Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

Tarihi Kırkpınar güreşleri öncesi Muğla'nın Kavaklıdere ilçesine bağlı Menteşe Mahallesi'nde bu yıl 26’ncısı düzenlenen Menteşe Beşpınar Yağlı Güreşleri yapıldı. Güreşlere, Milas’tan 5 pehlivan katıldı.

10072018gures_1.gif
Haber Merkezi
Muğla’nın Kavaklıdere ilçesinde 26 yıldır aralıksız devam eden Menteşe Beşpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri yapıldı. Güreşlere, Milas’tan 5 pehlivan katıldı. Tarihi Kırkpınar Güreşleri öncesi güreşçilerin son provaları niteliğindeki festivale Milas’tan katılan Ali Karabaş, Mehmet Karabaş, Selçuk Kaplan, Aslan Bozdağ ve Ömür Efe er meydanında hünerlerini sergiledi. Güreşçilerden bazıları kendi boylarında çeyrek finalde elenirken bazıları da yarı finale kadar ilerledi.
Önümüzdeki günlerde Kırkpınar’da güreşecek Milaslı gruptan Antrenör Mehmet Karabaş, “Bugün Kırkpınar’ın bir provasını gerçekleştirdik. Kırkpınar Güreşleri, tüm dünyanın ilgisini çeken bir organizasyon. Oldukça zor ve emek istiyor. Hazırlıklarımızı tamamladık. 14 ve 15 Temmuz’daki Kırkpınar Güreşlerine hazırız. Tüm Milaslılardan destek bekliyoruz.” dedi.
Güreşlere, tüm Türkiye’den 250’nin üzerinde güreşçi katıldı. Kavaklıdere’de yapılan festivale Muğla ve çevre illerden 7 bin 500’ün üzerinde güreşsever katıldı.
Sabah saatlerde başlayan ve 13 kategoride yapılan güreşler kıran kıran mücadeleye sahne olurken, zaman zaman güreşçiler ilginç görüntüler de verdi. Rakibinden kurtulmak isteyen güreşçi başka bir güreşçiye sarılarak güreşi sürdürme çabasına girdi. Güreş esnasında hızını alamayan güreşçiler ise seyircilerin arasına daldı.
Başpehlivanlık için Mehmet Yeşil ile Ali Yanatma karşı karşıya geldi. Normal sürede birbirlerine üstünlük sağlayamayan başpehlivanlardan Ali Yanatma, puanla rakibini yenerek Geleneksel 26’ncı Menteşe Beşpınar Güreşlerinde Başpehlivanı oldu.
Güreşlere katılım ve izleyiciler hakkında bilgi veren Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, “Kavaklıdere Belediyesi olarak bu yıl 26’ncısını düzenlemekte olduğumuz Menteşe Beşpınar Yağlı Pehlivan Güreşlerimiz Orhan Okulu, Mehmet Yeşil, İsmail Balaban başta olmak üzere 250’den fazla başpehlivanımızın katılımı ile gerçekleşiyor. Doğa harikası Menteşe Yerküpe yaylamızda, doğal güzellikler eşliğinde, güreş alanımızın altında mağaramız var. Bu mağaranın üzerinde Türkiye’nin ender güreş alanlarından birisi olan Menteşe Yerküpe yaylamızda ata sporumuz yağlı pehlivan güreşlerini gelecek nesillere aktarmak için gayret içindeyiz.” dedi.
Geçen yılın tarihi Kırkpınar Başpehlivanı İsmail Balaban, önümüzdeki hafta yapılacak Kırkpınar güreşleri için yaptığı açıklamada, “Kırkpınar için artık bu son provalar. Gelecek hafta Kırkpınar başlıyor. Güzel bir hazırlık dönemi geçirdik. Antalya Korkuteli ilçesinde hazırlıklarımızı gerçekleştirdim. Önümüzdeki hafta başlayacak Kırkpınar güreşlerinde inşallah hedefim geçtiğimiz yıl olduğu gibi altın kemeri kuşanmak ve sevenlerime armağan etmek. İnşallah onları utandırmam. Hakkımızda hayırlısı olsun.” dedi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin