyun egmeyecegiz' ifadesinde kendini bulmuştur. AKP ve CHP adayına tepki Behçet başkana yönelmiştir. Bir de MHP, İYİ Parti oylarını ilave etmek gerekir.”
xx xx xx
Osman Şahin adında bir AK Partili de “AKP veya Cumhur İttifakı, 7 ilçeyi alsa da başarılı olamamıştır. Bu kadar parçalanmışlık içerisinde iyi bir aday ile büyük şehir alınmalıydı. Seçimi CHP de AKP de almamak için çok çalıştılar. Fakat Osman bey şahsi oyları ile seçimi yinede aldı.” diye yazmış.
O'na da AK Partililerden değil, solculardan tepki geldi. Tes İş Sendikası Yatağan Şubesi yöneticisi Köşe Yazarı Kemal Özcan “Osman beyin kaç tane şahsi oyu varmıştır da seçim almıştır? Bağımsız aday olarak seçime girmiş olsaydı kaç oy alırdı? Belediyede çalışanlardan kaç oy aldı sizce?” diye karşılık verdi.
Sıkı AK Partililerden Nevzat Emrah benim yazıya biraz da kızmış mı ne, “Özcan bey sizin bu konuda nedir, sayısal olarak ta başarılı diyebilir miyiz?” diye sorup “2014 Yerel Seçim %28, 2019 Cumhur İttifakı %28 (AK Parti+MHP)” şeklinde devam etmiş.
Ben de “Benim şahsi görüşüm ki önümüzdeki günlerde ilçe ilçe yazacağım. AK Parti Muğla'da başarısız olmuştur. Aslında bu seçimde başarılı olan da yok. Seçimi kazanamamış olsa da Behçet Saatcı 25 günde topladığı oyla başarılı olmuştur. AK Parti tarihi bir fırsatı kaçırmıştır.” diye cevap verdim.
Nevzat Emrah ise “İsabetli güzel bir tespit. Saygılar” demekle yetindi.
xx xx xx
“AK Parti Muğla'da Meclis seçimlerinde başarılı” başlıklı yazımın, Hamle'nin internet sitesinde yeralanının altına AK Parti'nin Kurucu İl Başkanı Yavuz Ercan “Sevgili Özgür; Seni yıllardır takip ederim, Muğla’dan ayrı kaldığım yıllarda bile sayende Muğla’nın nabzını tutmaya çalıştım. Muğla’yı içselleştirdikten sonra kopamıyorsunuz, özlüyorsunuz.” diye not düşüp, şöyle devam etmiş:
“Biliyorsun Bodrum’da yaşıyorum ve Muğla’yı daha yakından takip ediyorum. Muğla doğumlu olmamama rağmen, eşimin Muğlalı olması çocuklarımın burada dünyaya gelmesi ve Muğla kültürü ile büyümeleri, uzun yıllar Eczacı bir siyasi olarak Muğla’ya hizmet etmeye çalışmamız, bizi de Muğla’lı yaptı çıkardı. Ben bunu Muğla’dan ayrı kaldığım beş yıl içinde bütün benliğimle hissettim. Bundan ötürü, son siyasi gelişmelere Kurucu İl Başkanı olarak kayıtsız kalmam düşünülemez. Kaldıki tüm engellemelere karşı Bodrum adayımıza elimden gelen desteği vermeye çalıştım. Şu nu gördüm; Ak Partiyi Muğlalı yapmadıktan sonra. Başarılı olmamız mümkün değil. Rakam cambazlığı yaparak, kabahati ona buna yükleyerek bu sonucu açıklayamazsınız. İl Genelde alınan toplam oylardan MHP'nin payını düşün ve bunu bir Milletvekili seçimi olarak düşünün, bakın bakalım Muğla‘da 7 vekilden kaçını almışsınız. Burada şahısları suçlamıyorum. Ak Parti yıllardır Muğla’da zorla dayatılan teşkilatlar yüzünden bu durumdadır. Lamı cimi yok, Muğla’lı, Ak Partide her şeyiyle kendini görmedikten sonra ancak bu kadar oy verir. Yıllardır bu memleket DYP den ANAP dan Belediye başkanları, Milletvekilleri seçti, 1. Parti yaptı. O zamanki Muğlayla bu zamanki muğla arasında ne fark var. Önce aynaya baksın arkadaşlar, kendilerine gelsinler. Daha ne kadar böyle gidecek. Selam ve saygılarımla..”
xx xx xx
Bu yorumları ben yazmış olsam şimdi ne solculuğum, ne AK Parti düşmanlığım kalmıştı!
AK Parti kurmaylarından başarısızlıklarının üstünü örtmeye çalışanlardan birisi de bu yöndeki yazılarım ile ilgili “AK Parti'nin bir dahaki seçimde bütün belediyeleri almasından korkuyorsun” gibi saçma bir söz söylemiş, ben de ona “Korkulacak bir şey yok. Sen varken bu mümkün değil” demiştim. Adını vermeyeceğim. Bazı okurlarımız “Adamların adınnı yazarak hatırlara, gündeme getiriyorsun” diye uyardılar. Haklılar.
Hele AK Parti'nin Muğla'da kurucu İl Başkanlığını yapmış olan Yavuz Ercan'ın yazdıklarını söylemiş olsaydım benim için o faydasız cami imamları neler neler demezlerdi...
Ama bu yazının ardından benim için hiçte güzel şeyler denilmedi, siz ne yaparsanız yapın sokaktaki insanlar 4 belediye daha alınmasına rağmen AK Parti İl Yönetimi ve SKM'yi başarısız buluyorlar. Yatağan, Ortaca, Dalaman ve Ula için “Oralarda yerli ve milli adaylarla seçim alındı. Bir başarı varsa bu o ilçelerde var ve bu oralardaki teşkilatların ve adayın başarısı” diyorlar.
Hatta Ula'da yapılan bir çeşit balkon konuşmasında İl Başkanı Kadem Mete'nin “Ula bizim için sürpriz oldu” dediğini zikredenler bile çıkıyor...
Aslına bakılırsa, Osman Şahin'in “Bu kadar parçalanmışlık içerisinde iyi bir aday ile büyük şehir alınmalıydı.” dediği gibi, AK Parti aldığı ilçelere Marmaris'i de katabilirdi. Tabi burada önce yerli ve milli bir adaya sahip olunması gerekirdi.
xx xx xx
Ula'da AK Parti'nin, daha doğrusu Başkan İsmail Akkaya'nın kazanması AK Parti İl Başkanı Kadem Mete için ne kadar sürpriz oldu bilmiyoruz, ama CHP kurmayları ve Ümit Karaaslan için epey sürpriz olmuş olmalıdır.
Sadece Ula mı?
CHP'liler için Dalaman ve Yatağan'da sürpriz oldu. Oysa bu köşede Ula ile birlikte Yatağan ve Dalaman'ın kayıp olduğunu çok yazdık.. Neyse konumuz bu değil. CHP'ye ayrıca bakarız. Konumuza dönersek, “AK Parti başarılı mı?” sorusunun yanıtından çok “AK Parti'dec nereler, kimler başarılı?” sorusunun yanıtını aramakta yarar var. Bu soruların yanıtını ararken de Büyükşehir adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır ile Marmaris Belediye Başkanı adayı Serkan Yazıcı'yı dışarıda tutmakta yarar var. İkisi de aday olmadılar, aday olarak “görevlendirildiler” ve ellerinden geleni yaptılar.
Elbette Yatağan, Ula, Dalaman, Köyceğiz ve Ortaca'daki başarıda “Cumhur İttifakının” başarısı var. Bu ilçeler ittifaksız alınamazdı. Yani MHP'nin katkısı olmuştur. Başarının asıl sahipleri ise belediye başkanlarıdır ve onların başında gelen isim de Mustafa Toksöz'dür. Yatağan'ın 48 yıl sonra alınması başarıdır. 25 yıl CHP'nin yönettiği Ula'nın alınması da başarıdır ve bu başarı İsmail Akkaya'nındır...
xx xx xx
“AK Parti Muğla'da Meclis seçimlerinde başarılı” başlıklı yazımın altındaki yorumların en anlamlı, en yol gösterici olanı AK Parti Kurucu İl Başkanı Yavuz Ercan'ın yorumu oldu. Şu ifadesinin altına imzamı atarım:
“Kaldıki tüm engellemelere karşı Bodrum adayımıza elimden gelen desteği vermeye çalıştım. Şunu gördüm; Ak Partiyi Muğlalı yapmadıktan sonra. Başarılı olmamız mümkün değil. .. İl Genelde alınan toplam oylardan MHP'nin payını düşün ve bunu bir Milletvekili seçimi olarak düşünün, bakın bakalım Muğla‘da 7 vekilden kaçını almışsınız.”
Bu sözlerde iki nokta önemli. Birincisi “Kaldıki tüm engellemelere karşı Bodrum adayımıza elimden gelen desteği vermeye çalıştım.” sözü... Doğrudur. Bunu bizde gözlemledik. AK Parti'de teşkilatların başarısızlığı için çalışmayanlar olduğu gibi, teşkilatlarında “yarın bir şey olurlarsa” diye herhalde görevlendirmedikleri de oldu...
İkincisi de “yerli ve milli” meselesi. AK Parti Yatağan ve Ula'yı “yerli ve milli” adaylarla kazandı. Elbette Dalaman, Köyceğiz ve Ortaca da öyle, ama yerli ve millilik Ula ve Ortaca'da daha etkili oldu.
Sanıyorum Yavuz Ercan ile aynı düşüncedeyiz. AK Prti'yi Muğlalı yaparken, işe İl Başkanlığı'ndan başlamak gerekiyor...
..........................................
GÜNÜN SÖZÜ: Bir politikacının amacı sürekli iktidar olmaktır. Bu çaba ona çoğu zaman sorun çözme görevini unutturur. (Jean Monnet)
ÇİVİ
CHP'de, partinin adayına çalışmayanlarla ilgili soruşturma ve üyelikten çıkarmalar başlamış. Arkadaşım “Üye olmayan CHP'lilere ne yapacaklar?” diye sordu.
Beni Bi Gülmek Alldı: )))))

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin