Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

özgür1.jpgDün yazıma “Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'un adı nihayet önceki gece CHP Merkez Yönetim Kurulu'ndan çıktı. Artık Parti Meclisi'nin görüşüne dahi gerek yok... Kemal Kılıçdaroğlu böyle istiyor...” diye başlayacaktım, bizim Ali Turbalıoğlu'nun facebook hesabından “Mehmet (Kocadon) abi Seyit Torunu tutun, elini ağzını bağlayın. Yeminle söylüyorum açıklama yaparken senin adını değilde başka birinin adını açıklarsa şaşırmayın. Canlı yayında bir isim söyledikten sonra geriye dönüş de olmaz. Yapar mı yapar.” şeklinde paylaşımını gördüm.
Bunun üzerine yazmaya devam etmek için Saat 11.00'i bekledim. Ali Turbalıoğlu'nun ya içine doğmuş veya yeni CHP'yi herkesten iyi tanıyor olmalı!
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, geceden alına duyum doğrultusunda Mehmet Kocadon'u değil, Yalıkavak'ın son Belediye Başkanı Mustafa Saruhan'ı açıkladı.
TV ekranlarında Torun'u izlerken güldüm, Turbalıoğlu'nu ve Ali Acar'ı anımdasım... Marmaris adayı olarak da MYK'dan gece Ali Acar çıkarken, sabah Mehmet Oktay çıkmıştı...
xx xx xx
Önceki gece facebook hesabımdan Mehmet Kocadon'un aday olduğunu paylaştığım gibi, dün saat 12.00'de de CHP'nin Bodrum adayının Mustafa Saruhan olduğunu paylaştım. O paylaşımımın altına bu köşenin takipçilerinden biri, “Hep yanıldın be kardeşim. Şimdi işte Martın sonu bahar.” diye yazmış. Beni bi gülmek aldı... Ben de “Keşke yanılsaydım... Ben hep Kocadon'u oyalıyorlar... Büyükşehir adayı olmasının önüne geçiyorlar dedim...” diye karşılık verdim.
Önceki gece CHP MYK'sından Kocadon adı sızdırıldığında şaşırmıştım, ama Saruhan ilan edilince hiç şaşırmadım. Ki ben Ali Öztürk veya Mustafa Saruhan açıklanır diye bekliyordum ve bunu günler öncesinden kaç kere de yazdım...
Eminim Mehmet Kocadon bu köşenin takipçilerinden biri değil! Takip etseydi, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak Muğla'yı şimdiye kadar iki defa dolaşmış olabilirdi?
Bu arada önceki gün CHP Köyceğiz İlçe Başkanı Hayal Yıldız sosyal medyada bir paylaşımda bulundu. Yıldız, paylaşımında “CHP adaylarını pazar günü tanıtacak. CHP 10 Şubat Pazar günü, Ankara Arena Spor Salonu'nda seçim bildirgesini açıklayacak. Belediye başkan adaylarının yanı sıra yeniden aday gösterilmeyen mevcut belediye başkanlarının da davet edildiği törende 12 maddelik bir bildirge açıklanacak.” diye duyuruda bulunmuş.
Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik ve Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar...
Bu başkanlar Pazar günü Ankara'ya mı giderler, yoksa Cumartesi günü biraraya gelip, kendi bildirgelerini mi açıklarlar göreceğiz...
xx xx xx
Bodrum Belediye Başkanı Kocadon dün ilk açıklamasında “Kırgın değilim” dedi. Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık'ta öyle demişti. Siyaset bu, belli mi olur... Adam yılana ne demiş? “Bendeki bu evlat acısı, sendeki kuyruk acısı varken...” mi demişti?
Kocadon dün CHP Genel Merkezi “Saruhan” derken ve Behçet Saatcı da “Bugün saat 15.00'te bağımsız büyğkşehir adayı olduğumu açıklıyorum” derken yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
“Ben siyasette dünkü çocuk değilim. Verilen kararı saygıyla karşılıyorum. Genel Merkez böyle takdir etmiş, yorum bile yapmayız. Böyle şeyler beni kırmaz. Biliyorsunuz ki Bodrum’a aday olmamıştım ve dilekçem bile yoktu. Genel Başkanım rica ettiği için aday olabileceğimi söyledim. Bundan sonrası için şu anda herhangi bir düşüncem yok. Tabii ki başka partilerden teklifler var. Hepsine teşekkür ediyorum. Mustafa Saruhan Yalıkavak Belediye Başkanlığını da başarıyla yaptı.”
Bu açıklamaya dümdüz bakarsanız, “Başkan Kocadon Büyükşehir'de olmayacak” demek mümkün.
Ancak Kocadon açıklamaları her zaman içinde bir başka mesaj barındırmıştır. Bu anlamda açıklamadaki mesajı “Bodrum’a aday olmamıştım ve dilekçem bile yoktu.” ifadesinde bulabiliriz...
xx xx xx
Kocadon gibi siyasi kişilikler kolay pes edip kenara çekilmezler...
CHP doğrusu Kocadon'u Bodrum adayı yapmayarak yanlış yaptı.
CHP'nin ne Bodrum'da ne de Yatağan'da şansının kalmadığını söyleyebiliriz... Haşmet Işık ve Mehmet Kocadon “Kırgın değiliz” demiş olabilirler, ama taraftarlarının, sevenlerinin duygularını, düşüncelerini bilen var mı?
Yok...
Şimdi ne olacak? Ya da dün ne oldu? Ya yarın...
Yarını daha sonra yazarız. Dün ben bu yazıma devam ederken Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı gazetecilerin karşısına eşi Nesrin hanım ile birlikte geçti. Başkan Saatçı “Bağımsız Büyükşehir Adayı” olduğunu ilan ederken, “Tarihi bir karara şahitlik etmektesiniz.” diyerek şu ifadelerde bulundu:
“Fethiye benim aşkım. Ne aşkımızdan ne sevdamızdan vazgeçmedik. Şimdi yeni limanlara yelken basma zamanı. Bu kutlu yolculukta yanımızda olan olmayan herkese teşekkür ediyorum. Hoşgörüyle, ortak akılla Muğla'yı yönetmeye geliyorum. Büyükşehir belediyesini hemşerleri ile barıştırmaya geliyorum. Muğla alternatifsiz kalamazdı Kırk satır kırk katır denemezdi Muğla'ya.”
Özeti bu... Dünden itibaren artık Muğla'da büyükşehir için üç aday bulunuyor...
“Dört olur mu?” derseniz, bu saatten sonra herşey olur. Dün Başkan Saatcı adaylığını ilan ederken Başkan Kocadon da Ankara yolundaydı... Dün orada CHP Genel Merkezi'nin mi, CHP Genel Merkezi'nin mi kapısını çaldı, bu gün öğreniriz!
Artık kesin ve net olan bir şey varsa, o da 31 Mart seçiminin iki adaylı olmayacağıdır...
Bakarsınız mevzuatta “eş başkanlık” vardır ki, HDP uyguladı; Muğla'da da Mehmet Kocadon ve Behçet Saatcı uygular... Olursa Kocadon&Saatcı eşbaşkanlığı Muğla'yı süpürür...
xx xx xx
Nedense son zamanlarda bu köşede sadece Osman Gürün ve ilçelerdeki özel kalem müdürlerinin eleştirildiğini; dolayısıyla CHP eleştirilirken, AK Parti'nin eleştirilmediğini sananlar veya sanılmasını isteyenler çıkmaya başladı...
Osman Gürün cephesinde sıkıntı var galiba...
Geçende bir okurumuzda “silahlanma çağrısı yapan” Sedat Peker'i yazıp yazamayacağımı sormuştu. “Çarşı pazarı neden yazmıyorsun?” diye sorana, “Ben yazarsam fiyatlar düşer mi?” diye karşılık vermiştim... Sedat Peker'i sorana “Ben yazarsam soruşturma açılır mı?” diye karşılık vermemiştim.
Önceki günkü “Üçüncü aday Kocadon mu, Saatcı mı olacak?” başlıklı yazımda okurumuzun isteğini de yerine getirerek, “.. 'organize suç örgütü lideri' sıfatıyla daha önce ceza alan Sedat Peker'in, Cumhur İttifakı’na destek ve silahlanma çağrısı yapması her bakımdan talihsizlik ve düşündürücü olmuştur. ... Bu provakatif çağrıya sağduyu sahibi AK Partililer ve MHP'liler de karşı çıkmalılar. ..” demiştim.
Sedat Peker hakkında Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme suçlamasıyla soruşturma açıldı. Sonucun benim önceki günkü yazımla ilgisi olmadığını söylememe gerek yok sanırım...
xx xx xx
“Çarşı pazarı neden yazmıyorsun?” diye soranın adını veremiyorum. Sayfama tekrar baktığımda, “Ben yazarsam fiyatlar düşer mi?” diye karşılık verdiğim için olabilir mi bilmiyorum mesajın silindiğini gördüm. Olsun, ben yine de yazayım...
Çarşı pazar gerçekten ateş pahası... Bunu bilmeyen yok... Eğer çarşının, pazarın ateşi sönmezse, nasıl yansır bilemem, ama 31 Mart'ta seçim sandığına mutlaka yansıyacaktır.
Biliyorsunuz herkes poşetten hır çıkmasını bekledi. Yeni bir “gezi olayları” çıkmasını umanlar bile oldu. Yanıldılar. Alışverişi kadınlar yapar ve yaratıcıdırlar. Bir biçimde çözdüler!
Çarşı pazar öyle mi? Hükümet çözemiyor... Kadınlar nasıl çözsün?
Dolar 10 lira olsa kadınların umurlarında olmaz. 6 lira olduğnda umurlarında oldu mu? Olmadı... Dolar kadınların meselesi değil, ama büyük bölümü AK Parti'ye oy veren kadınlar için çarşı pazar çok önemli ve tehlikeli mesele...
xx xx xx
Eğer AK Parti iktidarı çarşı pazarın yangınını seçime kadar söndüremezse, kadınlar, elbette AK Partili kadınlar da bunun hesabını fena sorarlar... Tam da bu noktada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sebze ve meyve fiyatlarına ayar çekme kararı aldık” deyiverdi. Tanzim satış sistemine yeşil ışık yaktı. Bu yüzden fiyatların şimdiden düşmeye başladığını söyleyenler var. Ama dün Muğla'nın Perşembe Pazarı öyle değildi... Taze bakla mevsiminde 15 liraydı...
Peki tanzim satış işe yarar mı? Hemen “Tanzim satış solcuların işidir” demeye başlayanlar oldu, ama bu ANAP'lı Burhan Özfatura'nın işidir. İlk o başlatmıştı. Sonra ANAP'lılar vazgeçti, ama CHP'liler uzun yıllar kulllandılar. Muğla'da da 25 yıl önce Osman Gürün'ün Belediye Başkanlığı ile terkedildi...
Uygulanabilirse olumlu sonuç alınır, ama girdilerin ucuzlatılması ve vergilerin düşürülmesi vazgeçilmemeli...
------------------------------
GÜNÜN SÖZÜ: Her zaman anketlerde seçimi kaybederim, ama seçimi her zaman seçim günü kazanırım. (Benjamin Netanyahu)
ÇİVİ
Arkadaşım Bodrum'da Mustafa Saruhan CHP adayı olunca “Burada 8 aday adayı vardı. Onlar Saruhan'ın kirvesi mi olacak?” diye sordu.
Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin