Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden bir grup öğrenci, Kötekli Yoğurtçu Parkı’nda, toplu taşıma ücretlerine yapılan zammı protesto etti.

06072019zam.jpg
Haber Merkezi
Kötekli Yoğurtçu Parkı’nda toplanan öğrenciler, “Otobüs 4 oldu, öğrenciye dert oldu”, “Dört dörtlük dertliyiz, biz öğrenciyiz”, “Dört dörtlük ulaşım”, “Dertler derya oldu, otobüsler dört oldu”, “Ulaşım dört lira, nasıl ödeyelim kira”, “Dün öğrenci olduk, bugün borçlu” pankartlar eşliğinde protesto gerçekleştirdiler.
Kendilerini; Düşünce Kitap Topluluğu, Genç Bakış Topluluğu ve Teknoloji ve Mühendislik Topluluğu olarak adlandıran üniversite öğrencilerinin sözcüsü Yağız Çoşkun, otobüs ücretlerinin dört lira olmasının, öğrencilere dert olarak yansıdığını dile getirdi.
ZAM, ZORA DÜŞÜRECEK!
Muğla’da toplu taşıma ücretlerine 1 Temmuz Pazartesi gününden itibaren yapılan zamdan, Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım ve Koordinasyon Merkezi’ni sorumlu tutan öğrenciler, sözcü Yağız Coşkun’un okuduğu bildiride, ulaşım ücretlerine yüzde yirmi ila yüzde kırk beş oranında zam yapıldığını belirtti.
Muğla’da barınma ve beslenme ihtiyaçlarını gidermede zorlandıkları halde bir çözüm önerisi getirilmediğine vurgu yapan öğrenciler, ulaşım zammı nedeniyle zora düşeceklerini açıkladı.
Üniversite kazanma heyecanlarının Muğla’ya geldiklerinde hüsrana dönüştüğünü ve Muğla’daki hayat pahalılığından dolayı memleketlerine dönmek istemediklerini belirten öğrenci grubu, okullarını bitirip kep atmak istediklerini söyledi.
UMURSANMIYORUZ
Kamu hizmetlerinin halk için ve halk yararına olması gerektiğinin altını çizen Öğrenci Sözcüsü Yağız Coşkun, Muğla’da ulaşıma yapılan bu zamla, adeta kendilerine ‘Yürü’ denmek istendiğini, haklı talepleri doğrultusunda, yürüyebilecekleri kadar yürüyeceklerini, hazırladıkları dilekçeleri de Muğla Büyükşehir Belediyesi yetkililerine iletip, çözüm isteklerini bildireceklerine vurgular yaptı.
Muğla’nın ekonomik kalkınmasında rollerinin büyük olmasına karşın umursanmadıklarını söyleyen öğrenci grubu, kent kart kullanmadan dört liraya çıkarılan ücretin geri alınmasını ve kent kartlı kullanımda ise iki lira üç yüz elli kuruşa çıkarılan ücretin uygun bir tarifeye çekilmesini talep etti.
Muğla’nın ilçe ulaşım ücretlerini de pahalı bulan öğrenciler, bütçelerine uygun tarifelerin uygulanmasını istediklerini, yeterince sıkıntı yaşadıklarını ve yapılan zamla daha da sıkıntılı günler yaşayacaklarını belirterek, bu amaç doğrultusunda, Muğla’da yaşayanların da kendilerine destek olmaya çağırdı.
TURİST DEĞİLİZ!
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Resim Bölümü Öğrencisi, Muhammet Dinç ise Muğla’da ulaşım fiyatlarının azaltılması gerekirken, yükseltilmesini yanlış bulduğunu söyledi. Muhammet Dinç, “Zaten ev kiraları çok yüksek! İstanbul gibi bir yerde ulaşım ucuzsa Muğla da niye pahalı? Turistik bir yer olduğu için mi? Biz turist değiliz, okumaya geldik!” dedi.
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün hem öğrencilere destek vereceğini söyleyip, hem de öğrencilerin çok zor durumda olduğunu bile bile otobüs fiyatlarını yükseltmesine anlam veremediğini dile getirdi ve “Şu an buraya sekiz lira verip geldim” dedi.
Muğla Kötekli’de fiyatların zaten fahiş olduğunu söyleyen bir öğrenci ise, “Ev kiraları bari ucuz olsaydı, öğrenciler ulaşım zammını bu kadar büyütmeyebilirdi. Üstelik zamdan önceki otobüs ücretleri de çok fazlaydı” diye konuştu.
Sinem Erkürt ismindeki öğrenci de “Muğla’da, bir öğrenci için yeterince pahalı bir hayat var zaten! Otobüs zammını abartılı buluyorum. Fiyatın bir anda 1.25 TL artmasını saçma buluyorum. Şuradan kampüse gitmek için 2.35 TL ödeyeceğim. Beş kilometre için de ödeyeceğim 2.35 TL yine fazla bir rakam” şeklinde bir açıklama yaptı.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Enerji Mühendisliği dördüncü sınıf öğrencisi Özde Yakut da Muğla’da yaşamanın maddi olarak çok zor olduğunu dile getirdi ve önceki toplu taşıma ücretlerinin zaten yüksek bir fiyat olduğuna dikkat çekti. “Bu zammın yapılması, biz öğrencileri aşırı mağdur ediyor!” diyen Özde Yakut, “Yapılan zamla 2.35 TL cüzi bir miktar mı? İstanbul, Ankara da bu ücret ile kaç kilometre yol gidiliyor, önce buna baksınlar. Önceki fiyat da pahalıydı, şu andaki fiyat, daha da pahalı!” dedi.
Yaşanan gelişmeler üzerine Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin yetkilileri, konuya sessiz kalmayı tercih etti.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin